Šį sprendimą griežtai sukritikavo JAV ambasadorė prie JT, apkaltinusi oponentus remiant „teroristus“.

Šiuo metu Saugumo Tarybai pirmininkaujančios Indonezijos ambasadorius Dianas Triansyah Djani paskelbė šį pareiškimą, Rusijai ir Kinijai paprašius atskleisti, kokie buvo pirmininko atliktos visų 15 Tarybos narių apklausos dėl JAV veiksmų rezultatai.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo praeitą ketvirtadienį tvirtino, kad jo šalis turi teisę reikalauti atlikti „šuolį atgal“ ir grąžinti JT sankcijas Iranui, nors prezidentas D. Trumpas yra išvedęs savo šalį iš 2015 metų sutarties tarp Irano ir šešių galingųjų šalių, kuriai pritarė JT Saugumo Taryba.

Visi Tarybos nariai, išskyrus Dominikos Respubliką, informavo pirmininką, kad JAV administracijos veiksmai yra neteisėti, nes D. Trumpas 2018 metais išvedė savo šalį iš sutarties, oficialiai vadinamos Bendru išsamių veiksmų planu (JCPOA).

Baigiantis antradienį vykusiam virtualiam pasitarimui Vidurio Rytų klausimais D. T. Djani pareiškė, kad tarp Saugumo Tarybos narių nėra bendro sutarimo.

„Susisiekiau su narėmis ir gavau laiškus iš daugelio narių. Man aišku, kad yra viena narė, turinti atskirą nuomonę dėl šių klausimų, o reikšmingas skaičius narių laikosi priešingų požiūrių“, – sakė jis.

„Mano nuomone, Taryboje bendro sutarimo nėra, – pridūrė D. T. Djani. – Dėl to pirmininkas negali imtis tolesnių veiksmų.“

Tai reiškia, kad įtakingiausia JT institucija nesiims svarstyti JAV reikalavimo – bent jau kol Tarybai pirmininkauja Indonezija.

Rugsėjį pirmininkavimą Saugumo Tarybai perima Nigeris. Jo ambasadorius taip pat pasiuntė bendrą laišką su Pietų Afrika, Tunisu, ir Sent Vinsentu ir Grenadinais, kuriame sakoma, kad JAV „neturi teisės“ inicijuoti „šuolio atgal“, nes Vašingtonas nebėra JCPOA dalyvis. Taigi, tikėtina, kad JAV reikalavimai bus ir toliau ignoruojami.

JAV misija prie JT vėliau paskelbė pareiškimą, kuriame sakoma, kad Jungtinės Valstijos „turi tvirtą teisinį pagrindą inicijuoti sankcijų atkūrimą“ remiantis Saugumo Tarybos rezoliucija, kuria buvo išreikštas pritarimas 2015 metų branduoliniam susitarimui.

„Faktas, kad kai kurios Tarybos narės išreiškė nepritarimą mūsų teisinei pozicijai per neformalų (virtualų) susitikimą, nedaro jokio teisinio poveikio“, – pridūrė JAV diplomatai.

M. Pompeo atvyko į JT raginti grąžinti sankcijas, kai triuškinama dauguma Saugumo Tarybos narių atmetė amerikiečių teiktą rezoliucijos projektą, kuriuo buvo siūloma neribotam laikui pratęsti JT ginklų embargą Iranui, turintį pasibaigti spalio 18 dieną. Tąsyk balsuojant JAV palaikė tik Dominikos Respublika.

JAV ambasadorė Kelly Craft antradienį pakartojo M. Pompeo žinią: „Jungtinės Valstijose niekada neleis didžiausiai pasaulyje terorizmą remiančiai valstybei laisvai pirkti ir pardavinėti lėktuvus, tankus, raketas ir kitų rūšių nebranduolinius ginklus... [arba] įgyti branduolinių ginklų“.

K. Craft kaltino Tarybą pristigus „drąsos ir moralinio aiškumo“, taip pat kaltino Iraną nepaisius ginklų embargo ir „kursčius konfliktus ir žudymus visame pasaulyje, tiekiant ginklus marionetinėms sukarintoms pajėgoms ir teroristinėms grupėms“.

Ambasadorė pareiškė, kad Rusija ir Kinija „mėgaujasi šios Tarybos neveiksnumu ir nepasisekimais“, Iranas „džiūgauja dėl savo naujai atrasto sverto laisvoms pasaulio valstybėms“ spausti. Pasak jo, Libano šiitų sukarintas judėjimas „Hizbollah“, Jemeno husių sukilėliai ir Venesuelos prezidento Nicolas Maduro režimas sveikina naują galimybę gauti Irano ginklų ir paramos. K. Craft taip pat kritikavo Europos valstybes už priešinimąsi „šuoliui atgal“.

„Trumpo administracija nebijo atsidurti ribotoje draugijoje šiuo klausimu, atsižvelgdama į neabejotiną tiesą, pagrindžiančią mūsų veiksmus, – kalbėjo ji. – Tik gailiuosi, jog kitos šios Tarybos narės pasiklydo ir dabar yra teroristų draugijoje.“

Redaktorius Raimondas Čiuplys