Prieš Baltarusijos prezidento rinkimus ir jau po jų įsisiubavus protestams dėl suklastotų rezultatų žiniasklaidoje pasirodė ne viena publikacija apie tai, kokios moterys supa autoritarinį šalies vadovą. Visose publikacijose pabrėžiama – A. Lukašenka turi savo tipažą, jo aplinkoje – gražios jaunos merginos.

Viskas painu: oficiali žmona gyvena ne Minske, jauniausiojo sūnaus Nikolajaus, kuris visai neseniai buvo užfiksuotas su pilna karine ekipuote, motina neprisipažįsta, kad yra jo motina. O kur dar ištisas sąrašas grožio konkursų dalyvių.

Kaip rašo „proekt.media“, Baltarusija tikriausiai yra vienintelė Europos valstybė, kurioje jau beveik 25 metus egzistuoja valstybinė modelių agentūra „Nacionalinė grožio mokykla“. Įsakymą apie jos įsteigimą dar 1996 m. pasirašė jaunas prezidentas A. Lukašenka.

Mados žinovas, garsus baltarusių dizaineris Aliaksandras Varlamovas, kuris prieš kelerius metus buvo priverstas išvykti iš Baltarusijos, prisiminė, kaip vyko konkursai „Baltarusijos supermodelis“.

„Merginos vaikščiojo po sceną tarsi katės, murkė, sakydavo „miau“. Klausiu: „Kas šito išmokė?“ O jos atsako: „Tėtukas rekomendavo“, – prisiminė A. Varlamovas.

Simboliška, kad moterys tapo pagrindinėmis Baltarusijos prezidento konkurentėmis 2020 metų prezidento rinkimuose. Juk būtent A. Lukašenkos santykiai su moterimis per 25 jo valdymo metus daugiausia pasako apie jo valdžios despotiškumą, rašo leidinys „proekt.media“.

Oficiali žmona Galina Lukašenka

Aliaksandras ir Galina susipažino mokyklos vyresnėse klasėse Ryžkovičių kaime. Vestuvės įvyko 1975 m. Kaip 2005 m. interviu „Komsomolskaja pravda“ pasakojo Galina, Aliaksandras suvaikščiodavo po 4 kilometrus į ir iš pasimatymo, kartu jie skaitydavo daug knygų.

Santuokoje jiems gimė du sūnūs – Viktoras ir Dmitrijus.

A. Lukašenka ir G. Rodionovna pažįstami dar nuo mokyklos laikų, kartu lankė tą patį universitetą. A. Lukašenkai tapus prezidentu, sutuoktiniai kartu nebegyvena. Galina nusprendė pasilikti gimtajame Ryžkovičių kaime, kur iki šiol gyvena.

Aliaksandro Lukašenkos ir Galinos Rodionovnos vestuvės

Į klausimą, kodėl gyvena atskirai nuo vyro, atsakė: „Aš pati pasirinkau tokį gyvenimą.“ G. Rodionovnos šeima iš Vileikos rajono persikėlė į Šklovskio rajoną, kai ji mokėsi mokykloje. Čia, vyresnėse klasėse, ji ir susipažino su būsimuoju valstybės vadovu.

„Saša buvo toks gražus, dažnai vesdavo mokyklinius vakarus, daugybė merginų buvo jį įsimylėjusios“, – žurnalistams prisipažino ji.

A. Lukašenkos žmonos teigimu, jis eidavo keturis kilometrus, kad galėtų su ja pasimatyti, jie kartu perskaitė daug knygų (pinigų šiam pomėgiui esą negailėjo) ir „daugiausia vaikščiodavo aplink namą“.

Romantiški santykiai tęsėsi kelerius metus ir galiausiai, baigę Mogiliovo istorijos fakultetą, Aleksandras ir Galina susituokė.

„Kai buvome jauni, apie gyvenimą kartu nesusituokus ir dar atvirai negalėjo būti nė kalbos!“ – savo principus dėstė Galina.

