Protestams krečiant Tolimuosius Rytus, koronavirusui padidinus ekonominę krizę, kilus triukšmui dėl opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno apnuodijimo, 41-ame Rusijos regione renkami gubernatoriai ir vietos asamblėjos, be to, keturiuose regionuose vyksta papildomi rinkimai į nacionalinį parlamentą.

Išankstinis balsavimas prasidėjo penktadienį, bet pagrindinė rinkimų diena bus sekmadienis.

Dėl koronaviruso norėdami riboti susibūrimus, pareigūnai nusprendė, kad balsavimas vyks tris dienas, bet Kremliaus kritikai sako, kad tai gudrybė, sugalvota siekiant klastoti rezultatus.

Penktadienį ir šeštadienį balsavimas vyks ir rinkimų apylinkėse, ir kitose vietose – prie namų, bendro naudojimo teritorijose, namuose. Sekmadienį bus balsuojama tik rinkimų apylinkėse.

Rusijos regionų rinkimai retai sulaukia daug dėmesio ir daugelis rinkėjų mano, kad šalies politiniame gyvenime toliau dominuos valdančioji partija „Vieningoji Rusija“. Vis dėlto kai kas viliasi, kad šiemet padėtis gali pasikeisti, sustiprėjusiam opozicijos judėjimui metant iššūkį Kremliaus rinkimų mašinai.

„Absoliuti krizė“

„Vieningąją Rusiją“ prieš kitais metais numatomus parlamento rinkimus yra ištikusi populiarumo krizė, iš dalies dėl didėjančių ekonominių problemų, kurias dar labiau komplikavo COVID-19 pandemija.

Niekur kitur ši krizė nėra taip gerai matoma kaip Tolimųjų Rytų mieste Chabarovske, kur gyventojai gatvėse protestuoja pastaruosius du mėnesius.

Maskvai nepavyko nuslopinti beprecedenčių protestų Chabarovske, kurie kilo areštavus populiarų gubernatorių.

„Partiją ištikusi absoliuti krizė, – sakė politologas Aleksandras Kynevas. – Ji visiškai neturi ką nauja pasiūlyti.“

Pasak politologo, partija tikisi, kad dėl mažo rinkėjų aktyvumo jos pergalei pakaks vyriausybės ir viešojo sektoriaus darbuotojų, kurie gali būti verčiami paremti Kremliui palankius kandidatus, balsų.

Maskva taip pat tikisi, kad keturios naujos partijos išsklaidys opozicijos balsus, sakė A. Kynevas.

Kremliaus kritikai nori pasinaudoti žmonių nusivylimu ir patraukti savo pusėn rinkėjus atokiuose regionuose, kur daug kas jaučiasi gaunantis mažai naudos iš sostinėje sutelkto turto ir išteklių.

Garsiausias Rusijos opozicijos politikas A. Navalnas praėjusį mėnesį pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Sibiro, kuri jis buvo nuvykęs tirti korupcijos ir propaguoti savo „išmaniojo balsavimo“ kampanijos prieš regionų rinkimus.

44 metų politikas aiškinosi politikos elito korupciją Tomske ir Novosibirske, parėmė opozicijos kandidatus šiuose Sibiro miestuose.

Lėktuvui skubiai nutūpus A. Navalnas buvo nugabentas į Omsko miesto ligoninę, o vėliau pervežtas į Berlyno kliniką, kur gydytojai nustatė, kad jis buvo apnuodytas nuodais iš nervus paralyžiuojančių medžiagų grupės „Novičiok“.