Šią žinią žurnalistams perdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. Tai pirmieji vieši Kremliaus komentarai po rusų samdinių sulaikymo Baltarusijoje.

D. Peskovo teigimu, duomenų apie neteisėtus rusų veiksmus, dėl kurių jie galėjo būti suimti, nėra, skelbia rbc.ru.

Informacija apie tai, kad „kažkokios Rusijos organizacijos kažką siunčia norėdamos destabilizuoti“, yra „insinuacijos“, mano D. Peskovas.

Jis priminė apie Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos atstovų ir Rusijos pasiuntinio Dmitrijaus Mezencevo susitikimą. „Tikimės, kad mums bus pateikta išsami informacija“, – pažymėjo atstovas spaudai.

Į žurnalistų prašymą pakomentuoti duomenis, kad tarp sulaikytųjų yra Ukrainos piliečių, D. Peskovas atsakė: „Mes nepripažįstame jų Ukrainos pilietybės. Jie yra Rusijos piliečiai.“

„Pirmiausia turime suprasti, kuo juos kaltina“, – pridūrė V. Putino atstovas spaudai.

Žurnalistai taip pat D. Peskovo pasiteiravo, kodėl Rusijoje privati karinė kompanija „Vagner“ nėra persekiojama už dalyvavimą koviniuose veiksmuose Donbase.

„O kas yra privati karinė kompanija „Vagner“? Rusijoje de jure nėra tokios sąvokos kaip „privati karinė kompanija“. Yra privačių apsaugos įmonių, yra firmų, bet privačių karinių kompanijų nėra“, – atsakė atstovas spaudai.

Visgi D. Peskovas prižadėjo, kad Kremlius atsižvelgs į rašytojo Zacharo Prilepino pareiškimą, jog tarp sulaikytųjų yra „du arba trys kovotojai“, kurie kartu su juo tarnavo Donbase.

„Tikimės, kad gausime informacijos, padėsiančios viską išsiaiškinti“, – reziumavo D. Peskovas.

Baltarusija tiria numanomą sąmokslą įvykdyti „teroro aktą“

Baltarusija ketvirtadienį pranešė pradėjusi baudžiamąjį tyrimą dėl grupės sulaikytų įtariamų Rusijos samdinių numanomo sąmokslo įvykdyti „teroro aktų“ artėjant prezidento rinkimams, taip pat nurodė, kad ieško dešimčių kitų galbūt šalyje esančių kovotojų.

Trečiadienį Baltarusijos saugumo tarnybos sulaikė netoli Minsko 32 Rusijos piliečius, kaip manoma, priklausančius Rusijos privačiai karinei kompanijai „Vagner“. Dar vienas Rusijos pilietis buvo areštuotas šalies pietuose.

Baltarusijos saugumo tarybos vadovas Andrejus Ravkovas sakė, kad yra iškelta baudžiamoji byla ir kad sulaikytiesiems ketinama pateikti kaltinimus dėl rengimosi įvykdyti „teroro aktų“.

„Trisdešimt trys sulaikyti, dar iki 200 yra Baltarusijoje, remiantis operatyvine informacija. Vyksta paieškos – tai tarsi adata šieno kupetoje“, – žurnalistams teigė A. Ravkovas.

Baltarusijos valstybės saugumo komitetas (KGB) nurodė, kad sulaikytieji priklauso „Vagner“ – slapiai karinei firmai, esą kontroliuojamai Rusijos prezidento Vladimiro Putino vieno iš sąjungininkų ir naudojamai Maskvos interesams ginti Ukrainoje, Sirijoje ir Libijoje.

Trečiadienio areštai įvyko Baltarusijai ruošiantis rugpjūčio 9-ąją vyksiantiems prezidento rinkimams, per kuriuos autoritarinis lyderis Aleksandras Lukašenka sieks jau šeštos kadencijos.

Pastarosiomis savaitėmis A. Lukašenkos režimas areštavo virtinė opozicijos šalininkų ir kandidatais į prezidento postą siekusių užsiregistruoti veikėjų.

