„Paleista moteris, berniukas ir pagyvenusi moteris“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė vienas SBU šaltinis.

Tuo metu Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas per „Twitter“ parašė, kad Nacionalinės policijos vadovo pirmasis pavaduotojas Jevhenas Kovalis „paėmė tris įkaitus“.

A. Avakovo pavaduotojas Antonas Heraščenka per „Facebook“ pranešė, kad paleisti įkaitai yra „pagyvenusi moteris, paauglys ir jauna besilaukianti moteris“.

Prezidentūra savo ruožtu pranešė, kad įkaitai buvo paleisti Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui telefonu asmeniškais pasikalbėjus su užpuoliku.

Antradienio rytą Lucko mieste, esančiame maždaug už 400 km į vakarus nuo sostinės Kijevo, šaunamaisiais ginklais ir sprogmenimis ginkluotas vyras, pasivadinęs Maksymu Plochojumi, užgrobė tarpmiestinių reisų autobusą, kuriame, kaip anksčiau skelbta, buvo 10–20 žmonių. Užpuolikas paskambino policijai ir pareiškė, pareiškė, jog yra ginkluotas, o autobusas – užminuotas.

Per jau daug valandų besitęsiančią įkaitų dramą Lucko centre aidėjo šūvių ir sprogimų.

Kol kas neaišku, ar per šį incidentą kas nors buvo sužeistas.

Užpuolikas turėjo bendrininkų


Vėliau tą patį vakarą užpuolikas „pasidavė ir [buvo] sulaikytas, visi įkaitai išvaduoti“, naujienų agentūrai „Interfax“ sakė vienas SBU šaltinis.

Per įkaitų vadavimo operaciją prie Lucko centre užgrobto autobuso privažiavo šarvuotasis transporteris, buvo girdimi šūviai.

„Per SBU antiteroristinio centro suplanuotą specialiąją operaciją „Bumerang“ teisėsaugininkams pavyko išvengti aukų tarp taikių gyventojų. Nustatyta, kad teroristas yra Maksymas Plochojus, vykdęs ekstremistinių pažiūrų propagandą. Šiuo metu visi įkaitai paleisti, nukentėjusiųjų nėra – medicinos pagalbos niekas nesikreipė“, – nurodė SBU.

Vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas savo ruožtu pareiškė, kad užpuolikas turėjo bendrininkų.

„Jo bendrininkai sulaikyti. Vienas jų – Charkove; ten rasta šovinių, sprogmenų“, – per spaudos konferenciją Lucke sakė ministras.

A. Avakovas užpuoliką apibūdino kaip „žmogų be pusiausvyros – jis nupiešė sau pasaulį, sugalvojo kerštą pasauliui“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis patvirtino, kad per įkaitų vadavimo operaciją niekas nežuvo.

„Sveikinu visus, kas visą dieną kovojo dėl žmonių Lucke išvadavimo ir, faktiškai, dėl jų gyvybių. Mes visi jaudinomės ir stebėjome, kaip vystosi įvykiai, kūrėme planus ir juos keitėme, atsižvelgdami į situaciją. Žmogaus gyvybė – svarbiausia vertybė. Nepraradome nė vieno“, – per „Facebook“ parašė valstybės vadovas.

Antradienio pavakare V. Zelenskis asmeniškai telefonu pasikalbėjo su užpuoliku ir įvykdė vieną iš jo reikalavimų – paskelbė vaizdo įrašą, kuriame valstybės vadovas ragina visus pasižiūrėti 2005 metų filmą „Žemiečiai“ („Zemliani“). Užpuoliką sulaikius, šis vaizdo įrašas iš prezidento „Facebook“ puslapio buvo ištrintas.

Antradienio rytą Lucko mieste, esančiame maždaug už 400 km į vakarus nuo sostinės Kijevo, šaunamaisiais ginklais ir sprogmenimis ginkluotas vyras, pasivadinęs Maksymu Plochojumi, užgrobė tarpmiestinių reisų autobusą, kuriame, kaip anksčiau skelbta, buvo 10–20 žmonių. Užpuolikas paskambino policijai ir pareiškė, pareiškė, jog yra ginkluotas, o autobusas – užminuotas.

Įkaitų drama baigėsi apie 22 val., pranešė pareigūnai.

SBU pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl teroristinio akto.

„Pirmoji teroristė“

Susirašinėjimo programėlės „Telegram“ kanalu, esą kontroliuojamu užpuoliko, M. Plochojus pripažino užgrobęs autobusą ir paėmęs įkaitų. Jis pridūrė, kad „valstybė visuomet buvo ir visuomet yra pirmoji teroristė“, taip pat pareikalavo, kad aukšto rango Ukrainos pareigūnai per socialinius paskelbtų pareiškimus, įvardydami save teroristais.

„Vyriškis pranešė, kad autobusas užminuotas, jis turi automatinį ginklą ir didelį kiekį sprogmenų. Be to, pasak jo, kitoje vietoje yra dar vienas sprogstamasis įtaisas, kuris gali būti susprogdintas nuotoliniu būdu“, – rašoma Generalinės prokuratūros pranešime.

Pasak A. Geraščenkos, policija nustatė, kad tikrasis užpuoliko vardas yra Maksymas Krivošas ir kad jis yra 44 metų Ukrainos pilietis, gimęs Rusijoje.

Nurodoma, kad M. Krivošas buvo dukart nuteistas kalėti už įvairius nusikaltimus, įskaitant apiplėšimą, sukčiavimą ir neteisėta ginklų bei sprogmenų turėjimą. Už grotų jis praleido iš viso 10 metų.

Tuo metu Ukrainos nacionalinės policijos Kriminalinės paieškos departamentas savo „Telegram“ paskyroje pranešė, kad „teroristas buvo gydytas dėl psichikos sveikatos problemų“. Vis dėlto vėliau vidaus reikalų ministras šį faktą paneigė ir paragino pareigūnus atsakingai vertinti savo skelbiamą informaciją apie šį incidentą, nes užpuolikas skaito apie jį skelbiamus žiniasklaidos pranešimus.

A. Heraščenka pažymėjo, kad internete aptikta M. Plochojumi prisistatančio autoriaus knyga „Filosofija prestupnika“ („Nusikaltėlio filosofija“), kurioje pasakojama apie jo patirtį įkalinimo įstaigose ir požiūrį į gyvenimą.

„15 metų jie mane taisė, bet aš nebuvau ištaisytas, priešingai – aš dar labiau tapau tuo, kuo esu“, – vieną ištrauką iš tos knygos citavo jis.

Pranešimuose sakoma, kad M. Krivošas mėgino susisiekti su žurnalistais per įkaitus ir jų telefonus, reikalaudamas informuoti apie jo reikalavimus ir atsiųsti į įvykio vietą daugiau reporterių.

V. Zelenskis anksčiau antradienį sakė stebintis padėtį.

„Įvykių eigą asmeniškai kontroliuoju“, – nurodė valstybės vadovas.