Iš užsienio į Vengriją grįžtantiems šalies piliečiams nuo šiol teks dvi savaites izoliuotis, nebent jų tyrimų dėl koronaviruso rezultatas būtų neigiamas dukart iš eilės. Ministro pirmininko Viktoro Orbano administracijos vadovas Gergely Gulyasas pareiškė, kad nuo šiol užsieniečiai negalės įvažiuoti į šalį, jeigu neturės „pateisinamos priežasties“. Kokios tai galėtų būti priežastys, jis nepatikslino.

9,7 mln. gyventojų turinti Vengrija oficialiai skelbia, kad nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 šalyje mirė 616 žmonių. Priešingai nei Ispanija ar Prancūzija, Vengrija dabar nėra laikoma koronavirusinės infekcijos židiniu. Penktadienį šalyje buvo registruoti 132 nauji užsikrėtimo atvejai – antras pagal dydį paros prieaugis šalyje nuo pandemijos pradžios.

Vengrijos vyriausybės žingsnis didina susirūpinimą, kad su koronaviruso plitimu kovoti siekiančios Europos Sąjungos valstybės imasi tarpusavyje nesuderintų apribojimų sienų kirtimui ir stato į pavojų didžiausio pasaulyje prekybos bloko kertinį akmenį – prekių ir žmonių judėjimo laisvę.

Europos Komisijos atstovas spaudai Christianas Wigandas žurnalistams sakė, kad „kalbant apie kelionių suvaržymus, ES piliečiai negali būti diskriminuojami. Europos Sąjungoje galioja aiškios judėjimo laisvės taisyklės, ir kiekviena valstybė turi jų laikytis“.

Pasak Ch. Wigando, už teisingumą ir vidaus reikalus atsakingi komisarai jau raštu perspėjo į V. Orbano vyriausybę apie jai gresiančias problemas. ES vykdomoji institucija teikia 27 valstybių bloko teisės aktus ir prižiūri jų įgyvendinimą.

„Bet kokios ES teisės fundamentalių principų neatitinkančios priemonės, žinoma, turi būti nedelsiant atšauktos“, – tviteryje parašė ES teisingumo komisaras Didier Reyndersas. Jis pridūrė, kad Komisija nori gauti „daugiau informacijos“ apie šį Vengrijos žingsnį iš vyriausybės ministerijų.

EK dar kartą paragino ES valstybes su kaimyninėmis valstybėmis derinti savo veiksmus, susijusius su bet kokiais sienų kirtimo apribojimais.

„Visiškai aišku, kad bendriems Europos iššūkiams reikia europinio koordinavimo“, – nurodė Ch. Wigandas.

Daugeliui Europos valstybių po vasaros atostogų registruojant padidėjusį užsikrėtimų koronavirusu skaičių, nauji apribojimai keliaujantiems pradeda priminti panišką ES vidinių sienų uždarinėjimą vasario mėnesį, kai Italijoje kilo pandemijos protrūkis, o ES sustojo žmonių ir prekių, įskaitant medicininę įrangą, judėjimas.

Ekspertai baiminasi, kad bendrai nesuderinti valstybių veiksmai gali turėti neigiamos įtakos ne tik ekonomikai. Be to valstybės gali įprasti uždarinėti savo vartus, kada panorėjusios, o tai būtų pražūtinga Europos laisvo judėjimo zonai – Šengeno erdvei.