Šalyje, turinčioje 9,5 mln. gyventojų, dėl to kilo protestų, o 37 metų politikos naujokė Svetlana Tichanovskaja greitai iškilo kaip pagrindinė A. Lukašenkos varžovė.

Prezidentas kaltino kai kuriuos savo kritikus, kad jie esą yra „lėlininkų“ Maskvoje marionetės.

Lukašenkos varžovai – perspėti

A. Ravkovas kalbėjo po susitikimo su kitais kandidatais, besivaržančiais su A. Lukašenka, įskaitant S. Tichanovskąją. Jie buvo perspėti, kad per rinkimų kampanijos mitingus bus sugriežtintos saugumo priemonės.

„Kandidatams pateikta tam tikros informacijos. Bus organizuojami renginiai, imantis griežtesnių saugumo priemonių“, – sakė A. Ravkovas.

Jis pridūrė, kad masiniai renginiai „vyks be suvaržymų, bet neperžengiant tam tikrų ribų“.

Valstybinė naujienų agentūra BelTA pranešė, kad šalies tarnybos gavo informacijos apie 200 kovotojų atvykimą į šalį – esą ruošiantis „destabilizuoti padėtį per rinkimų kampaniją“.

A. Lukašenka trečiadienį per skubiai sušauktą Valstybės saugumo tarybos posėdį pareikalavo, kad Maskva pateiktų paaiškinimų.

„Jeigu jie kalti – būtina iš šios padėties išeiti oriai“, – per televiziją kalbėjo prezidentas.

Rusijos ambasadorius Minske Dmitrijus Mezencevas ketvirtadienį ryte sakė, kad buvo iškviestas į Baltarusijos užsienio reikalų ministeriją aptarti šio incidento, pranešė Rusijos naujienų agentūros.

Rusija yra Minsko artimiausia politinė ir ekonominė partnerė, bet abiejų šalių ryšiai kai kada tampa įtempti.

„Provokacija“

BelTA nurodė, kad areštuoti rusai vilkėjo „kariškus drabužius“ ir turėjo sunkių lagaminų.

Pranešime sakoma, kad numanomi kovotojai išsidavė, nes, kitaip negu įprasta rusų turistams, nevartojo alkoholio.

„Jie nevartojo alkoholio ir nesilankė pramogų vietose. Jie laikėsi uždarai, kad neatkreiptų dėmesio“, – rašo BelTA. Agentūra pridūrė, kad vyrai buvo apsistoję vienoje sanatorijoje.

Nacionalinė televizija parodė keletą Rusijos pasų, esą priklausančių areštuotiesiems, taip pat dolerių ryšulėlius, prezervatyvų paketus ir popieriaus lapus su arabiškais tekstais.

Atrodo, kad sulaikytieji taip pat turėjo Sudano svarų.

Rusijos publicistas Zacharas Prilepinas, kovęsis Rytų Ukrainoje kartu su Maskvos remiamais separatistais, sakė pažįstąs kai kuriuos iš sulaikytųjų.

Savo „Facebook“ žinutėje Z. Prilepinas kėlė prielaidą, kad kovotojai Baltarusija tikriausiai naudojosi kaip tranzito tašką vykdami „į kažkokią kitą vietą“. Pasak jo, Baltarusija apie tai „neabejotinai labai gerai žino“.

Kitaip negu Rusija, Baltarusija nėra įsivedusi griežtų karantino suvaržymų dėl koronaviruso pandemijos, todėl skrydžiai šalyje vyksta įprastu režimu.

Vienas aukšto rango Rusijos senatorius ketvirtadienį pareiškė, kad incidentas Baltarusijoje ir pareiškimai, esą sulaikytieji ruošėsi įvykdyti teroro aktų, gali būti provokacija, paruošta prezidento Aleksandro Lukašenkos aplinkos žmonių, jo oponentų ar trečiųjų šalių.

„Šį konfliktą galėjo išprovokuoti kažkas iš Lukašenkos aplinkos, kas nėra sudomintas Rusijos ir Baltarusijos santykių plėtra. Arba kažkas iš priešingos stovyklos iškėlė šią idėją ar mestelėjo informacijos. Nemanau, kad Lukašenka asmeniškai užsiima tokiais dalykais, siekdamas įgyvendinti savo planus [prieš rinkimus]“, – naujienų agentūrai „Interfax“ pareiškė Federacijos Tarybos Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vladimiras Džabarovas.

