Oficialiais duomenimis, praėjusią savaitę atlikta rekordinis skaičius testų – daugiau kaip 120 000. Ir tik 1,3 proc. buvo teigiami.

Pavasarį šis rodiklis daug savaičių siekė 19 proc. Kai kurių ekspertų nuomone, tai rodo, kad vietinė strategija pasiteisino, užsikrėtimų rizika sumažėjo, informuoja agentūra „Reuters“.

Švedija per koronaviruso krizę žengia savo keliu, kurį įdėmiai seka užsienis ir kuris yra sulaukęs didelės kritikos. Vyriausybė atsisakė karantino ir vietoj to apeliavo į piliečių atsakomybę. Gyventojai taip pat buvo raginami laikytis atstumo taisyklių ir higienos. Idėja yra ta, kad reikia koncentruotis, kaip lėtinti viruso plitimą, nes ligos sukėlėjo išnaikinti neįmanoma.

Švedijoje iki šiol mirė 5 800 žmonių, kurių COVID-19 testas buvo teigiamas. Mirčių skaičius, tenkantis vienam gyventojui, čia yra gerokai didesnis nei kitose Šiaurės Europos šalyse. Tačiau kartu jis žemesnis nei Italijoje, Ispanijoje ir Didžiojoje Britanijoje, kur galiojo griežtas karantinas. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovai gyrė švedų modelį kaip tvarų.

„Mūsų strategija buvo nuosekli ir tvari. Pas mus, ko gero, (viruso) plitimo rizika yra mažesnė nei kitose šalyse“, – sakė epidemiologijos profesorius Jonas Ludvigssonas iš Karolinskos instituto.

Švedai, anot jo, dabar veikiausiai turi didesnį imunitetą nei daugumos kitų šalių gyventojai. „Manau, kad mes dabar iš to turėsime didelės naudos“, – pabrėžė profesorius.

Veido kaukių dėvėti nerekomenduoja

Švedija atkakliai laikėsi naujojo koronaviruso pažabojimo strategijos, paremtos ne įstatymais reglamentuotais draudimais ir ribojimais, o žmonių sąmoningumu. Ir šiandien, kai Europoje naujų atvejų skaičius vėl ima augti, Švedija ir toliau nerekomenduoja dėvėti apsauginių veido kaukių, rašo AFP.

Nors didžioji dalis pasaulio jau įprato viešose vietose vienaip ar kitaip dengti nosį ir burną, Švedijos gyventojai naudojasi viešuoju transportu, vaikšto po parduotuves ir kitur be jokių veido apsaugų. Išvysti apsauginę kaukę dėvintį žmogų čia – tikra retenybė.

Visuomenės sveikatos pareigūnai teigia, jog apsauginės veido kaukės – nepakankamai veiksmingas būdas, kaip sustabdyti viruso plitimą. Anot jų, žymiai svarbiau paisyti saugaus atstumo ir laikytis rekomendacijų plauti rankas.

Ši Skandinavijos valstybė – septinta pagal nuo COVID-19 mirusiųjų skaičių visame pasaulyje.

Ekspertai teigia, kad tokia situacija susiklostė nesugebėjus pačioje ligos plitimo pradžioje apsaugoti slaugos namų gyventojų. Švedijoje nebuvo uždarytos ugdymo įstaigos, verslai, kavinės ar restoranai, taip atsirado sąlygų virusui laisvai cirkuliuoti, o ligos plitimo lygis buvo gana aukštas.

Reikalas tas, kad dabar, skirtingai nei kitur Europoje, kur naujojo koronaviruso atvejų skaičius vėl auga (pavyzdžiui, Prancūzijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Belgijoje, Ispanijoje ir Italijoje), Švedijoje statistika juda norima linkme – atvejų mažėja.

Mirties atvejų skaičius piką pasiekė balandį, dabar per dieną nuo COVID-19 miršta tik po kelis žmones, o naujų atvejų skaičius nuo birželio pradžios stabiliai mažėja.

Švedijos visuomenės sveikatos pareigūnai sako nematantys priežasčių kaip nors keisti esamą strategiją, juo labiau kad matomi teigiami rezultatai.

Vyriausiasis Švedijos epidemiologas Andersas Tegnellis iš Visuomenės sveikatos agentūros tvirtina: nėra mokslinių tyrimų, įrodančių, kad apsauginės veido kaukės yra veiksmingos mažinant viruso plitimą, o tai reiškia, kad naudojamos netinkamai gali padaryti daugiau žalos, nei atnešti naudos.

„Yra mažiausiai trys svarios ataskaitos – iš Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Sąjungos sveikatos agentūros ir „The Lancet“ ataskaita, kuria remiasi Pasaulio sveikatos organizacija, – jose teigiama, kad mokslinis pagrindimas labai menkas. Mes savo vertinimo šiuo klausimu nevykdėme“, – neseniai jis aiškino reporteriams.

Birmingamo universiteto Taikomųjų sveikatos tyrimų instituto epidemiologas „KK Cheng AFP“ naujienų agentūrai sakė, kad toks mąstymas „neatsakingas“ ir „vaikiškas“, bei paragino švedus keisti taktiką.

„Jeigu jis klysta, miršta žmonės. Jeigu klystu aš, kokia to žala?“ – klausė jis. A. Tegnellis tvirtina, kad, ėmus taikyti reikiamas priemones slaugos namuose, skaičiai Švedijoje vis labiau džiugina.
Taip nutiko dar ir dėl to, kad susirgę žmonės lieka namuose, dirba iš namų ir laikosi saugaus atstumo.

„Bandymai tas priemones pakeisti prievole dėvėti apsaugines kaukes neduos naudos. Kelios šalys, ėmusios reikalauti dėvėti kaukes, dabar turi prastėjančią statistiką“, – rugpjūčio 14 dieną sakė vyriausiasis Švedijos epidemiologas.