Eksperimentiniai vaistai, kurių pavadinimas – SNG001, – tai farmacijos įmonės „Synairgen“ pasiūlytas inhaliacinės formos beta interferonas. Juo buvo pamėginta gydyti hospitalizuotus koronavirusine infekcija sergančius pacientus, jau neapsieidavusius be deguonį tiekiančių aparatų, informuoja portalas news.sky.com.

Apie teigiamą šio preparato poveikį gydant astmą ir LOPL (lėtinė obstrukcinė plaučių liga), taip pat kitų rūšių plaučių infekcijas, pavyzdžiui, išsivystančias sergant gripu, žinota jau anksčiau, tačiau lig šiol nebuvo aišku, ar jis galėtų pasiteisinti gydant koronavirusu užsikrėtusius asmenis.

Eksperimentas buvo pagrįstas dvigubai aklų placebo kontroliuojamųjų tyrimų principais. Tai reiškia, kad per atliktą klinikinį atsitiktinių imčių tyrimą nei tyrėjai, nei tiriamieji nežinojo, kuriai grupei priklausė tiriamieji – tai, kuriai buvo skiriama SNG001 (poveikio), ar tai, kuri gavo placebą (kontrolinei).

Ilgainiui paaiškėjo, kad tarp pacientų, vartojusių SNG001, itin sunkią ligos stadiją (kai būtina plaučių ventiliacija arba ištinka mirtis) pasiekusiųjų skaičius yra 79 proc. mažesnis, palyginti su tais, kuriems teko vartoti placebą.

Taip pat nurodoma, kad, kitaip nei tiems, kurie gavo placebą, SNG001 vartojusiems pacientams gydymo laikotarpiu neteko kaip nors riboti įprastos savo veiklos, o jų šansai pasveikti išaugo daugiau nei dvigubai.

Remiantis įmonės „Synairgen“ pateiktas informacija, trys vykdant tyrimą mirę asmenys priklausė kontrolinei, t. y. placebą vartojusiųjų, grupei, o iš tų, kurie buvo gydyti SNG001, nemirė nė vienas.

Testuotas preparatas yra inhaliacinės formos beta interferonas – natūraliai egzistuojantis baltymas, dalyvaujantis organizmo kovos su virusais reakcijose. Jis taip pat naudojamas gydant išsėtinę sklerozę – autoimuninės kilmės ligą.

Mokslininkai mano, kad beta interferonas neleidžia koronavirusui naikinti plaučių ląstelių ir toliau daugintis.

Tyrimą iniciavęs profesorius Tomas Wilkinsonas iš Sautamptono universiteto nurodė, kad teigiami eksperimento rezultatai mokslininkų komandą nuteikė optimistiškai.

„Gauti rezultatai patvirtina turėtą prielaidą, kad beta interferonas – plačiai žinomas vaistas, kurio injekcijos duoda naudos malšinant įvairius simptomus, – gali net labai pasiteisinti kaip įkvepiamas preparatas, įgalinantis plaučių imuninį atsaką, teikiantis apsaugą, spartinantis sveikimo procesą ir malšinantis SARS-CoV-2 viruso daromą poveikį“, – sakė jis.

Be to, interferonu gydytų pacientų tikimybė visiškai pasveikti buvo dvigubai didesnė nei kontrolinės grupės.

Šią terapiją, pavadintą SNG001, pasiūliusi bendrovė sakė, kad preliminarūs rezultatai galimai rodo „didelį proveržį“ kovoje su koronaviruso pandemija.

„Visi džiaugiamer šiandien paskelbtais bandymo rezultatais, rodančiais, kad SNG001 smarkiai sumažino hospitalizuotų COVID-19 pacientų, kuriems nuo iš pradžių buvo reikalingas deguonis, o paskui – [dirbtinis plaučių] vėdinimas, skaičių“, – sakė bendrovės „Synairgen“ generalinis direktorius Richardas Marsdenas.

Vis tik pirmadienį paskelbti rezultatai dar nebuvo išnagrinėti recenzentų, o tirtų pacientų grupė buvo gana maža.

Jeigu bandymo išvados būtų patvirtintos, tai gali sukelti proveržį gydant hospitalizuotus COVID-19 pacientus.

Radikalus pokytis


Beta interferonas yra natūraliai organizme besigaminantis baltymas, reguliuojantis imuninės sistemos veiklą. Be kita ko, jis naudojamas išsėtinei sklerozei gydyti.

Šis baltymas yra organizmo natūralios kovos su infekcijomis sistemos dalis. Naujasis koronavirusas slopina interferono gamybą, todėl organizmo reakcija į šį užkratą dažnai būna nepakankama.

Paveikiant interferonu tiesiogiai per plaučius siekiama sužadinti pacientams stiprų imuninį atsaką į virusą – netgi žmonėms, kurių imuninė sistema jau yra susilpninta infekcijos.

„Šie rezultatai patvirtina mūsų įsitikinimą, kad beta interferonas... turi didžiulį potencialą kaip inhaliacinis vaistas, galintis atkurti plaučių imuninį atsaką“, – sakė Sautamptono universiteto kvėpavimo takų ligų profesorius Tomas Wilkinsonas.

Pasak jo, tyrimas rodo, kad SNG001 buvo veiksminga priemonė „sustiprinti apsaugai, paspartinti gijimui ir atremti viruso SARS-CoV-2 poveikį“.

Metabolinės medicinos profesorius Naveedas Sattaras, dirbantis Glazgo universitete, savo ruožtu sakė, kad naujoji terapija gali radikaliai pakeisti padėtį.

„Su mažesnėmis [tiriamųjų] grupėmis būna mažiau aiškumo dėl tikrojo naudos lygio, taip pat ar teigiamas poveikis skirtingai pasireiškia žmonėms, pasižymintiems skirtingais rizikos ypatumais“, – sakė N. Sattaras, neprisidėjęs prie šio tyrimo.

„Tokiam darbui reikėtų didesnio tyrimo, bet, kaip bebūtų, šie rezultatai yra labai jaudinami“, – pridūrė jis.

Šiuo metu ligoninėse gydomiems COVID-19 pacientams siūlomos kelios terapijos priemonės.

Praeitą mėnesį Jungtinėje Karalystėje dirbusi tyrėjų grupė, vadovaujama Oksfordo universiteto, paskelbė, kad jai pavyko sėkmingai sumažinti sunkiai susirgusių pacientų mirties riziką, gydant plačiai prieinamu steroidiniu preparatu deksametazonu.

Kelios šalys taip pat skubiai suteikė leidimus COVID-19 gydyti antivirusiniu preparatu remdesiviru.