Tačiau vyras sparčiai kopė karjeros laiptais. 1994 m. jis tapo prezidentu, persikėlė į Minską ir pradėjo visiškai kitaip elgtis.

Paskutinį kartą sutuoktinius matė drauge tais pačiais 1994-aisiais, vizito į Izraelį metu. 2014 metais A. Lukašenka pareiškė, kad nori likti teisėtu G. Lukašenkos vyru ir neketina skirtis, nepaisant fakto, kad „jiedu kartu negyvena daugiau nei 30 metų“.

Moterys ministrės

Kaip skelbia „proekt.media“, pačioje savo karjeros pradžioje A. Lukašenka suprato moterų galią – tiek kaip rinkėjų, tiek kaip vadybininkių. „A. Lukašenka supranta, kad moterys yra didžiulė jėga Baltarusijoje – jos namuose jau seniai yra vadovės. Jos aiškiai nustato pagrindinę veiksmų kryptį šeimoje“, – A. Lukašenkos rinkimų štabo nario knygoje „Lukašenka. Politinė biografija“ rašė buvęs Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos deputatas Leonidas Deiko.

Buvusi kelių Baltarusijos parlamentų pavaduotoja Olga Abramova prisiminė, kad rinkimų kampanijos metu A. Lukašenka pasiūlė jai tapti ministre: jis teigė, kad jam reikės moterų ministrių. O. Abramova tuomet atsisakė, tačiau moterys ministrės pasirodė gana greitai.

Pirmojoje premjero Michailo Čigiro vyriausybėje jų buvo dvi: Inesa Drobyševskaja ėjo sveikatos apsaugos ministrės pareigas, o Olga Dargel tapo socialinės apsaugos ministre.

A. Lukašenka į postus skyrė tas moteris, kurias pažinojo dar iki tapdamas prezidentu. Artima būsimo prezidento draugė Školo rajono administracijos darbuotoja Nadežda Jermakova vėliau tapo Baltarusijos nacionalinio banko pirmininke. Kita ilgametė jo pažįstama Nadežda Kotkovec, buvusi Školo sovietinio ūkio vyriausioji ekonomistė, vėliau tapo žemės ūkio ministro pavaduotoja.

Ilgą laiką viena artimiausių A. Lukašenkos bendražygių ir neoficiali patarėja taip pat buvo moteris –Tamara Vinikova, 1995 m. vadovavusi Baltarusijos nacionaliniam bankui.

Tačiau jos valstybinė karjera baigėsi prastai: 1997 m. KGB apkaltino ją finansiniu sukčiavimu, ji beveik dvejus metus praleido namų arešte, kol paslaptingomis aplinkybėmis pabėgo iš šalies. Dabar ji gyvena Londone.

Asmeninė gydytoja Irina Abelskaja

Kai A. Lukašenka tapo Baltarusijos prezidentu, paprašė rasti jam asmeninį gydytoją. Ja tapo Irina Abelskaja. Ji visur jį lydėdavo – pradedant darbo susitikimais, baigiant atostogomis.

2001 m. moterį paskyrė Prezidento reikalų valdybos ligoninės vyriausiąja gydytoja, o jos motiną Liudmilą Postojalko – sveikatos apsaugos ministre.

„Maloni, rami, ji niekam blogo nelinkėjo ir mylėjo Lukašenką“, – taip I. Abelskają apibūdino buvęs konkurso „Baltarusijos supermodelis“ direktorius A. Varlamovas, bendravęs su ja, kai ji dirbo medicinos komisijoje.

Vyras prisimena, kad pirmą kartą I. Abelskają susitiko, kai ši jau laukėsi (manoma, nuo A. Lukašenkos). A. Varlamovas dabar sako, kad I. Abelskaja tada atrodė ne itin gerai, ir, kaip jam vėliau buvo pasakyta, to priežastis esą buvo būsimo tėvo nepasitenkinimas šiuo nėštumu.

Irina Abelskaja
Foto: Stopkadras

„Jis supyko, sušuko: „Ar tokiu būdu nori atsidurti Baltarusijos soste? Per savo tarpkojį?“ – taip tuomet sklidusius gandus apibūdino A. Varlamovas.

