„Charite“ ligoninėje padidintas budinčių policijos pareigūnų skaičius, galioja „raudonas grėsmės lygis“, nes teisėsauga baiminasi sveikstančio A. Navalno pagrobimo arba galimų provokacijų.

Kaip skelbia „The Insider“, A. Navalnas prisimena visus įvykius prieš apnuodijimą – iki pat tos akimirkos, kai lėktuvo tualete nuo skausmo prarado sąmonę. Anot gydytojų, fiziškai A. Navalnas po apnuodijimo jėgas atgaus blogiausiu atveju 90 proc., o psichologiškai jis jau beveik atgavo formą.

Ką pavyko išsiaiškinti apie A. Navalno būklę, ir kodėl būtų galima kalbėti apie specialiųjų tarnybų operacijos nesėkmę, currenttime.tv pasakoja „The Insider“ vyriausiasis redaktorius Romanas Dobrochotovas.

– Tvirtinate, kad Vokietijos pareigūnams atitekęs vandens buteliukas, iš kurio gėrė A. Navalnas, leido labai tiksliai nustatyti, kuo buvo apnuodytas opozicijos veikėjas. Ką apie tai žinome?

– Kaip jau teisingai rašė dienraštis „Die Zeit“, tai iš tikrųjų buvo nauja „Novičiok“ versija. Tai tos pačios klasės nuodinga medžiaga, tik naujos modifikacijos.

„Die Zeit“ rašo, kad jis veikia greičiau, tačiau mūsų šaltiniai apie tai nieko negali pasakyti. Jis tikrai labai stipriai veikia, ir negalėjo būti pagamintas niekur kitur – tik žmonių, kurie sukūrė ir ištobulino senąją formulę.

Tai negali būti kažkoks Prigožinas ar kokia nors mafija. Taigi dėl Rusijos valdžios šiuo atveju negali būti jokių abejonių.

Vėlgi, tai, kas buvo sakyta anksčiau, esą, nuodai galėjo būti arbatos puodelyje arba pačioje arbatoje, tai labai menkai tikėtina.

Viešbutis, kuriame buvo apsistojęs Aleksejus Navalnas

Taip mano ir mūsų šaltiniai, ir Vokietijos, taip galvoja ir ekspertai, kuriuos kalbinome Rusijoje, įskaitant Ugliovą – vieną iš „Novičiok“ kūrėjų.

Pirmiausia, jeigu šių nuodų išgersi ar įkvėpsi, jis suveiks praktiškai iš karto. Matėme, kad šiuo atveju jie veikė kitaip.

Jeigu jį gautum nuo puodelio per odą, suveiktų po maždaug dviejų valandų. Tai galėjo nutikti oro uoste. Greičiausiai apnuodijimas įvyko oro uoste, o viešbutyje A. Navalnas arbatos negėrė.

Taigi, yra daug skirtingų versijų, kaip visa tai galėjo nutikti, tačiau, sprendžiant pagal viską, tai įvyko būtent viešbutyje. Asmeniškai aš esu įsitikinęs ir sutinku su Ugliovu, kad nuodai pateko ant jo drabužių.

– Kodėl rašote apie Rusijos specialiųjų tarnybų nesėkmę?

– Mes rašome apie Rusijos specialiųjų tarnybų nesėkmę, nes jie leido A. Navalnui su savimi išsivežti buteliuką, iš kurio jis gėrė.

Kadangi jis dažnai prie jo lietėsi, čiupinėjo, ant jo neabejotinai liko „Novičiok“ pėdsakų.
Organizme „Novičiok“ skaidomas, jį sunkiau identifikuoti, o štai ant plastiko ar stiklo tos medžiagos liko, galima teigti, pirminiu pavidalu, todėl taip lengvai buvo galima jį identifikuoti. Jeigu ne tas buteliukas, manau, kad nustatyti, jog tai tikrai buvo „Novičiok“, būtų buvę praktiškai neįmanoma.

Būtų tekę apsiriboti teiginiais apie kokią nors nervus paralyžiuojančią medžiagą – tai, ką girdėjome pirmomis dienomis. Būtent pėdsakai ant to buteliuko ir sudarė sąlygas tiksliai identifikuoti nuodus.

Viešbutis, kuriame buvo apsistojęs Aleksejus Navalnas

Apnuodytas viešbutyje

Vokiečių laboratorija ant vandens butelio iš Tomsko viešbučio kambario, kuriame buvo apsistojęs A. Navalnas, aptiko kovinės nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ pėdsakų, ketvirtadienį paskelbta oficialioje rusų opozicijos veikėjo paskyroje socialiniame tinkle „Instagram“.

„Vadinamasis butelis su „Novičioku“, na, tiksliau, paprastas plastikinis vandens butelis, ant kurio vėliau vokiečių laboratorijoje aptiko kovinės nuodingos medžiagos pėdsakų. Tai butelis iš numerio Tomsko viešbutyje, kur buvo apsistojęs pats Navalnas ir visa mūsų filmavimo grupė“, – sakoma pranešime.

Kaip nurodoma, butelį A. Navalno komandos nariai paėmė po pranešimų, kad jis staiga pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Jie į viešbutį buvo nuvykę drauge su advokatu.

„Beveik iš karto“ A. Navalno Kovos su korupcija fondo darbuotojai, kurie liko Tomske, sužinojo, kas įvyko. „Tą akimirką buvo padarytas vienintelis įmanomas dalykas. Jie išsikvietė advokatą, užlipo į numerį, iš kurio ką tik išvyko Navalnas, ir pradėjo fiksuoti, aprašinėti ir pakuoti viską, ką ten rado. Taip pat ir viešbučio vandens butelius“, – teigiama pranešime.

„Po dviejų savaičių būtent ant butelio iš Tomsko numerio vokiečių laboratorija aptiko „Novičioko“ pėdsakų. O paskui dar trys laboratorijos, ėmusios Aleksejaus mėginių, patvirtino, kad Navalnas buvo apnuodytas būtent juo („Novičioku“). Dabar mes suprantame: Tai buvo padaryta dar iki jam paliekant savo numerį ir išvykstant į oro uostą“, – sakoma pranešime.

A. Navalno „Instagram“ paskyroje paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip Kovos su korupcija fondo darbuotojai ir advokatai atvažiavo į viešbučio numerį.

Oficialių šaltinių informacijos šiuo klausimu naujienų agentūra „Interfax“ neturi.

Garsiausias Rusijos opozicijos politikas A. Navalnas praėjusį mėnesį pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Tomsko, kur jis buvo nuvykęs tirti korupcijos ir propaguoti savo „išmaniojo balsavimo“ kampanijos prieš regionų rinkimus.

Lėktuvui skubiai nutūpus 44 metų politikas buvo nugabentas į Omsko miesto ligoninę, o po kelių dienų pervežtas į Berlyno kliniką.

Rugsėjo 2 dieną Vokietijos pareigūnai, remdamiesi šalies kariuomenės laboratorijos išvadomis, paskelbė, kad A. Navalno organizme aptikta nuodų iš nervus paralyžiuojančių medžiagų grupės „Novičiok“ pėdsakų. Tos pačios grupės medžiaga, kaip teigia Londonas, 2018 metais Anglijos Solsberio mieste buvo apnuodyti buvęs Rusijos šnipas Sergejus Skripalis ir jo duktė.

A. Navalno kolegos mano, jog šio uždrausto cheminio ginklo panaudojimas rodo, kad už apnuodijimą gali būti atsakinga tik Rusijos valstybė.