Naujos OPCW tyrėjų komandos balandį paskelbto tyrimo išvadose sakoma, kad 2017 metų kovo mėnesį Sirijos lėktuvai panaudojo zarino ir chloro dujas Latamnos gyvenvietėje.

Iš 41 OPCW Tarybos narės tik Rusija, Kinija ir Iranas balsavo prieš siūlymą perduoti šį klausimą svarstyti visų 193 organizacijos narių metiniam susirinkimui lapkričio mėnesį.

Jeigu Damaskas nesiims veiksmų, kurių iš jo tikimasi pagal ketvirtadienį priimtą rezoliuciją, Sirijai gali būti suspenduotos balsavimo teisės. Tai būtų maksimali bausmė, kurią numato Hagoje įsikūrusi cheminių ginklų priežiūros institucija, sako diplomatai.

„Tai geras [balsavimo] rezultatas tarptautiniam saugumui ir kovai su nebaudžiamumu [užtikrinti]“, – po balsavimo sakė iniciatyvą pateikusios Prancūzijos ambasadorius Luis Vassy.

„Tai yra sėkmė šiai organizacijai, vykdančiai savo mandatą“, – kalbėjo jis.

Britų ambasadorius Peteris Wilsonas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad Prancūzijos siūlymą palaikė „didžiulė dauguma“ – 29 šalys. Devynios narės susilaikė, trys balsavo prieš. Pasak jo, šalys balsavo už tai, kad „būtų imtasi veiksmų dėl Identifikavimo ir tyrimų grupės (IIT) ataskaitos“.

„Ištaisyti padėtį“

Rezoliucijoje Sirija kaltinama Cheminių ginklų konvencijos pažeidimu laikant ir naudojant cheminius ginklus

Valstybės narės ragina Siriją „ištaisyti padėtį“ ir prašo OPCW vadovo informuoti apie šio reikalavimo vykdymą, sakė Prancūzijos pasiuntinys Taryboje šią savaitę.

Rezoliucija taip pat numato šio klausimo perdavimą visų valstybių narių svarstymui lapkričio mėnesį vyksiančiame susitikime, „rekomenduojant priemones, kurių galima būtų imtis... nepakankamo reikalavimų vykdymo atveju“.

Hagoje įsikūrusiai priežiūros institucijai pavaldi Identifikavimo ir tyrimų grupė (IIT) nustatė, kad 2017 metų kovo mėnesį Sirijos naikintuvai numetė ant Latamnos kelias bombas su nervus paralyžiuojančiu zarinu. Vėliau ant šio šiaurinio Sirijos miesto Damasko pasiųstas karinis sraigtasparnis numetė chloro pilną statinę, teigė tyrėjai.

Tai buvo pirmoji OPCW narių sudarytos tyrimų grupės ataskaita. IIT buvo sudaryta po to, kai OPCW valstybės narės 2018 nubalsavo už siūlymą suteikti priežiūros institucijai naują įgaliojimą – teisę įvardyti cheminius ginklus naudojančius asmenis ar subjektus. Anksčiau OPCW tegalėjo patvirtinti kokio nors cheminio ginklo panaudojimo faktą.

OPCW vadovas Fernando Ariasas anksčiau šią savaitę sakė, kad IIT tiria ir kitus incidentus Sirijoje.

Sirija ir Rusija nesutinka su tyrimo išvadomis teigdamos, kad cheminio ginklo atakos buvo suklastotos. Jos kaltina Vakarų valstybes naudojant 2013 metais Nobelio taikos premija apdovanotą organizaciją politiniais tikslais.

Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas neigia, kad jo pajėgos įvykdė cheminių atakų, teigdamas, kad šių ginklų atsargas sunaikino pagal 2013 metais pasirašytą susitarimą. Jį sudaryti paskatino 2013 metais įvykdytas įtariamas zarino panaudojimas, pražudęs daugiau nei 1 400 žmonių Damasko priemiestyje Gutoje.