Park Won-soonas, kuris ketvirtadienį buvo rastas negyvas ant vieno kalno sostinėje, kol kas yra garsiausias Pietų Korėjos politikas, figūruojantis skunde dėl lytinio priekabiavimo.

Pietų Korėja yra itin patriarchališka, bet judėjimas „#MeToo“ joje jau nuvertė dešimtis įvairiose srityse garsių vyrų.

Park Won-soonas ranka parašytame atsisveikinimo laiške, kuris buvo rastas jo oficialiojoje rezidencijoje ir kurį paskelbė miesto valdžia, pateikė bendrą atsiprašymą.

„Atsiprašau visų. Dėkoju visiems, kas buvo su manimi mano gyvenime“, – rašė jis. Meras taip pat paprašė, kad jo palaikai būtų kremuoti, o pelenai išberti ant jo tėvų kapų.

„Atsiprašau savo šeimos, kuriai sukėliau tik skausmą“, – rašė Park Won-soonas, bet apie jam pareikštus įtarimus neužsiminė.

Park Won-soonas, svarbi valdančiosios centro kairės Demokratų partijos figūra, didžiulei Pietų Korėjos sostinei, kurioje gyvena kone penktadalis visų šalies gyventojų, vadovavo beveik dešimtmetį.

Propaguodamas lyčių ir socialinę lygybę jis laimėjo trejus rinkimus ir neslėpė ambicijų 2022-aisiais pakeisti dabartinį prezidentą Moon Jae-iną.

Jis mirė kitą dieną po to, kai viena jo biure anksčiau dirbusi sekretorė pateikė skundą prieš 64 metų merą dėl lytinio priekabiavimo ir dalyvavo policijos apklausoje.

Kaip rodo dokumentas, vadinamas Park Won-soono aukos, nuo 2015-ųjų dirbusios jo asmenine sekretore, pareiškimu, ji „darbo metu“ patyrė jo „lytinį priekabiavimą ir nederamų gestų“, įskaitant reikalavimą, kad ji apkabintų jį miegamajame prie jo biuro.

Pasak buvusios darbuotojos, po darbo meras per vieną programėlę siųsdavo jai „asmenukes vien su apatiniais ir gašlius komentarus“.

„Kęsdama didžiulę baimę ir pažeminimą ploviau sau smegenis, kad visa tai dėl Seulo, mano ir mero Parko interesų“, – dokumente rašo ji.

Policija patvirtino gavusi skundą, bet atsisakė patvirtinti detales.

Park Won-soono mirtis reiškia, kad tyrimas automatiškai bus nutrauktas.

Nepaisant ekonominių ir technologinių pasiekimų, Pietų Korėjos visuomenėje ir toliau dominuoja vyrai, bet pastaruosius dvejus metus šalyje buvo aktyvus judėjimas „#MeToo“, kurį išprovokavo prokurorė, viešai apkaltinusi vieną iš viršininkų grabinėjus ją per laidotuves.

Tarp kaltintų asmenų yra vienas buvęs provincijos gubernatorius, 2017 metais siekęs prezidento posto. Pernai jis buvo įkalintas už lytinius santykius piktnaudžiaujant valdžia, jo asistentei pareiškus, kad jis ne kartą ją išžagino.

Park Won-soonas yra garsiausias šalies politikas, nusižudęs po buvusio prezidento Roh Moo-hyuno savižudybės 2009 metais, apklausus jį dėl įtarimų korupcija, susijusių su šeimos nariais.

Iš kalėjimo į teismo salę

Park Won-soonas Pietų Korėjos karinės diktatūros laikais buvo studentų aktyvistas, kalėjo už dalyvavimą mitinge prieš tuometinį prezidentą Park Chung-hee, o vėliau tapo žmogaus teisių advokatu.

Jis gynė daug politinių aktyvistų, o 10-e dešimtmetyje pasiekė pirmąjį Pietų Korėjoje apkaltinamąjį nuosprendį dėl lytinio priekabiavimo.

Jis padėjo įkurti įtakingą nevyriausybinę organizaciją „People's Solidarity for Participatory Democracy“, raginančią reformuoti šalies versle dominuojančius konglomeratus.

Park Won-soonas taip pat įkūrė filantropinę grupę „Beautiful Foundation“, kuri skatina savanorystę ir darbą bendruomenei.

Ji virto viena didžiausių ne pelno organizacijų Pietų Korėjoje ir įkūrė labdaros parduotuvių tinklą „Beautiful Stores“, panašų į Britanijos „Oxfam“ parduotuves.

Reakcija į jo mirtį penktadienį buvo nevienareikšmiška: reiškiama ir užuojauta, ir kritika, kad jis nusižudė siekdamas išvengti bausmės. Mero šalininkai gedi, kai kurie jų verkė prie Seulo Nacionalinės universitetinės ligoninės, į kurią buvo atvežti palaikai.

