Kibernetinė ataka, kurios metu bandyta įsilaužti į vakciną kuriančių tyrėjų kompiuterius tebevyksta, skelbia „Sky News“.

Anot britų žvalgybos duomenų, įsilaužti bandyta ir į kitų šalių, kuriančių vakciną nuo COVID-19 serverius. Britų kontržvalgybininkai kibernetinėje erdvėje bando užkirsti kelią vykdomai atakai.

Anot pranešimo, bandyta įsilaužti ir į JAV bei Kanados vakcinos tyrėjų centrus.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) apkaltino grupuotę APT29 (dar vadinama „the Dukes“ (Kunigaikščiais) arba „Cozy Bear“ (Jaukus lokys) išpuoliu į koronaviruso tyrimų laboratoriją ir pareiškė – „praktiškai užtikrinta, kad grupuotė priklauso Rusijos žvalgybos tarnyboms“.

NKSC, kuris iškėlė teoriją apie sąsają su Rusija, informuoja, kad ją palaiko JAV ir Kanados kolegos.

„Smerkiame šias pasibjaurėtinas atakas prieš tuos, kurie dirba gyvybiškai svarbų darbą kovodami su pandemija“, – sakė, Paulas Chichesteris, NKSC operacijų vadovas.

Gegužę JK ir JAV įspėjo – vyriausybių remiami įsilaužėliai bando pavogti tyrimų duomenis iš universitetų, farmacijos ir tyrimų institutų, kuriuose vykdomi koronaviruso tyrimai.

Tuo metu nebuvo įvardintos konkrečios šalys, įsitraukusios į kenkėjiškas kibernetines kampanijas, tačiau buvo numanoma, kad įsilaužėlių grupės yra iš Kinijos, Rusijos, Irano ir iš kitų šalių.
Rusija visada neigė sąsajas su kibernetiniais išpuoliais.

Britų užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas sakė esąs pasipiktinęs dėl tokių išvadų, kurios buvo paskelbtos drauge su rekomendacijomis, kaip organizacijos gali apsisaugoti nuo kibernetinių atakų.

„Visiškai nepriimtina, kad Rusijos žvalgybos tarnybos taikosi į tuos, kurie stengiasi kovoti su koronaviruso pandemija“, – sakė JK diplomatijos vadovas.

„Kol kiti neatsakingu elgesiu siekia savo savanaudiškų interesų, JK ir jos sąjungininkės sunkiai dirba, kad išrastų vakciną ir apsaugotų visuotinę sveikatą“, – kalbėjo jis.

„JK ir toliau kovos su tais, kurie vykdo tokias kibernetines atakas, ir dirbs su savo sąjungininkais, kad patrauktų kaltininkus atsakomybėn“, – pridūrė D. Raabas.

Peskovas: Rusija neturi su tuo nieko bendro

NCSC tokias kibernetines atakas laiko bandymu pavogti intelektinę nuosavybę, o ne sutrikdyti tyrimus.

Kremlius savo ruožtu atmetė JK kaltinimus dėl kibernetinių atakų ir anksčiau ketvirtadienį D. Raabo paskelbtą pranešimą, kad „rusų veikėjai“ bandė sutrikdyti praėjusių metų visuotinius rinkimus.

„Neturime jokios informacijos, kas galėjo įsilaužti į Britanijos farmacinių bendrovių ir tyrimų centrų [tinklus]", – naujienų agentūrai TASS sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Galime pasakyti tik tai: Rusija neturi nieko bendra su šiais bandymais. Nesutinkame nei su šiais kaltinimais, nei su naujausiais nepagrįstais įtarimais dėl kišimosi į 2019-ųjų rinkimus“, – pridūrė jis.

Kaltina bandžius paveikti rinkimus


D. Raabas ketvirtadienį apkaltino Rusiją neteisėtais būdais pasisavinus, o paskui socialiniuose tinkluose išplatinus jautrią informaciją, taip siekiant padaryti įtaką 2019 rinkimų rezultatams.

