Turkija šiuo metu nesutaria su Graikija ir Kipru dėl jūrinių angliavandenilių išteklių ir karinių laivynų įtakos sferų, o tai kelia nerimą dėl galimo konflikto.

„Ir toliau esame giliai susirūpinę dėl Turkijos tebevykdomų operacijų žvalgant gamtos išteklių teritorijose, kurias Graikija ir Kipras laiko savo jurisdikcija rytinėje Viduržemio jūros dalyje, – po Nikosijoje įvykusios susitikimo su Kipro prezidentu Nikosu Anastasiadesu ir užsienio reikalų ministru Nikosu Kristodulidesu pareiškė M. Pompeo. – Padidėjusi karinė įtampa yra niekam nenaudinga, išskyrus priešus, kurie nori suskaldyti transatlantinę vienybę. Siekiant ilgalaikio energetinio saugumo, yra absoliučiai būtinas regioninis bendradarbiavimas.“

JAV valstybės sekretorius taip pat pranešė, kad prezidentas Donaldas Trumpas jau pasikalbėjo su savo Turkijos kolega Recepu Tayyipu Erdoganu ir Graikijos ministru primininku Kiriaku Micotakiu, vildamasis sureguliuoti krizę.

M. Pompeo pažymėjo, kad Vašingtonas palaiko Kipro teisę eksploatuoti angliavandenilių išteklius savo išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Kipro sala yra padalyta į tarptautiniu mastu pripažįstamą Kipro Respubliką, kuri yra ES narė, ir Šiaurės Kiprą, kuris buvo įkurtas po Turkijos 1974 metais įvykdytos invazijos reaguojant į tuomet Graikiją valdžiusios karinės chuntos remtą perversmą.

Anksčiau buvo skelbta, jog Turkijos energetikos ministras Fatihas Donmezas šeštadienį pranešė, kad Turkijos valdžia jau netrukus praneš apie Viduržemio ir Juodojoje jūrose aptiktus naujus angliavandenilių išteklius.

Ministras taip pat pranešė, kad iki šių metų pabaigos į Turkiją bus atgabenta plaukiojanti gamtinių dujų saugojimo platforma, kurią Ankara užsisakė prieš dvejus metus.

„Mūsų tikslas yra akivaizdus. Mes tęsime paieškas ir gręžimą, kol tapsime grynąja energijos išteklių eksportuotoja. Mes ginsime savo teises bet kokiomis sąlygomis“, – pareiškė ministras.

Pastaruoju metu Turkija aktyviai vykdo išteklių žvalgybą rytinėje Viduržemio jūros dalyje, nors dėl to padidėjo įtampa santykiuose su Graikija, Kipru ir kitomis Europos valstybėmis, manančiomis, kad Turkija išteklių ieško ne jai priklausančiuose rajonuose.