Turkijos karinis jūrų laivynas pranešė vis dar neatšaukiantis tyrimų laivo „Oruc Reis“ ir jį lydinčių karo laivų iš vandenų, į kuriuos teises yra pareiškusi Graikija, ir kad laivai čia išbus dar kelias dienas – iki antradienio.

Laivynas taip pat pranešė apie planus kitą antradienį ir trečiadienį savo teritorinių vandenų pakraštyje, Viduržemio jūros šiaurės rytiniame kampe, surengti „šaudymo pratybas“.

Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras teigė, kad šaudymo pratybos nėra susijusios su Turkijos kova su Graikija dėl galimybės naudotis naujai atrastais rezervais, kurie Europai galėtų pasiūlyti didžiulį naują energijos šaltinį ir sumažinti jos priklausomybę nuo Rusijos.

Visgi jis taip pat iššaukiamai pažadėjo tęsti įvairią Turkijos žvalgymo veiklą rytiniame Viduržemio jūros regione „tol, kol to reikės“.

„Mes pasiryžę ginti savo teises“, – pareiškė Turkijos gynybos ministras.

Dviejų NATO narės narių konfliktas gali pakenkti Europos prieigai prie didžiulių naujų energijos telkinių ir dar labiau destabilizuoti karo nuniokotą Libiją ir dalį Viduriniųjų Rytų.

Artėjant ES užsienio reikalų ministrų susitikimui Berlyne dėl krizės, Vokietija pareiškė, kad abi šalys turi nutraukti savo karinių laivynų manevrus, jei jos iš tikrųjų nori pasiekti taikų ginčo sprendimą.

Išankstinės sąlygos šioms deryboms yra šių pratybų rytinėje Viduržemio jūros dalyje sustabdymas“, – žurnalistams Berlyne pareiškė vokiečių užsienio reikalų ministras Heiko Maasas, bandęs tarpininkauti Atėnams ir Ankarai.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį taip pat kalbėjo su Graikijos ministru pirmininku Kiriaku Micotakiu ir Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu. Tai buvo pirmas kartas, kai JAV prezidentas tiesiogiai dalyvavo sparčiai besiplėtojančioje krizėje.

Baltieji rūmai pranešė, kad D. Trumpas „išreiškė susirūpinimą dėl padidėjusios įtampos tarp NATO sąjungininkų Graikijos ir Turkijos“.

Graikijos ministras pirmininkas pažymėjo, kad Atėnai yra „pasirengę reikšmingam [konflikto] deeskalavimui, tačiau su sąlyga, kad Turkija nedelsdama nutrauks provokuojančius veiksmus“.

R. T. Erdoganas atmetė bet kokias išankstines sąlygas, kol neįvyks derybos su Graikija.

Turkijos prezidentūra pareiškė, kad R. T. Erdoganas „priminė [D. Trumpui], jog mūsų šalis nėra ta šalis, kuri kuria nestabilumą Viduržemio jūros rytuose“.

R. T. Erdoganas „pabrėžė, kaip Turkija ėmėsi konkrečių žingsnių, kurie įrodo jos pastangas mažinti įtampą ir siekti dialogo“, teigė prezidentūra.

Graikiją palaiko kai kurios Europos šalys su Prancūzija priešakyje.

Prancūzijos fregatos ir naikintuvai trečiadienį prisijungė prie Graikijos karinių pratybų, kuriose taip pat dalyvauja Italija ir Kreta, tuo tarpu Turkija netoliese surengė mažesnes pratybas, kurios dalyvauja JAV karinio jūrų laivyno laivas.

Prancūzijos įsikišimas ypač supykdė Turkiją.

„Bauginimo laikas baigėsi. Jūs neturite jokių galimybių priversti [mus] imtis tam tikrų veiksmų pasitelkdami bauginimus“, – televizijai duotame interviu pareiškė H. Akaras, turėdamas galvoje Prancūziją.