Informacija, kurią paviešino su Rusijos tarnybomis susiję asmenys buvo apie galimo JAV ir JK prekybos susitarimo detales, rašo theguardian.com.

„Nėra beveik jokios abejonės, kad su Rusija susiję asmenys siekė įsikišti į 2019 metų rinkimų procesą, internetinėje erdvėje paskleidžiant neteisėtai gautus ir paviešintus vyriausybės dokumentus“, – sakė D. Raabas.

Dokumentai buvo paviešinti portale „Reddit“. Anot jo, vyriausybė pasilieka teisę ateityje tinkamai atsakyti į šiuos veiksmus.

Ataskaita dėl įtariamo Rusijos kišimosi į „Brexit“ turi pasirodyti artimiausiu metu

Artimiausiomis dienomis bus paskelbta ilgai laukta ataskaita dėl galimo Rusijos kišimosi į balsavimą dėl „Brexito“, ketvirtadienį pranešė Jungtinės Karalystės parlamento Žvalgybos ir saugumo komitetas (ISC).

50 puslapių ataskaita buvo paruošta jau pernai, bet jos paskelbimas buvo atidėtas dėl gruodį vykusių visuotinių rinkimų, prieš kuriuos buvo paleisti visi parlamento komitetai.

Praėjusią savaitę premjeras Borisas Johnsonas paskyrė naujus komiteto narius, o ketvirtadienį vyko pirmasis žvalgybos agentūras prižiūrinčio ISC susirinkimas.

„Šį rytą komitetas vieningai sutiko, kad paskelbs pirmtakų paruoštą ataskaitą dėl Rusijos prieš parlamento vasaros pertrauką“ liepos 22 dienos vakare, sakoma pranešime.

ISC tyrimą pradėjo 2017 metų lapkritį, reaguodamas į nerimą keliančius pranešimus, jog Rusija stengėsi paveikti 2016 metų JAV prezidento rinkimus. Buvo nuogąstaujama, kad Maskva taip pat galėjo mėginti paveikti 2016 metų birželį JK surengtą referendumą dėl išstojimo iš Europos Sąjungos.

Tuometė premjerė Theresa May kaltino Rusiją „platinus melagingas žinutes“, kad „pasėtų nesantaiką Vakaruose ir pakenktų mūsų institucijoms“.

ISC susirūpinimą dar labiau padidino 2018 metų kovą įvykdytas mėginimas kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga nunuodyti buvusį dvigubą agentą rusą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją Anglijos mieste Solsberyje, dėl kurio Londonas ir jo sąjungininkai Vakaruose taip pat kaltina Maskvą.

Ataskaitą komitetas baigė rengti pernai kovą, o spalį dokumentą patvirtino žvalgybos agentūros.

Tačiau B. Johnsonas nepatvirtino sprendimo atskaitą paviešinti prieš rinkimus, o vėliau teko laukti, kol bus suformuotas naujas komitetas.

B. Johnsonas užsitraukė daugelio parlamentarų pasipiktinimą dėl to, kad taip ilgai nesiūlė naujų komiteto narių sąrašo, tačiau vos pasiūlęs sulaukė maišto.

Dauningo gatvė į nepriklausomo tarppartinio komiteto vadovo postą siūlė buvusį transporto sekretorių Chrisą Graylingą.

Tačiau paskutinę minutę trečiadienį po netikėtų manevrų šis postas atiteko kitam įstatymų leidėjui iš valdančiosios Konservatorių partijos Julianui Lewisui, kurio paskyrimą palaikė opozicijoje esantys įstatymų leidėjai.

Tada J. Lewisas buvo išmestas iš konservatorių parlamentinės frakcijos už vadinamąjį „mini perversmą“.

Tačiau J. Lewisas buvo nepalenkiamas ir pareiškė, kad B. Johnsonui „nedera“ bandyti primesti savo kandidatą.