Jam buvo 83 metai.

J. Hume'as, buvęs daugiausia katalikus vienijančios Šiaurės Airijos socialdemokratų ir darbo partijos (SDLP) lyderis, Nobelio premiją pelnė drauge su probritiškos Olsterio junionistų partijos (UUP) lyderiu Davidu Trimble'u, jiems padėjus pasiekti Didžiojo penktadienio taikos susitarimą 1998 metais.

„Su giliu liūdesiu pranešame, kad Johnas mirė ankstų rytą po neilgos ligos“, – sakoma jo šeimos pranešime.

„Johnas buvo vyras, tėvas, senelis, prosenelis ir brolis. Jis buvo labai mylimas, ir jo gausiai šeimai labai jo trūks“, – priduriama pranešime.

Jame rašoma, kad J. Hume'as sirgo demencija ir buvo prižiūrimas slaugos namuose Londonderyje.

Buvęs SDLP lyderis padėjo užbaigti tris dešimtmečius trukusį kruviną konfliktą Šiaurės Airijoje tarp katalikų nacionalistų ir protestantų junionistų bendruomenių, nusinešusį beveik 3 600 gyvybių.

Konfliktas, vadinamas „Neramumais“ (Troubles), baigėsi 1998 metais, Belfastui, Dublinui ir Londonui pasirašius Didžiojo penktadienio taikos susitarimą.

Airijos ministras pirmininkas Michealas Martinas sakė, kad „neįmanoma rasti žodžių tinkamai apibūdinti Johno Hume'o gyvenimo mastą ir reikšmę“.

„Jis buvo viena iš iškiliausių praėjusio šimtmečio airių viešojo gyvenimo figūrų, – rašė M. Martinas socialiniame tinkle „Twitter“. – Jo vizija ir atkaklumas išgelbėjo šią šalį.“

SDLP savo pranešime pažymėjo: „Visi mes gyvename Airijoje, kokią jis įsivaizdavo: taikoje ir laisvi spręsti savo likimą.“

J. Hume'o šeima nurodė, kad laidotuvės bus organizuojamos laikantis dabartinių vyriausybės taisyklių, smarkiai ribojančių dalyvių skaičių dėl naujojo koronaviruso plitimo grėsmės.

„Suprantame, jog dėl to daugelis negalės būti su mumis. Organizuosime atminimo pamaldas ir jo pagerbimą vėliau“, – nurodė šeima.