Iš Jungtinės Karalystės atvykęs Mike'as Pompeo kiek po 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku nusileido Kopenhagoje, kur susitiko su ministre pirmininke Mette Frederiksen.

Vėliau jis ruošiasi vesti derybas su savo kolega danu Jeppe Kofodu. Susitikime taip pat dalyvaus Danijos autonominių teritorijų – Grenlandijos ir Farerų salų – atstovai užsienio reikalams.

Pasak J. Kofodo, Danija laiko JAV „absoliučiai artimiausiomis sąjungininkėmis“. Jis priminė, kad Kopenhaga siuntė savo karius į Afganistaną, Iraką ir Libiją per NATO misijas.

Tačiau dvišaliai santykiai šiek tiek pašlijo 2019 metų rugpjūtį, kai D. Trumpas užsiminė, kad JAV galėtų įsigyti Grenlandiją – didesnę nei 2 mln. kv. km ploto Arkties teritoriją.

M. Frederiksen tą pasiūlymą pavadino „absurdišku“, o D. Trumpas tuomet atšaukė planuotą vizitą į Kopenhagą dėl „bjauraus“ sulaukto atsakymo tono.

Nors kai kas pasiūlymą išjuokė, analitikai sako, kad jis liudija apie atsinaujinusį JAV strateginį susidomėjimą Arkties regionu, kuris po Šaltojo karo pabaigos buvo šiek tiek sumažėjęs.

Vėliau abiejų šalių pareigūnai kelis kartus pasikalbėjo telefonu ir įtampa sumažėjo, o Grenlandijos valdininkai sako norintys užmiršti šį reikalą.