Šis pasiūlymas su išlygomis yra pirmasis konkrečiai įvardytas derybų pradžios terminas nuo kovo 10 dienos, kai kariaujančios pusės taip ir nesugebėjo pradėti tartis.

Tačiau pastaruoju metu suintensyvėjęs smurtas grasina sužlugdyti JAV vadovaujamas pastangas pasodinti Kabulą ir Talibaną prie derybų stalo ir užbaigti jau beveik 19 metų besitęsiantį karą Afganistane.

Talibanas „tikriausiai... pasiruošęs pradėti afganistaniečių derybas tuojau po Id al Adhos, jeigu belaisvių paleidimo procesas bus užbaigtas“, per „Twitter“ parašė sukilėlių politinis atstovas Suhailas Shaheenas.

Jis pridūrė, kad Talibanas pasiruošęs paleisti tebelaikomus Afganistano saugumo pajėgų narius, jeigu Kabulas paleis visu kovotojus „kaip nurodoma mūsų jau pateiktame sąraše“.

Apsikeitimo belaisviais klausimas, suderintas remiantis JAV ir Talibano anksčiau sudarytu susitarimu, tapo pagrindiniu ginčų objektu ruošiantis taikos deryboms.

Afganistano vyriausybė, kuriai nebuvo leista prisidėti prie JAV ir Talibano derybų, turėtų paleisti 5 000 talibų kovotojų, o sukilėliai žadėjo paleisti tūkstantį savo laikomų afganistaniečių saugumo pajėgų narių.

Afganistano nacionalinio saugumo tarybos atstovas Javidas Faisalas sakė, kad keli paleisti Talibano nariai yra pavojingi kovotojai, greitai vėl ėmęsi ginklų.

„Talibanas... privalo laikytis įsipareigojimų neleisti paleistiems belaisviams vėl grįžti prie smurto“, – jis rašė savo tviterio žinutėje.

„Sustabdykite smurtą, kuo greičiau pasirenkite afganistaniečių vidaus deryboms“, – tuojau po S. Shaheeno žinutės paskelbimo paragino J. Faisalas.

Iki šiol Kabulas paleido apie 4,4 tūkst. į nelaisvę paimtų talibų. Kovotojai sako paleidę 864 vyriausybės pajėgų narius.