Šiuo savo žingsniu Nyderlandų vyriausybė siekia palaikyti dešimčių žuvusiųjų artimųjų ieškinius Strasbūro teisme,

Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs laineris „Boeing 777“ 2014 metų liepos 17 dieną buvo numuštas raketa, paleista iš separatistų kontroliuojamos teritorijos Rytų Ukrainoje. Žuvo visi 298 lėktuve buvę žmonės. Daugiau kaip du trečdaliai aukų – 196 – buvo olandai.

„Pasiekti teisingumą dėl MH17 numušimo 298 aukų yra ir liks vyriausybės aukščiausias prioritetas“, – sakoma Nyderlandų užsienio reikalų ministro Stefo Bloko pareiškime.

„Šiandien žengdami šį žingsnį, keldami bylą EŽTT teisme ir tokiu būdu kiek galėdami palaikydami artimųjų pareiškimus, mes artėjame prie šio tikslo“, – nurodoma jame.

Kol kas Maskva į šį pranešimą nesureagavo.

Retas atvejis, kai viena valstybė pradeda bylinėjimosi procesą su kita Europos Žmogaus Teisių Teisme. Nuo 1953 metų buvo nagrinėtos tik 24 tokios bylos.

Dešimt iš šių taip vadinamų „tarpvalstybinių bylų“ yra susijusios su Rusija.

Dažniausiai ieškinius teikia asmenys arba grupės, kaip tai padarė mažiausiai 65 per Malaizijos lainerio katastrofą žuvusių olandų artimieji 2018 metais.

Jie reikalauja, kad Rusija prisiimtų atsakomybę už šį incidentą.

Nyderlandai ir Australija anksčiau yra sakę, kad laiko Rusiją atsakinga už šio lėktuvo numušimą.

„Susijusi informacija“

Nyderlandai pasidalins visa „turima ir susijusia informacija apie reisu MH17 [skridusio lainerio] numušimą su teismu“, – pareiškė S. Blokas. Jis pridūrė, kad ieškinys parengtas atstovaujant „visoms 298 aukoms iš 17 skirtingų valstybių“.

Pasak ministro, apie šį žingsnį Nyderlandai taip pat informuos JT Saugumo Tarybą.

Penktadienio pranešimas dar didina teisinį spaudimą Maskvai, Nyderlandų baudžiamajam teismui pradėjus keturių įtariamųjų teismą už akių netoli Schipholio oro uosto esančiuose teismo rūmuose. Būtent iš šio oro uosto pakilo į Kvala Lumpūrą skridęs Malaizijos oro linijų lėktuvas.

Prokurorai pareiškė kaltinimus dėl nužudymo keturiems asmenims: rusams Igoriui Girkinui, Olegui Pulatovui, Sergejui Dubinskiui ir ukrainiečiui Leonidui Charčenkai.

Pasak prokurorų, jie yra atsakingi už Rusijoje pagamintos raketos „Buk“ įvežimą į prorusiškų separatistų kontroliuojamą Rytų Ukrainos teritoriją, iš kur ji buvo paleista į keleivinį lėktuvą.

Rusija neigia kaip nors prisidėjusi prie lėktuvo numušimo ir siūlo alternatyvias versijas. Pagal vieną jų, MH17 lainerį galėjo numušti Ukrainos naikintuvas arba Ukrainos pajėgų „Buk“ raketa.

Anksčiau šiais metais Maskva atsakė į žuvusiųjų artimųjų ieškinį EŽTT. Ji dar kartą paneigė savo atsakomybę dėl šios nelaimės ir sakė, kad nėra jokių jos bendrininkavimo įrodymų.

Prieštaringai vertinamame Rusijos konstitucijos pataisų pakete, kuriam šį mėnesį pritarė Rusijos rinkėjai ir kuris leis prezidentui Vladimirui Putinui likti valdžioje iki 2036 metų, yra pataisa, galinti turėti įtakos jos tolesniems ryšiams su Europos Žmogaus Teisių Teismu.

Pataisa numato Rusijos konstitucijos viršenybę virš visų tarptautinių teismų sprendimų, todėl šie sprendimai nebus įgyvendinti, jeigu prieštaraus šalies konstitucijai.

Rusija gali pasinaudoti šia pataisa, kad išvengtų pareigos vykdyti tokių tarptautinių teismų kaip EŽTT, kuris dabar dažnai yra paskutinė Rusijos piliečių viltis sulaukti teisingumo, sprendimus.