Santykiai su I. Abelskaja nebuvo afišuojami, bet 2004 m. A. Lukašenkai gimė sūnus Nikolajus, kuris visą laiką būna šalia tėvo viešuose renginiuose, rašo naviny.belsat.eu.

Kadangi Baltarusijos gyventojai žinojo apie sudėtingus prezidento ir jo žmonos santykius, padarė išvadą, kad berniuko mama – kita moteris. Belieka spėlioti, kas tokia Nikolajaus motina. Tik panašumas ir gandai žiniasklaidoje rodo, kad greičiausiai berniuko mama – I. Abelskaja.

Sklinda kalbos, kad Irinai net neleidžiama matytis su sūnumi. Internete nėra nė vienos Nikolajaus nuotraukos su motina.

Po sūnaus gimimo I. Abelskaja dėl nežinomų priežasčių pateko į nemalonę – 2007 m., praėjus 36 dienoms po Liudmilos Postojalko mirties, Iriną atleido iš Gydytojų komisijos vyriausiosios gydytojos pareigų, kelerius metus ji dirbo eiline ultragarso kabineto gydytoja.

Irina Abelskaja
Foto: Stopkadras

O 2009 m. rugsėjį I. Abelskaja vėl ėmė vadovauti respublikinei Prezidento reikalų valdybos ligoninei, 2015 m. A. Lukašenkos kvietimu dalyvavo inauguracijoje. Pernai Baltarusijos prezidentas apdovanojo ją Garbės ordinu. Regis, asmeninė gydytojai ir Nikolajaus motinai nemalonumai baigėsi, o santykiai su A. Lukašenka šiuo metu gerokai formalesni.

Į klausimą, „kokią jaunesniojo sūnaus ateitį mato Irina“, 2016 m. interviu tut.by ji teigė: „Tiesiog norėčiau, kad įgytų gerą išsilavinimą, mėgtų savo darbą, jaustų jo teikiamą malonumą, teiktų naudos ir džiaugsmo žmonėms.“

Tačiau sūnaus vardo I. Abelskaja nepaminėjo.

@attractive.777
Посмотрите, как родители радуются за Колю и гордятся им🥺 ##рек ##рекомендации ##колялукашенко ##николайлукашенко
♬ оригинальный звук - attractive.777


Netrukus šalia A. Lukašenkos imta pastebėti kita gydytoja – jauna, šviesiaplaukė.

„Ilgą laiką mes net galvojome, kad ji yra Kolios motina, nes ji su juo užsiimdavo, kai šis buvo mažas“, – naująją Baltarusijos prezidento palydovę apibūdino vienas Rusijos diplomatas, sutikęs ją per vieną A. Lukašenkos vizitą Rusijoje.

Naująja gydytoja tapo Svetlana Konošenko. Ji su A. Lukašenka pasirodė per vizitą pas Romos popiežių, taip pat oficialiuose susitikimuose Kijeve bei Jerevane. Ji netgi vyko aplankyti oficialios Baltarusijos vadovo anytos, su kuria, kaip teigiama, A. Lukašenką siejo ypatingi ryšiai.

Jis nuolat vykdavo jos aplankyti, o ir ji pati šiltai kalbėjo apie Baltarusijos prezidentą duodama interviu. Jelena Želnerovič mirė 2019 m.

„Ji man buvo kaip antroji mama. Jei ne uošvienė, niekada nebūčiau tapęs prezidentu“, – yra sakęs A. Lukašenka.

Dainininkė Irina Dorofejeva

2007 m. A. Lukašenka apsilankė Dorofejevos dainos teatre. Vėliau patvirtino programą „Irina Dorofejeva – Baltarusijos veidas“. Atlikėją matė šalia prezidento Sočyje, pastebėjo ir prezidento rezidencijoje menų festivalio „Slavianskij bazar“ metu.

