Trijų laipsnių medalius „Už nepriekaištingą tarnybą“ gavusių asmenų sąraše – keli šimtai žmonių, skelbia naviny.by. Pravo.by paviešintame įsake yra 25 puslapiai vardų ir pavardžių.

Grėsmei neproporcingi milicijos pareigūnų veiksmai sukėlė pasipiktinimo bangą tiek Baltarusijoje, tiek už jos ribų.

Rugpjūčio 13 d. datuojamu A. Lukašenkos įsaku apdovanota daugiau kaip 300 pareigūnų, tarp jų – Baltarusijos VRM vidaus kariuomenės vado pavaduotojas Chazalbekas Atabekovas.

Baltarusijos portalas KUKU įdėmiai išnagrinėjo sąrašą, kurį sudaro daugiau nei 100 vardų ir pavardžių, ir nustatė, kad jame yra trijų kaliniams vežti skirtų transporto priemonių vairuotojai ir devyni izoliatorių darbuotojai.

Prezidento rinkimai Baltarusijoje vyko rugpjūčio 9 dieną. Remiantis oficialiais rezultatais, autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, einantis prezidento pareigas nuo 1994 metų, laimėjo rinkimus didele persvara prieš kitus kandidatus.

Opozicija tvirtina, kad rezultatai buvo suklastoti, šalyje kilo masiniai protestai, kurie tęsiasi iki šiol. Per keltą dienų pareigūnai suėmė kelis tūkstančius protestuotojų, dalį jų jau paleido. Pranešama apie pareigūnų smurtavimą prieš juos.

Nuo rugpjūčio 13 dienos protestuoja ir streikuoja kai kurios Baltarusijos pramonės įmonės.

Baltarusijos valdžios ir jėgos struktūrų veiksmai sulaukė oficialių ES ir JAV asmenų kritikos.

Rugpjūčio 16 dieną Minske buvo organizuotas prezidento šalininkų mitingas. Tą pačią dieną įvyko A. Lukašenkos priešininkų protesto akcija, laikoma didžiausia per visą Baltarusijos istoriją.

Baltarusijos generalinė prokuratūrą pranešė, kad gauna daugybę pareiškimų, kuriuose prašoma iškelti baudžiamąsias bylas dėl teisėsaugos pareigūnams suteiktų įgaliojimų viršijimo, ir pažadėjo „objektyviai, išsamiai ir visapusiškai“ patikrinti „kiekvieną faktą“.

Praėjusį penktadienį Baltarusijoje šimtai žmonių buvo paleidžiami iš milicijos skyrių ir sulaikymo izoliatorių po areštų teisėsaugai brutaliai malšinant opozicijos protestus dėl ginčijamų prezidento rinkimų rezultatų, o daugelis paleistųjų pasakojo apie pasibaisėtinus mušimus ir kankinimus.

Minske iš sulaikymo centro penktadienį paleisti areštuotieji pasakojo naujienų agentūrai AFP buvę mušami, negaudavę maisto, vandens ir medicinos pagalbos, taip pat sakė, kad jiems buvo neleidžiama miegoti.

„Man degino rankas cigaretėmis“, – sakė 25 metų Maksimas Douženka, teigęs, kad buvo areštuotas, nors protestuose nedalyvavo.

„Man trenkė į galvą – blogai jaučiuosi, galva svaigsta“, – pridūrė vyras, vėliau išvežtas į ligoninę.

43 metų verslininkas Michailas Černenkovas savo ruožtu pasakojo, kad milicijos skyriuje buvo kankinamas elektroimpulsinio prietaiso iškrovomis ir mušamas lazdomis. Jis pademonstravo AFP sėdmenis, ant kurių buvo likę kraujosrūvų.

„Tai – kankinimai“, – pabrėžė vyras. M. Černenkovas pridūrė, kad jis, kaip ir daugelis kitų, buvo priverstas miegoti lauke, nes kameros buvo perpildytos. Verslininkas taip pat teigė protestuose nedalyvavęs.

Prie sulaikymo izoliatoriaus laukė šimtai sulaikytųjų draugų ir artimųjų; savanoriai dalijo maistą ir antklodes.