Ankara šį žingsnį vadina veidmainiška palestiniečių siekių išdavyste.

„Išduodami palestiniečių siekius dėl savo siaurų interesų, JAE mėgina tai pateikti kaip kažkokį aukojimosi dėl Palestinos aktą. Istorija ir regione gyvenančių žmonių sąžinė niekada neužmirš ir neatleis už šį veidmainišką elgesį“, – sakoma Turkijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas yra uolus musulmonas ir ištikimas palestiniečių teisių rėmėjas, seniai kritikuojantis Izraelio politiką okupuotame Vakarų Krante.

Jis sausį apkaltino kelias arabų šalis įvykdžius „išdavystę“ savo pritarimu JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytam kontroversiškam Artimųjų Rytų taikos planui.

Turkijos URM nurodė, kad „nepaprastai neramina, jog JAE savo vienašališkais veiksmais padarė galą Arabų taikos iniciatyvai, parengtai Arabų Lygos ir paremtai Islamo bendradarbiavimo organizacijos“.

Irano užsienio reikalų ministerija griežtai pasmerkė istorinį susitarimą užmegzti visaverčius diplomatinius santykius tarp Jungtinių Arabų Emyratų ir Izraelio bei pavadino šį žingsnį „dūriu į nugarą“ visiems musulmonams, penktadienį pranešė valstybinė televizija.

Irano URM pranešime sakoma, kad sprendimas normalizuoti abiejų šalių santykius yra pavojingas ir „gėdingas“ žingsnis, taip pat perspėjo JAE dėl Izraelio kišimosi į „politines lygtis“ Persijos įlankos regione.

„JAE vyriausbė ir kitos susijusios vyriausybės privalo prisiimti atsakomybę už šio veiksmo pasekmes“, – pridūrė ministerija.

Susitarimas, apie kurį ketvirtadienį paskelbė jį sudaryti padėjusios Jungtinės Valstijos, atveria galimybę užmegzti visaverčius diplomatinius tarp JAE ir Izraelio. Be to, žydų valstybė įsipareigoja įšaldyti planus aneksuoti dalį teritorijų okupuotame Vakarų Krante, kurios turėtų tapti dalimi būsimos palestiniečių valstybės.

JAE tapo pirmąja santykius su Izraeliu normalizuojančia Persijos įlankos arabų valstybe ir tik trečiąja tai padariusia arabų šalimi.

Irano valstybinė televizija citavo URM pranešime, kuriame sakoma, kad JAE sprendimas užmegzti diplomatinius santykius su Izraeliu atskleidžia abiejų šalių „strateginį kvailumą“. Teheranas pridūrė, kad toks žingsnis „neabejotinai sustiprins pasipriešinimo ašį regione“.

Ministerijos pranešime pabrėžiama, kad naujoji sutartis yra „durklas, kuriuo JAE neteisingai dūrė į nugaras palestiniečiams ir visiems musulmonams“.

Istorinė sutartis yra svarbi užsienio politikos pergalė JAV prezidentui Donaldui Trumpui, siekiančiam būti perrinktam antrai kadencijai. Be to, ji atspindi pokyčius Vidurio Rytuose, kur arabų valstybės nerimauja, jog jų priešininko Irano teikiama parama palestiniečiams tapo didesnė negu jų pačių.

Palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso atstovas sakė, kad šis susitarimas yra „išdavystė“ ir kad jis turėtų būti atšauktas.

Irano parlamento pirmininko patarėjas Hosseinas Amirabdollahianas penktadienį taip pat kritikavo šią sutartį.

“JAE naujas požiūrius dėl [santykių] normalizavimo su melagingu, nusikalstamu #Izraeliu ne palaiko taika ir saugumą, o tarnauja besitęsiantims sionistų nusikaltimams“, – per „Twitter“ parašė jis.

Irane didelę įtaką turinčios Revoliucinės gvardijos buvęs vadovas Mohsenas Rezaei savo ruožtu pareiškė, kad JAE per pastarąjį dešimtmetį tapo „rojumi Izraeliui“.

„Jokie uolūs musulmonai kovotojai ir jokie arabai neišduoda Palestinos – tik bejausmiai smogiantieji iš už nugaros“, – jis rašo savo žinutėje.

Redaktorius Raimondas Čiuplys