„Mere Parkai, jūs buvote puikus politikas“, – rašoma viename skelbime antrajame pagal dydį šalies portale „Daum“.

Kiti kritiškiau vertino velionį ir kaltino jį, kad jis naudodamasis savo valdžia priekabiavo prie pavaldinės, o paskui nusižudė, kad „išvengtų pasekmių“.

„Auka turėjo išgyventi skausmingą metą prieš skundo pateikimą, – rašė vienas vartotojas. – Tikiuosi, kad Parkas pomirtiniame gyvenime apmąsto savo nusikaltimus ir išperka kaltę.“

Piliečiai mero atminimą galės pagerbti prie altorėlio, kuris bus įrengtas priešais Seulo meriją.

*Seksualinio pobūdžio prievartą patyrusios moterys iš visos Lietuvos gali kreiptis tel. 865500775, el. paštu kmd.asoc@gmail.com (teikiama profesionali teisininko, psichologo pagalbą bei atstovavimas bylose)*
Pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims visoje Lietuvoje teikia Specializuotos pagalbos centrai (SPC). Patyrėte fizinį, psichologinį, seksualinį, ekonominį smurtą? Nedvejodami kreipkitės nurodytais kontaktais pagal savo gyvenamąją vietą:
RegionasSpecializuotos pagalbos centrasTelefonai, el.paštas
Pagalba teikiama visoje Lietuvoje ir užsienyjeKovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras+370 679 61617
www.anti-trafficking.lt
Konsultacijos ir pagalba visoje Lietuvojeribologija.lt pagalba@ribologija.lt
Vilniaus m. (be Naujininkų, Naujosios Vilnios, Grigiškių seniūnijų)Asociacija Vilniaus moterų namai8 5 2616380
vmotnam@vmotnam.lt
Vilniaus m. Naujininkų, Naujosios Vilnios, Grigiškių seniūnijos, Vilniaus r., divakų r., Širvintų r., Šalčininkų r., Švenčionių r.Asociacija Moterų informacijos centras8 650 95216
spc@lygus.lt
Kauno m.Asociacija Kauno apskrities moterų krizių centras8 679 31930
kaunoaspc@kamkc.lt
Kauno r., Prienų r., BirštonoAsociacija Kauno moterų draugija8 37 262773,
8 603 89833
kmd.asoc@gmail.com
Klaipėdos m., Neringos, Palangos m.Viešoji įstaiga Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras8 46 350099,
8 618 01464
kmn@moteriai.lt
Klaipėdos r., Kretingos r., Šilutės r., Skuodo r.Asociacija Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras8 445 78024,
8 605 82331
kmimc@kretvb.lt
Šiaulių m., Šiaulių r., Akmenės r., Joniškio r., Pakruojo r., Radviliškio r.Asociacija Moterų veiklos inovacijų centras8 41 520239,
8 652 24232
mvic@splius.lt
Panevėžio m., Panevėžio r., Biržų r., Kupiškio r., Rokiškio r., Pasvalio r.Asociacija Lietuvos agentūros "SOS vaikai" Panevėžio skyrius8 685 65540
paramosnamai@gmail.com
Kalvarijos, Marijampolės r.Asociacija Marijampolės apskrities moters veiklos centras8 343 59525,
8 633 55007
spc.mar@gmail.com
Šakių r., Vilkaviškio r., Kazlų Rūdos, JurbarkoAsociacija Marijampolės apskrities moterų namai8 617 23130
Moteru.namai@gmail.com
Alytaus m., Alytaus r., Varėnos r., Lazdijų r., DruskininkųAsociacija Alytaus miesto moterų krizių centras8 611 54342
ammkc@aktv.lt
Jonavos r., Kaišiadorių r., Elekdivėnų, Ukmergės r., Kėdainių r., Raseinių r. savivaldybėsVšĮ Moters pagalba moteriai8 618 40044
info@moters-pagalba.lt
Telšių r., Plungės r., Rietavo, Mažeikių r.Viešoji įstaiga Telšių krizių centras8 68 229459
kriziucentras@gmail.com
Visagino m., Ignalinos r., ZarasųAsociacija Visagino šeimos krizių centras8 686 60657
viltisvskc@gmail.com
Utenos r., Molėtų r., Anykščių r.Asociacija Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras8 615 45464
anyksciumoterys@gmail.com
Kelmės r., Tauragės r., Šilalės r., PagėgiųTauragės moters užimtumo ir informacijos centras8 446 61565
taurage@moterscentras.w3.lt
Patikslinta 2014 08 17, remiantis oficialia LR SADM informacija. Parengė Asociacija Kauno moterų draugija (865052858)
Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi savanoriai konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.