Dainininkės nuotraukų atsirado Minsko gatvėse, ant sportinių palaidinių ir kt. Ji lydėjo A. Lukašenką per atostogas Sočyje, gyveno Vitebske festivalio „Slavianskij bazar“ metu. Gimtadienio proga I. Dorofejeva padovanojo A. Lukašenkai dainą „Mano neprilygstamas, nežemiškas ir nerealus angele“.

Irina Dorofejeva
Foto: Stopkadras

Pati I. Dorofejeva gandų apie santykius su A. Lukašenka nepatvirtino, bet ir neneigė. Kai žurnalistai klausdavo apie santykius su tuometiniu šalies prezidentu, ji išsisukdavo nuo atsakymo.

„Turbūt šią pozityvia nata reikėtų užbaigti interviu. Su dideliu klaustuku. O jei rimtai, esu įpratusi prie įvairių spėlionių ir gandų. Suprantu, kad žmonės gaudo kiekvieną naujieną iš mano gyvenimo, ramiai į tai reaguoju“, – sakė ji 2016 m. KP duotame interviu.

Lygiai taip, kaip I. Abelskajos atveju, gandai apie jų santykius nebuvo patvirtinti.

Televizijos laidų vedėja Polina Šuba

Kaip rašo naviny.belsat.eu, interviu Ksenijai Sobčiak pats A. Lukašenka prisipažino, kad pažįsta Poliną nuo 12 metų. Paauglystėje ji esą jam per vieną renginį įteikė gėlių.

2008 m. Polina tapo nacionalinio grožio konkurso finalininke – tikriausiai tada jie geriau susipažino.

Trumpą laiką Polina dirbo valstybės vadovės protokolo tarnyboje, jie kartu stebėjo ledo ritulį, lankėsi įvairiuose renginiuose.

Jų santykių oficialiai irgi nepatvirtino. Iš tiesų televizijos laidų vedėja buvo pirmoji gražuolė, pasirodžiusi šalia Baltarusijos prezidento, todėl sulaukė ypač daug dėmesio. Ateityje gražuolių šalia A. Lukašenkos atsirado daugiau.

Polina Šuba
Foto: Stopkadras

Grožio konkursai ir jų nugalėtojos

Grožio konkursai – mėgstami A. Lukašenkos renginiai. 1996 m. vienas pirmųjų grožio konkursų Baltarusijoje „Baltarusijos supermodelis“ organizatoriumi buvęs dizaineris A. Varlamovas prisimena, kad tarp pastovių grožio konkurso žiūrovų jau tada buvo politikų, verslininkų, kūrybinio elito atstovų.

„Buvo dešimtas dešimtmetis. Visi staiga užsinorėjo gražaus gyvenimo, manekenių lovoje ir pan.“ – „proekt.media“ kalbėjos jis.

Praėjus daugiau nei 20 metų, A. Varlamovas pirmą kartą papasakojo apie prezidento aistrą gražuolėms.

Jau dešimtą dešimtmetį A. Lukašenka stipriai domėjosi modeliais, prisimena dizaineris.

Jis sako, kad konkurso dalyvės nuolat kalbėdavosi apie „Aliaksandrą Grigorjevičių“: „Jos kasdien ateidavo į mano repeticiją. O repeticijos vyko Karininkų rūmuose. Kitoje skvero pusėje – Prezidento administracija. Jos nuolat ateidavo iš ten. Vaikščiodavo pirmyn atgal. O tarpusavyje vis kartodavo „mūsų tėtukas“.

Vėliau A. Varlamovas buvo konkurso „Mis Baltarusija“ komisijos narys: „Man visada kartojo, kad nesvarbu, ką jūs išrinksite, rezultatus skelbs kitus. Paklausiau: „O kas?“ Atsakė: „Na, juk jūs žinote, kas mūsų prezidentas. Buvo akivaizdu, kad finalininkes atrenka A. Lukašenka.“

A. Varlamovas pabrėžia – jau tada grožio konkursus kontroliavo A. Lukašenka. Konkurso „Mis Baltarusija-96“ vedėja Andželika Jalinskaja (ji daug metų dainuoja, o jos sceninis pseudonimas – Agurbaš) nuolat kontaktuodavo su valstybės vadovu: „Ji turėjo asmeninį jo telefoną. Po kelis kartus jam skambindavo, jis asmeniškai su ja kalbėdavosi.“

