Apie netektį nepriklausomam Baltarusijos naujienų portalui tut.by pranešė vėlionio artimieji. Žuvusiojo dukra Liudmila tvirtino, kad šeima negalėjo rasti vyro dvi dienas po protesto išvaikymo.

Paskui šeima išsiaiškino, kad vyras buvo gydomas vietinėje Bresto ligoninėje, o paskui sraigtasparniu nugabentas į karo ligoninę Minske.

Anksčiau, remdamasis H. Šutavo dukra Liudmila, portalas pranešė, kad jis turi šautinę žaizdą, „smegenų pažeidimai sunkūs ir dideli, o gydytojai neteikia jokių prognozių“.

Pranešama, kad H. Šutavas ligoninėje mirė trečiadienio rytą.

Pasak velionio artimųjų, jie kalbėjosi su tragiško įvykio liudininkais, šie papasakojo, kad Henadzis tuo metu nei mušėsi, nei konfliktavo, – tiesiog ėjo. Šūvis į jį buvo paleistas nuo pastato stogo.

„Su liūdesiu pranešame, kad rugpjūčio 19 dieną mirė Baltarusijos Respublikos pilietis Henadzis Šutavas. Rugpjūčio 13-ąją jis, būdamas sunkios būklės, buvo perkeltas iš Bresto apskrities greitosios pagalbos ligoninės į Gynybos ministerijos ligoninę. Rugpjūčio 18-osios vakarą jo būklė staigiai pablogėjo, ir, nepaisant visų gydytojų pastangų, paciento išgelbėti nepavyko“, – sakoma per susirašinėjimo platformą „Telegram“ paskelbtame SAM pranešime.

Anksčiau oficialiame Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime buvo patvirtinta, kad policijos pareigūnai panaudojo tarnybinius ginklus Breste rugpjūčio 11-osios vakare.

„Breste grupė agresyviai nusiteikusių piliečių su armatūra rankose užpuolė policijos pareigūnus. Įspėjamieji šūviai jų nesustabdė. Norint apsaugoti darbuotojų gyvybę ir sveikatą, buvo panaudoti ginklai. Vienas iš užpuolikų buvo sužeistas“, – pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Rugpjūčio 9–11 dienomis į greitosios pagalbos medikus ir ligonines Breste kreipėsi apie 100 žmonių, patyrusių minkštųjų audinių sumušimų, rankų ir kojų, krūtinės ir pilvo sužalojimų. 23 žmonės paguldyti į ligoninę, kai kuriems iš jų prireikė operacijų.

Kaip skelbta anksčiau, rugpjūčio 9–11 dienomis saugumo pajėgos agresyviai vaikė protesto akcijų dalyvius Minske ir kituose Baltarusijos miestuose, įskaitant Brestą, kur vyko demonstrantų ir milicijos susirėmimai.

Praėjusį trečiadienį Baltarusijos vidaus reikalų ministerija pripažino, kad milicija pietvakariniame Bresto mieste šaudė į demonstrantus – esą gindamasi nuo ginkluotų užpuolikų.

„Breste milicijos darbuotojus užpuolė grupė agresyviai nusiteikusių piliečių, rankose laikiusių metalinius strypus. Perspėjamieji šūviai aukštyn jų nesustabdė. Siekiant apsaugoti darbuotojų gyvybę ir sveikatą, ginklai buvo panaudoti, kad [užpuolikai] būtų sužeisti“, – buvo sakoma VRM pranešime ir pridurta, kad vienas iš demonstrantų pašautas.

Ministerijos atstovė Olha Čemodanova teigė, kad milicija ginklus panaudojo, nes „perspėjamieji šūviai į orą“ nesustabdė protestuotojų. Maždaug 340 tūkst. gyventojų turintis Brestas įsikūręs pietvakarių Baltarusijoje, netoli sienos su Lenkija.

Nuo rugpjūčio 9-ąją įvykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, kuriuos opozicija laiko suklastotais, šalį krečia beprecedenčio masto protestai. Oficialūs rezultatai rodo, kad rinkimus laimėjo nuo 1994 metų šaliai vadovaujantis A. Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų, bet opozicija teigia, kad tikroji nugalėtoja yra Sviatlana Cichanouskaja, anot rinkimų komisijos, gavusi kiek daugiau nei 10 proc. balsų.

Rinkimų dienos vakarą ir porą vėlesnių dienų Baltarusijos saugumo pajėgos mėgino nuslopinti protestus brutaliomis priemonėmis. Prieš demonstrantus buvo naudojamos kurtinamosios granatos, ašarinės dujos ir guminės kulkos. Kaip rodo oficialūs duomenys, sulaikyta apie 6,7 tūkst protestuotojų, per 250 žmonių sužeisti ir hospitalizuoti.

Taip pat žuvo mažiausiai du žmonės, iš jų vienas – per demonstraciją, kitas – sulaikymo įstaigoje.

Įvykių liudininkai ir paleisti protestuotojai pasakojo, kad milicija areštuotus žmones mušė, kankino, taikė psichologinį smurtą.

Nuo rugpjūčio 12-osios teisėsaugos pareigūnai didelio smurto nebenaudojo, nors buvo pranešama apie tolesnius areštus.

