Prezidentas Andrzejus Duda, remiamas valdančiosios konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), liepos 12-ąją užsitikrino antrąją kadenciją nedidele persvara, surinkęs 51 proc. balsų.

Jo varžovas – liberalių pažiūrų Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis iš partijos „Pilietinė platforma“ (PO) gavo 49 proc. balsų.

„Aukščiausiasis Teismas patvirtina Andrzejaus Sebasiano Dudos išrinkimą į Lenkijos prezidento postą galiojančiu“, – pirmadienį paskelbė teisėja Ewa Stefanska.

Opozicija prašė rezultatus pripažinti negaliojančiais, ypač pabrėždama, kad visuomeninė televizija TVP aiškiai demonstravo palankumą esamam valstybės vadovui.

Aukščiausiasis Teismas gavo daugiau kaip 5,8 tūkst. skundų – daugiausiai susijusių su rinkėjų registracija, laiku negautais balsalapiais ir sunkumais balsuojant užsienyje.

Teismas pripažino pagrįstais tik 93 skundus, bet pridūrė, jog pažeidimai nebuvo pakankamai reikšmingi, kad paveiktų galutinius balsavimo rezultatus.

A. Duda turėtų būti oficialiai prisaikdintas ketvirtadienį.

Iš pradžių planuota, kad rinkimai įvyks gegužę – kai A. Dudos populiarumas buvo didelis. Tačiau balsavimą teko atidėti dėl koronaviruso pandemijos.

Per tą laiką A. Dudos populiarumas reikšmingai sumažėjo, iš dalies – dėl COVID-19 epidemijos padarinių, stumiančių Lenkiją į pirmąją recesiją nuo komunistinio režimo pabaigos 1989 metais.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuras anksčiau pareiškė, kad rinkimus Lenkijoje „aptemdė“ šališkas visuomeninės televizijos turinys.

„Esamo prezidento kampaniją ir visuomeninio transliuotojo nušvietimą žymėjo homofobinė, ksenofobinė ir antisemitinė retorika“, – taip pat nurodoma biuro pranešime.

Per savo kampaniją A. Duda pasisakė prieš „LGBT ideologiją“ ir galimybes įsivaikinti tos pačios lyties asmenų poroms, taip pat kaltino savo varžovą nesugebėjus atmesti galimybės, kad žydams bus suteiktos kompensacijos už Antrojo pasaulinio karo karo metais patirtą žalą. PiS vyriausybė sako, kad tokios pretenzijos turi būti adresuojamos Vokietijai.