„Itin pavojingas 4-os kategorijos uraganas „Laura“ pasiekė sausumą netoli Kamerono Luizianoje“, - sakoma 1 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku paskelbtame Nacionalinio uraganų centro (NHC) pranešime, turint omenyje apie 400 gyventojų turinčią bendruomenę maždaug už 48 km į rytus nuo ribos su Teksasu.

„Dalyje Luizianos stebima katastrofinė štorminė patvanka, ekstremalūs vėjai ir staigūs potvyniai“, – sakoma naujausiame pranešime ir nurodoma, kad uragano vėjų didžiausias pastovus greitis buvo 240 km per valandą.

“Potencialiai katastrofinis poveikis tęsis“, – pridūrė sinoptikai.

NHC anksčiau perspėjo, kad „Laura“ Luizianos ir Teksaso pakrantėse gali sukelti „neišgyvenamą štorminį potvynį“, kurio aukštis gali siekti 6 metrus. Tai drauge su uraganiniais vėjais gali sukelti staigių potvynių ir padaryti „katastrofiškos žalos“.

NHC taip pat perspėjo, kad pietiniuose uragano pakraščiuose gali susiformuoti tornadų ir kad „skubiai reiktų užbaigti pasirengimą gyvybėms ir turtui apsaugoti“.

Tarnybos ragino Teksaso ir Luizianos pajūrio gyventojus evakuotis, bet ne visi tai padarė, kol smarkus vėjas pradėjo siausti regione, 2005 metais nuniokotame uragano „Rita“.

Socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizdo įrašuose ir nuotraukose matyti Leik Čarlze vėjo horizontaliai nešami liūties šuorai ir užlietos arčiau pakrantės esančios gatvės. Staigus audros smūgis išjungė daugelį kamerų, turėjusių filmuoti uragano padarinius.

Pareigūnai sakė, kad nuniokojimo mastas tikriausiai paaiškės tik išaušus – tuomet bus pradėtos paieškų ir gelbėjimo operacijos.

Pasisėmusi energijos iš įšilusios Meksikos įlankos sistema tapo galingiausiu šiais metais JAV smogusiu uraganu. Prieš jai pasiekiant sausumą buvo baiminamasi, kad uraganas gali sustiprėti iki 5-osios kategorijos – aukščiausios pagal pagal Saffiro-Simpsono skalę.

„Atrodo, ji įjungusi visą baisūnės režimą, ir nenorėtumėt to pamatyti, jeigu esate jos kelyje“, – sakė Majamio universiteto uraganų tyrėjas Brianas McNoldy.

Kai „Laura“ artėjo prie kranto, uraganiniai vėjai siautė 95 km spinduliu aplink audros centrą.

Sinoptikai prognozuoja, kad vietomis prilis iki 38 centimetrų. Kai kuriose teritorijose taip pat buvo paskelbtas tornadų pavojus, bet pranešimų apie padarytą žalą kol kas negauta. Teksase ir Luizianoje dėl artėjančios uragano elektros tiekimas nutrūko jau daugiau kaip 100 tūkst. vartotojų.

Teksaso gubernatorius Gregas Abbottas ir Luizianos gubernatorius Johnas Belas Edwardsas apgailestavo, kad grėsmingi tarnybų perspėjimai ir privalomas nurodymas evakuotis įtikino ne visus iš maždaug 500 tūkst. gyventojų, atsidūrusių audros kelyje.

Pasak pareigūnų, Kamerono apygardoje mažiausiai 150 žmonių atsisakė išvykti ir ketina pralaukti audrą, nors visam šiam rajonui gresia būti užlietam.

J. B. Edwardsas aktyvavo visas valstijos Nacionalinės gvardijos pajėgas.

Prezidentas Donaldas Trumpas per tviterį irgi paragino pajūrio gyventojus vykdyti pareigūnų nurodymus.

Padėtį dar labiau komplikuoja faktas, kad audra smogė regionui, smarkiai paveiktam koronavirusinės infekcijos COVID-19 epidemijos.

Anksčiau „Laura“ pareikalavo 20 žmonių gyvybių Haityje ir dar trijų – Dominikos Respublikoje. Ten audra irgi buvo nutraukusi elektros tiekimą bei sukėlusi didelių potvynių.