„Prieš gaunant bet kokios vakcinos ir bet kokio vaisto (nuo koronaviruso) licenciją, būtina atlikti virtinę įvairių bandymų ir testų“, – sakė sakė PSO atstovas Christianas Lindmeieris, kurį cituoja Prancūzijos laikraštis „Le Figaro“.

„Kartais individualūs tyrėjai teigia kažką atradę. Tokios naujienos, be jokios abejonės, yra puikios“, – antradienį reporteriams sakė PSO atstovas Ch. Lindmeieris.

Tačiau, pridūrė Ch. Lindmeieris, „tarp veiksmingos vakcinos „radimo“ ar „turėjimo“ ir visų (vakcinos tyrimo) etapų užbaigimo yra didelis skirtumas“.

„Egzistuoja esminiai principai ir aiškūs nurodymai, normatyviniai aktai, kad viskas būtų saugu ir veiksminga“, – pabrėžė jis.

Pirmadienį Rusijos tiesioginių investicijų fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas pranešė, kad per dešimt dienų turėtų būti užregistruota rusiška vakcina nuo koronaviruso.

„Jei tai įvyks per artimiausias dešimt dienų, mes aplenksime ne tik Jungtines Valstijas, bet ir kitas šalis, nes tai bus pirmoji registruota vakcina nuo koronaviruso“, – sakė jis.

Kiek anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška pareiškė, kad Gamalėjos nacionaliniame epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centre sukurtos vakcinos masinė gamyba gali būti pradėta jau spalį.

Rusija pirmadienį pareiškė, jog sieks ateinantį mėnesį pradėti masinę vakcinos nuo koronaviruso gamybą ir iki ateinančių metų gamybos apimtis padidinti iki „kelių milijonų“ dozių per mėnesį.

Šalis vykdo kelių vakcinos prototipų tyrimus. Gamalėjos nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras Maskvoje jau pasiekė baigiamąjį savo vakcinos kūrimo etapą.

„Labai tikimės masinę gamybą pradėti rugsėjį“, – sakė pramonės ir prekybos ministras Denisas Manturovas, kurį citavo naujienų agentūra TASS.

„Galėsime užtikrinti kelių šimtų tūkstančių dozių per mėnesį gamybą. Iki ateinančių metų pradžios gamybos apimtys bus padidintos iki kelių milijonų dozių (per mėnesį)", – sakė jis ir pridūrė, kad vienas gamintojas ruošia gamybos technologiją trijose vietose centrinėje Rusijoje.

Sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška šeštadienį pranešė, kad jau baigti Gamalėjos centre kuriamos vakcinos nuo koronaviruso klinikiniai bandymai ir šiuo metu rengiami jos registravimui reikalingi dokumentai.

Valstybiniame virusologijos ir biotechnologijų centre „Vektor“ šiuo metu atliekami kito vakcinos prototipo klinikiniai tyrimai, o per ateinančius du mėnesius planuojama pradėti dar dviejų vakcinos prototipų bandymus su žmonėmis, sakė ministras.

Gamalėjos instituto vakcina yra vektorinio tipo, tai yra panaudojamas kitas virusas, pernešantis koronavirusinės infekcijos COVID-19 sukėlėjo RNR, kad sužadintų žmogaus organizmo ląstelių imuninį atsaką.

Kaip koronaviruso genetinės medžiagos pernašos vektoriai naudojami adenovirusai. Šiuo atžvilgiu Gamalėjos centro sukurtas vakcinos prototipas panašus į sukurtą Kinijos farmacijos įmonės "CanSino", kurios klinikiniai bandymai jau toli pažengę.

Gamalėjos centras sulaukė kritikos, kai jo mokslininkai ir direktoriai prieš kelis mėnesius susileido vakcinos prototipo. Anot kritikų, toks žingsnis prieštarauja įprastai praktikai ir yra skubotas būdas pradėti bandymus su žmonėmis.

Mokslininkai naujienų agentūrai AFP sakė, kad Rusijai bus sudėtinga pradėti vakcinos masinę gamybą, nes šaliai trūksta žaliavų, tinkamos įrangos ir patirties, ypač su pažangiomis technologijomis, tokiomis kaip virusų vektoriai.

Kai kurie rusų pareigūnai gyrėsi, kad šalis pirmoji iš pasaulio valstybių sukurs vakciną nuo koronaviruso, ir netgi lygino tai su praėjusio šimtmečio kosmoso lenktynėmis tarp Sovietų Sąjungos ir JAV dėl pirmojo dirbtinio žemės palydovo paleidimo į kosmosą.

Maskva atmetė Jungtinės Karalystės, Jungtinių Valstijų ir Kanados kaltinimus, esą su Rusijos žvalgybos tarnybomis siejama programišių grupė iš Vakarų šalių laboratorijų bandė pavogti informacijos apie koronaviruso vakciną.

Rusija pagal nustatytų koronavirusinės infekcijos atvejų skaičių šiuo metu užima ketvirtą vietą pasaulyje po JAV, Brazilijos ir Indijos.

Rusijos vakcina nepatenka į PSO vakcinų sąrašą, kuriame registruotos šešios vakcinos, kurių kūrimo darbai pasiekė trečiąjį klinikinių tyrimų etapą. Šio etapo metu atliekami platesnio masto bandymai su žmonėmis.