Kalbėdamas apie ES sankcijas Minskui, kurios anksčiau buvo panaikintos Baltarusijai paleidus į laisvę politinių kalinių, Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pareiškė, kad blokas privalo persvarstyti, ar šis sprendimas gali toliau „galioti atsižvelgus į pastarųjų savaičių ir dienų“ įvykius.

Po susitikimo Berlyne su savo kolega iš Pietų Korėjos Kang Kyung-wha H. Maasas taip pat paragino Baltarusiją nedelsiant paleisti visus protestuotojus, kurie buvo sulaikyti per taikias demonstracijas.

Anksčiau pirmadienį Berlynas išreiškė „rimtų abejonių“ dėl sekmadienio rinkimų Baltarusijoje.

„Turime rimtų abejonių – mūsų požiūriu, pagrįstų abejonių – dėl to,.. kaip vyko šie rinkimai“, – per spaudos konferenciją sakė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas.

„Nebuvo laikomasi minimalių demokratiškiems rinkimams keliamų standartų“, ir tai yra „nepriimtina“, sakė jis ir pridūrė, kad gauta „daugybė patikimų pranešimų apie sistemingai vykdytus rinkimų įstatymų pažeidimus“.

Berlynas taip pat pasmerkė „smurto panaudojimą prieš taikiai demonstruojančius žmones“ ir „daugybę suėmimų“.

„Politiniai šalies lyderiai privalo priimti savo piliečių valią“, – sakė S. Seibertas.

Baltarusijos Centrinės rinkimų komisijos skelbiami oficialūs preliminarūs rezultatai rodo, kad su 80,08 proc. balsų ilgametis šalies vadovas Aleksandras Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją šiame poste, o pagrindinė jo varžovė opozicijos kandidatė Svetlana Tichanovskaja esą surinko 10,09 proc. balsų.

Opozicija teigia, kad rezultatai buvo suklastoti.

Sekmadienio vakarą į Minsko ir kitų Baltarusijos miestų gatves protestuoti išėjo opozicijos šalininkai, kilo protestuotojų susirėmimų su milicija.

Žmogaus teisių gynėjai praneša, kad per susirėmimus Minske ir kituose miestuose nukentėjo dešimtys protestuotojų, taip pat skelbiama apie vieno žmogaus žūtį.

Vidaus reikalų ministerija pirmadienį paskelbė, kad per neramumus šalies miestuose buvo sužeisti 39 teisėsaugos pareigūnai ir daugiau kaip 50 civilių, buvo sulaikyta apie 3 000 žmonių, iš jų apie tūkstantis – Minske.

Baltarusijos tyrimų komitetas pirmadienį ryte pranešė pradėjęs baudžiamąjį tyrimą dėl masinių riaušių ir jėgos naudojimo prieš milicijos pareigūnus.