Bendros pratybos į pietus nuo Kipro ir Graikijos Kretos salos truks tris dienas, nurodė Gynybos ministerija.

Didelių dujų telkinių atradimas vandenyse aplink Kretą ir Kiprą išprovokavo grumtynes dėl šių energijos išteklių ir atgaivino seną nesantaiką tarp NATO narių Graikijos ir Turkijos.

Įtampa dar labiau išaugo Turkijai rugpjūčio 10-ąją į ginčijamus vandenis pasiuntus karo laivų lydimą tyrimų laivą „Oruc Reis“.

„Kipras, Graikija, Prancūzija ir Italija sutarė pagal keturšalę bendradarbiavimo iniciatyvą dislokuoti bendrą kontingentą Viduržemio jūros rytuose, – sakoma Gynybos ministerijos pareiškime. – Įtampa ir nestabilumas Viduržemio jūros rytuose pakurstė ginčus jūrų erdvės klausimais.“

Turkija antradienį paskelbė, kad yra pasirengusi deryboms su Graikija be jokių išankstinių sąlygų.

Alyvmedžio šakelė buvo ištiesta prieš ketvirtadienį ir penktadienį vyksiantį neformalų Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikimą Berlyne, kurio metu Graikija turėtų spausti bloką įvesti skaudžias sankcijas jos senai varžovei regione.

Tačiau ES šalys nenorėtų erzinti Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano. Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas važinėjo tarp Atėnų ir Ankaros bandydamas švelninti retoriką ir atnaujinti derybas.

H. Maasas, kurio šalis šį pusmetį pirmininkauja ES, abiem šioms šalims pasakė deeskaluoti ginčą ir perspėjo, kad antraip gali kilti „katastrofa“.