Antradienį nepriklausomos žiniasklaidos priemonės pranešė apie vieną protestų dalyvį, žuvusį per eismo įvykį neaiškiomis aplinkybėmis.

OMON toliau vaiko protestuotojus

Minske OMON vėl pradėjo vaikyti žmones, taip pat ir trečiadienio rytą prie įėjimo į Minsko traktorių gamyklą (MTZ) posto, pranešė portalas tut.by.

„Šiandien MTZ darbuotojai, kurie vakar pagal susitarimą su generaliniu direktoriumi parašė pareiškimus dėl nemokamų atostogų, negalėjo patekti į gamyklos teritoriją. Tai – keli šimtai žmonių. Jų leidimai užblokuoti. Kitus šių kolegas, kurie neparašė pareiškimų dėl atostogų, be problemų įleisdavo į gamyklą“, – rašė portalas.

„Prie MTZ darbuotojų prisidėjo neabejingų žmonių, taip pat kai kurie Minsko variklių gamyklos darbuotojai. Tačiau susirinkusiuosius išvaikė atvažiavęs OMON“, – sakoma pranešime.

Vėliau žmonės vėl susirinko prie gamyklos, bet jėgos struktūrų pareigūnai, kurie tuo metu sulaukė pastiprinimo, vėl neleido susirinkusiesiems ten būti.

Mitinguoja trąšų įmonės „Belaruskalij“ darbuotojai

Baltarusijos trąšų įmonės „Belaruskalij“ darbuotojai trečiadienį susirinko ir mitinguoja centrinėje Salihorsko aikštėje netoli miesto vykdomojo komiteto.

Streiko komiteto vadovybė pranešė apie spaudimą darbuotojams, dalyvaujantiems protesto akcijose.

„Mūsų gretos retėja dėl beprecedenčio spaudimo“, – pareiškė streiko komiteto pirmininkas Andrejus Bokunas.

Transliaciją iš šachtininkų mitingo Salihorske vykdo „Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas“ (Radio Free Europe / Radio Liberty, RFE/RL).

Pranešama, kad Salihorsko aikštėje susirinko keli šimtai žmonių. Susirinkusieji reiškia pritarimą streiko komiteto reikalavimui pripažinti rugpjūčio 9-ąją šalyje įvykusius prezidento rinkimus negaliojančiais.

Įmonėje „Belaruskalij“ dirba apie 17 tūkst. darbuotojų.

Antradienį įmonės „Belaruskalij“ nepriklausomos profesinės sąjungos atstovai paragino kalio kombinato darbuotojus rugpjūčio 19 dieną neateiti į darbą ir dalyvauti mitinge Salihorsko aikštėje.

„Nuo 2020 metų rugpjūčio 19 dienos – bendras susirinkimas aikštėje 9 val. ryto. Į darbą nevažiuojame. Atvykstame į aikštę. Dalyvavimas absoliučiai būtinas“, – vaizdo pareiškime streikininkams sakė A. Bokunas.

Antradienį rūdos gavyba kai kur buvo iš dalies sustojusi, buvo stabdomas sodrinimo fabrikas. Žiniasklaidos duomenimis, šiuo metu streikuoja apie 3 tūkst. darbuotojų.

Baltarusijos vyriausybės vadovas Ramanas Haloučanka antradienį sakė, kad „Belaruskalij“ pastarosiomis dienomis sumažino gamybos apimtį, nes žmonės negalėjo apsispręsti, „ar eina dirbti, ar į aikštę“.

„Šia situacija pasinaudojo konkurentai rinkoje, tarp jų – „Uralkalij“: įmonė padidino tiekimą“, – pareiškė premjeras.

Rugpjūčio 17 dieną baltarusių žiniasklaida pranešė, kad sustabdytas darbas visose įmonės „Belaruskalij“ šachtose, taip pat – apie darbininkų paskelbtus streikus.

Penktadienį Salihorske vyko spontaniškos protesto akcijos, o vakare įmonės vadovybė susitiko su įmonės „Belaruskalij“ darbuotojais. Susitikime žmonės, be kitų dalykų, reikalavo, kad iš miesto, kaip praradusios žmonių pasitikėjimą, būtų išvestos specialiosios pajėgos, kad būtų pateiktas prašymas išformuoti OMON'ą, kad būtų patraukti atsakomybėn tie, kurie viršijo įgaliojimus per rinkimų kampaniją ir po jos ar sąžiningai nevykdė savo pareigų.

Taip pat buvo pareikalauta pripažinti prezidento rinkimus negaliojančiais, suformuoti naują Centrinę rinkimų komisiją ir surengti naujus rinkimus, kuriuos stebėtų nepriklausomi stebėtojai.

„Belaruskalij“ yra vienintelis kalio chlorido gamintojas Baltarusijoje, taip pat – vienas didžiausių kalio trąšų tiekėjų pasaulinei rinkai. Įmonė savo produkciją realizuoja per Baltarusijos kalio kompaniją, kuri pirmadienį partneriams pažadėjo dėti visas pastangas, kad būtų įvykdyti esami susitarimai.