Aliaksandras Lukašenka, konkursas "Mis Baltarusija 2016"

A. Jalinskaja pasiūlė įtraukti į šou naujovę: „Visas dalyves sustatė keturiomis, jos vaikščiojo po sceną tarsi katės, murkė, ištardavo „miau“. Klausiu: „Kas šito išmokė?“ O jos atsako: „Tėtukas rekomendavo. Tėtukas sakė taip daryti.“ Klausiu: „Koks tėtukas?“ Jos atsako: „Aliaksandras Grigorjevičius.“

Jam reikėjo, kad „jos vaidintų prostitutes“, reziumuoja A. Varlamovas.

Kaip pasakoja A. Varlamovas, pabėgęs iš šalies rusų oligarchas Borisas Berezovskis draugiškai bendravo su A. Lukašenka, kartais atveždavo jam merginų. Kartą 2009 m. B. Berezovskis atvežė supažindinti su A. Lukašenka rusų modelį Darją Konovalovą, bet galiausiai ji tapo paties verslininko palydove.

A. Varlamovas tvirtina, kad kelis kartus jo prašė rasti merginų A. Lukašenkai tiesiog laiko praleidimui. „Kai kurie valdininkai atveždavo jam merginų. Mergina – kaip būdas įsiteikti. Tokiu būdu valdininkai pelnydavo A. Lukašenkos prielankumą. Jam reikėjo merginos laikui praleisti – protingos ir gražios“, – taip pasakoja buvęs Baltarusijos prezidento bendražygis.

Aliaksandras Lukašenka 2008 metais, president.gov.by nuotrauka

2002 m. A. Lukašenka susidomėjo „Mis Rusija“ – Svetlana Koroliova. Ryški blondinė iš Petrozavodsko tapo dar ir Mis Europa. 2003 m. „Belorusskaja delovaja gazeta“ (BDG) rašė, kad pats prezidentas pakvietė ją į Minską, ji visą dieną praleido jo rezidencijoje, o kai susiruošė vykti vakariniu traukiniu namo, A. Lukašenka pasiūlė skristi ryte jo sraigtasparniu. Svetlanos motina vėliau pasakojo, kad A. Lukašenka siūlė merginai likti Baltarusijoje ir vadovauti vienai iš šalies komunalinių įmonių, bet S. Koroliova nesutiko. Greitai ji ištekėjo už vieno iš viršiausių „Lukoil“ vadovų ir pašventė savo gyvenimą modelių verslui.

Už pasakojimo apie S. Koroliovą publikaciją valdžia pristabdė BDG išleidimą – neva publikacija apšmeižė A. Lukašenką.

Šalia A. Lukašenkos matė ir šias merginas: Martą Golubevą (Kupalos teatro aktorė), Aliną Roskač (2016 m. grožio konkurso „Mis Baltarusija“ finalininkė), Kristiną Nevero („Karalienė-pavasaris 2016“ Vitebske) ir kt.

Protokolo tarnybos darbuotoja Darja Šmanai

„Karalienė-pavasaris 2013“ Darja Šmanai nuo 2014 m. visur lydėjo šalies vadovą: stebėjo ledo ritulio rungtynes, klausėsi pranešimų šalies gyventojams Ovaliojoje salėje, dalyvavo visos Baltarusijos liaudies susirinkime, o inauguracijoje sėdėjo toli gražu ne paskutinėje eilėje.

Žiniasklaida vadino ją „protokolo tarnybos darbuotoja“ ir „valstybės tarnautoja“. Apie savo santykius su A. Lukašenka netekėjusi D. Šmanai niekada nepasakojo, bet esminę frazę yra pasakęs pats lyderis.

