Hagoje įsikūręs Kosovo specialusis tribunolas apkaltino H. Thaci ir dar kelis asmenis karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmonijai, susijusiais su 1998–1999 metų karu. Per tą karą su Serbija jos buvusi provincija Kosovas pasiekė nepriklausomybę.

Kosovo prezidentas ir kiti įtariamieji kaltinami „dėl kone 100 žmogžudysčių“ ir kitų nusikaltimų prieš Kosovo albanų, serbų, romų ir kitų tautybių aukas, kai H. Thaci buvo etninių albanų partizanų iš Kosovo išvadavimo armijos (KIA) politinis lyderis.

„Esu pasirengęs sutikti naują iššūkį ir pasiekti tikslą dėl savo sūnaus, savo šeimos, savo žmonių ir savo šalies, – prie specialiojo teismo žurnalistams sakė H. Thaci. – Niekas negali perrašyti istorijos. Tai laisvės kaina.“

H. Thaci Kosovo prezidentas yra nuo 2016-ųjų, o anksčiau dirbo premjeru. Pastaraisiais metais jis dalyvavo derybose, kurių tikslas yra normalizuoti ryšius su Serbija, vis dar nepripažįstančia 2008 metais paskelbtos Kosovo nepriklausomybės.

„Kosovo istorija yra sėkmės istorija, kuria aš labai didžiuojuosi“, – sakė H. Thaci prieš eidamas į itin saugomą teismo pastatą.

„Tikiu taika per susitaikymą ir teisingumą. Tikiu dialogu ir santykiais su visomis šalimis“, – pridūrė jis.

Teisėjas vėliau šiais metais spręs, ar oficialiai apkaltinti H. Thaci, įtakingiausią Kosovo politiką.

Anksčiau jis yra sakęs, kad atsistatydins, jei kaltinimai bus patvirtinti, ir teigė, kad yra nekaltas. Sekmadienį prieš išvykdamas į Hagą jis sakė, kad „mūsų karas buvo „švarus“ ir teisingas.“

Maždaug 13 tūkst. gyvybių nusinešęs Kosovo konfliktas baigėsi tik tuomet, kai NATO pajėgos pradėjo bombardavimo kampaniją prieš serbus, privertusią juos pasitraukti iš šios teritorijos.