„Šiandien aš nurodau valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo pranešti JT Saugumo Tarybai, kad JAV ketina atkurti praktiškai visas anksčiau sustabdytas Jungtinių Tautų sankcijas Iranui“, – žurnalistams sakė D. Trumpas.

„Šuoliu atgal“ vadinamas ginčijamas argumentas, kad Jungtinės Valstijos tebėra 2015 metų liepą pasirašytos daugiašalės sutarties dėl Irano branduolinės programos, oficialiai vadinamos Bendru išsamių veiksmų planu (JCPOA), dalyvės, nors D. Trumpas 2018 metų gegužę iš šios sutarties pasitraukė.

M. Pompeo anksčiau pareiškė, kad Jungtinės Valstijos tebėra JCPOA dalyvės, nes jos yra minimos 2015 metų JT rezoliucijoje, todėl Vašingtonas gali priversti grąžinti sankcijas, jeigu pripažins Iraną pažeidžiančiu branduolinio susitarimo sąlygas.

Ekspertai sako, kad „šuolis atgal“ gali nugramzdinti Saugumo Tarybą į vieną didžiausių diplomatinių krizių per šios institucijos istoriją.

Vašingtono sąjungininkės Europoje skeptiškai vertino JAV galimybes primesti sankcijas ir perspėjo, kad toks mėginimas gali delegitimizuoti Saugumo Tarybą.

Iranui taikomas nebranduolinės ginkluotės embargas turi baigtis spalio 18 dieną, kaip numatyta JT rezoliucijoje dėl JCPOA.