Jis taip pat neatmetė galimybės, kad teiginiai apie 200 kovotojų buvimą Baltarusijoje, šalyje artėjant prezidento rinkimams, yra „trečiojoje šalyje“ parengtos provokacijos padarinys.

„Šie pareiškimai apie 200 kovotojų – atrodo, kad tai yra provokacija, sumanyta kažkurioje trečiojoje šalyje ir gabiai įmesta į informacinę erdvę, kad esant įtemptai padėčiai prieš rinkimus būtų galima „užvesti“, taip sakant, „Batką“, tai yra prezidentą Lukašenką“, – sakė V. Džabarovas.

Kaltina planavus neramumus

Baltarusių pareigūnai ketvirtadienį apkaltino išvakarėse sulaikytus Rusijos piliečius ir garsius prezidento Aleksandro Lukašenkos kritikus Sergejų Tichanovskį bei Nikolajų Statkevičių prieš valstybės vadovo rinkimus planavus masinius neramumus.

Baltarusijoje buvo pradėta baudžiamoji byla prieš „Tichanovskį, Statkevičių ir 33 sulaikytus Rusijos piliečius“, naujienų agentūrai AFP pranešė Tyrimų komiteto atstovas Sergejus Kabakovičius.

„Jie veikė kartu“, – sakė jis.

Šis pareiškimas pasirodė kitą dieną po to, kai Baltarusijos saugumo tarnybos sulaikė 32 Rusijos piliečius šalia Minsko, kaip manoma, priklausančius Rusijos privačiai karinei kompanijai „Wagner“ – slapiai organizacijai, esą kontroliuojamai Rusijos prezidento Vladimiro Putino vieno iš sąjungininkų ir naudojamai Maskvos interesams ginti Ukrainoje, Sirijoje ir Libijoje. Dar vienas Rusijos pilietis buvo areštuotas šalies pietuose.

Anksčiau ketvirtadienį Baltarusija pranešė pradėjusi baudžiamąjį tyrimą dėl Rusijos samdinių numanomo sąmokslo įvykdyti „teroro aktų“ artėjant prezidento rinkimams, taip pat nurodė, kad ieško dešimčių kitų galbūt šalyje esančių kovotojų.

Tie žmonės buvo sulaikyti artėjant prezidento rinkimams, kuriuose jau beveik tris dešimtmečius valdžioje esantis A. Lukašenka sieks šeštos kadencijos valstybės vadovo poste, nepaisydamas augančio pasipiktinimo jo autoritarišku valdymu.

Populiarus 41-erių vaizdo tinklaraštininkas S. Tichanovskis ir 63-ejų N. Statkevičius, vienas žinomiausių baltarusių opozicijos lyderių, šiuo metu yra už grotų.

S. Tichanovskiui, praminusiam A. Lukašenką „tarakonu“, nebuvo leista balotiruotis rugpjūčio 9-osios rinkimuose, tad į prezidentus kandidatuoja jo žmona Svetlana.

Tyrimų komitetas ketvirtadienį taip pat pranešė, kad S. Tichanovskio atžvilgiu pradėtas dar vienas baudžiamasis tyrimas. Jis kaltinamas kurstęs „socialinį priešiškumą“ ir raginęs panaudoti smurtą prieš teisėsaugos pareigūnus.

N. Statkevičius 2010 metų rinkimuose metė iššūkį A. Lukašenkai, o po to buvo nuteistas šešeriems metams kalėjimo.

2015 metų rugpjūtį prezidentas A. Lukašenka suteikė malonę N. Statkevičiui ir kai kuriems kitiems opozicijos aktyvistams, bet jo teistumas lieka galioti dar aštuonerius metus, nes „masinių neramumų“ kurstymas laikomas itin sunkiu nusikaltimu, tad artėjančiuose rinkimuose jam nebuvo leista dalyvauti.