Trijų ES šalių užsienio reikalų ministrai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriuo išreiškė apgailestavimą, kad proceso neprižiūrės Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) bei Europos Tarybos stebėtojai.

„Raginame Baltarusijos valdžią surengti laisvus ir sąžiningus prezidento rinkimus, ypač užtikrinant, kad vietos stebėtojai nepriklausomai stebėtų balsavimą“, – pareiškime nurodė Jeanas-Yves'as Le Drianas, Heiko Maasas ir Jacekas Czaputowiczius.

Tai bus pirmas kartas, kai Baltarusijos visuotinių rinkimų nestebės ESBO. Šįkart organizacija laiku negavo iš Minsko kvietimo.

ESBO stebėtojai nepripažino ankstesnių ketverių prezidento rinkimų rezultatų sąžiningais.

Užsienio reikalų ministrai taip pat atkreipė dėmesį į pranešimus apie pažeidimus per išankstinį balsavimą, kuriame dalyvauja piliečiai, negalėsiantys atiduoti balso sekmadienį.

Tarp Rusijos ir Europos Sąjungos įsiterpusią Baltarusiją, turinčią 9 mln. gyventojų, 65 metų buvęs kolūkio pirmininkas A. Lukašenka geležiniu kumščiu valdo pastaruosius 26 metus. Artėjant sekmadienį vyksiantiems rinkimams jis ėmė aktyviau dorotis su opozicija.

Pagrindinė A. Lukašenkos varžovė, 37 metų S. Tichanovskaja, balotiruojasi vietoje savo suimto vyro. Jai pavyko pritraukti į visoje šalyje rengtus mitingus didžiules minias – tai buvo reta nusivylimo A. Lukašenkos valdymu apraiška.

Trys užsienio reikalų ministrai paragino vyriausybę paleisti kalinius, sulaikytus dėl politinių priežasčių, taip pat susilaikyti nuo bet kokio smurto ar „pilietinių ir politinių laisvių“ pažeidimų.

Jie taip pat perspėjo, kad po pastarųjų metų „sunkaus, bet daug žadančio dialogo“ gali dar pablogėti ES ir Baltarusijos santykiai.