Nursultanas Nazarbajevas, Darja Šmanai, Aliaksandras Lukašenka
Foto: Stopkadras

2014 m. interviu K. Sobčiak, kai ji ėmė klausinėti apie asmeninį gyvenimą, A. Lukašenka pareiškė: „Dašką, apie kurią kalbėta, seniai pažįstu. Labai puiki mergina. Jei turėčiau tokią merginą... ji tikrai šauni!“ O kai K. Sobčiak paklausė, ar Kolios motina nereikalavo išsiskirti su žmona Galina, atsakė keistai: „Ne. Niekada. Niekada niekas [nereikalavo]. Ir Daša, apie kurią kalbate, tokio pokalbio nepradėjo.“

Neseniai lankydamasis Kazachstane A. Lukašenka pasiūlė šalies prezidentui Nursultanui Nazarbajevui pabučiuoti D. Šmanai. „Pabučiuok! Na, ko dabar?!“ – pasakė jis savo kolegai. Tiesa, šis atsisakė, iškėlė ranką ir du kartus apsuko ore pirštą, neva „paskui“.

Šis nevienareikšmiškas gestas sukėlė visuomenės reakciją, kai kurie pamanė, kad N. Nazarbajevas ir D. Šmanai pažįstami iš anksčiau.

„Aiškinu tai kaip simbolinį teisės praleisti naktį perleidimą vieno feodalo kitam. Tai pasakytina apie gražią belaisvę. Negyva, bet graži, nauja dovana, kuri moka kalbėti. Tokios dovanos įprastos, paplitusios visose patriarchato transformacijose. Kai tave visur vežiojasi kaip gražią dekoraciją ir siūlo kitiems vadams pabučiuoti – tai kraštutinė šio išsigimėliško, pasenusio reiškinio apraiška“, – „Naviny.by“ komentavo žurnalistė, feministė Svetlana Kurs.

Grožio karalienė, televizijos laidų vedėja Marija Vasilevič

Naujausia A. Lukašenkos simpatija vadinta Marija Vasilevič – televizijos kanalo „Belarus 1“ rytinės laidos vedėja, „Mis Baltarusija 2018“. 2019 m. sausį ji gavo premiją už indėlį į kultūrinę ir labdaringą veiklą. Anksčiau Rusijos tiriamosios žurnalistikos portalas „Proekt“ kartu su televizijos kanalu „Belsat“ pranešė, kad M. Vasilevič konkursui „Mis Baltarusija 2018“ asmeniškai ruošė A. Lukašenka.

Lapkričio 18 d. Britanijos leidinyje „The Times“ publikuotas straipsnis „22 m. grožio karalienė, diktatoriaus mergina išrinkta į Baltarusijos parlamentą“. Po šio straipsnio mergina savo instagramo paskyroje sureagavo į kalbas apie romantišką ryšį su Baltarusijos prezidentu. Pasak jos, toks pareiškimas – melas.

Vis tik net „TikTok“ naudotojai pastebėjo, kad visuose renginiuose A. Lukašenką lydi sūnus Nikolajus ir M. Vasilevič.

Marija Vasilevič
Foto: Itar-Tass / Scanpix

Tačiau panašu, kad situacija keičiasi šalyje prasiveržus žvėriškam jėgos struktūrų smurtui prieš protestuotojus.

Rugpjūčio 13 d. moteris instagrame paragino nutraukti smurtą gatvėse.

„Tie, kurie žiauriai elgiasi su apsiginti negalinčiais žmonėmis ir naudoja prievartą, tie, kurie provokuoja neramumus, nutraukite agresiją! Pažiūrėkite vieni kitiems į akis! Apsidairykite aplinkui! Mūsų Baltarusija nenusipelno šio skausmo“, – rašė ji.

Dar vėliau mergina lankėsi ligoninėje, kurioje gydomi per protestus nukentėję asmenys.

„Aš, kaip šalies valdžios atstovė (nors gal ir neturiu tam įgaliojimų), atsiprašinėjau žmonių už patirtas traumas. Nežinau, ar turiu tokią teisę, bet grynai iš žmogiškosios pusės man labai labai gaila“, – pasakojo M. Vasilevič.

Aleksanfras Lukašenka, Marija Vasilevič
Foto: Itar-Tass / Scanpix