„Aktualesnė tema būtų „Rusija žiniasklaidos akimis 2020 metais“. Matome rusų žurnalistų areštą po arešto: [tai] pradeda priminti sustyguotą kampaniją prieš spaudos laisvę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ambasados atstovė spaudai Rebecca Ross, nurodydama oficialią Rusijos užsienio reikalų ministerijos paskyrą.

Rusijos užsienio reikalų ministerija savo ruožtu patarė amerikiečiams „užsiimti savais reikalais“.

Anksčiau Maskvoje internetu įvyko konferencija „Pasaulis žiniasklaidos akimis 2020 metais“, kurioje dalyvavo Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) anksčiau antradienį pranešė sulaikiusi Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ vadovo patarėją, buvusį laikraščių „Kommersant“ ir „Vedomosti“ žurnalistą Ivaną Safronovą.

FSB teigimu, I. Safronovas rinko konfidencialią informaciją apie Rusijos kariuomenę, gynybą bei saugumą ir „perdavė ją“ vienos NATO šalies žvalgybai.

Per pavienius jo šalininkų piketus Maskvos centre buvo sulaikyta 25 žmonės, daugiausia žurnalistai.

Be to, pirmadienį Rusijos teismas žurnalistę Svetlaną Prokopjevą, dirbančią „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (RFE/RL) rusų redakcijoje laisvai samdoma bendradarbe, pripažino kalta dėl „terorizmo teisinimo“ ir skyrė jai didelę baudą.

Maskvos teismas antradienį leido dviem mėnesiams suimti valstybės išdavyste įtariamą buvusį žurnalistą, Rusijos kosmoso agentūros vadovo patarėją I. Safronovą.

30-metis I. Safronovas yra dirbęs verslo laikraščiuose „Kommersant“ ir „Vedomosti“ ir buvo vienas gerbiamiausių Rusijos žurnalistų, rašiusių gynybos temomis.

Antradienį vyrą sulaikė Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai, o po kelių valandų Maskvos teismas leido jį suimti dviem mėnesiams.

I. Safronovo gynybos komandos narys Jevgenijus Smirnovas naujienų agentūrai AFP po posėdžio sakė, kad buvęs žurnalistas įtariamas nuo 2012 metų bendradarbiavęs su čekų žvalgyba.

Jo areštas dėl kaltinimų, už kuriuos gresia iki 20 metų kalėjimo, išprovokavo visuomenės pasipiktinimą, o Maskvos centre antradienį buvo surengta mitingų.

Informaciją apie areštus per politinius protestus renkantis tinklalapis „OVD-Info“ pranešė, kad per juos buvo sulaikyti 25 žmonės.

I. Safronovo pagrindinis advokatas Ivanas Pavlovas sakė, kad tai yra pirmas kartas per beveik du dešimtmečius, kai Rusijoje žurnalistas apkaltinamas valstybės išdavyste. Pasak teisininko, dabar ant kortos pastatytas nepriklausomos žurnalistikos likimas.

I. Safronovo šalininkai socialiniuose tinkluose rašė, kad jam metami kaltinimai susiję su jo žurnalistiniu darbu, suerzinusiu valdžią.

Buvęs žurnalistas suimtas po nacionalinio balsavimo, per kurį pritarta kontroversiškoms konstitucijos pataisoms, leisiančioms jau du dešimtmečius valdžioje esančiam prezidentui Vladimirui Putinui pratęsti savo valdžią iki 2036 metų.

FSB teigimu, I. Safronovas rinko konfidencialią informaciją apie Rusijos kariuomenę, gynybą bei saugumą ir „perdavė ją“ vienos NATO šalies žvalgybai.

J. Smirnovas citavo tyrėjus, pareiškusius, kad I. Safronovas esą 2017 metais perdavė Čekijai duomenų apie Rusijos karinį bendradarbiavimą su Artimaisiais Rytais.

Kremlius savo ruožtu tvirtina, kad I. Safronovo sulaikymas nesusijęs su jo žurnalistine veikla.

„Mūsų kontržvalgyba yra labai užsiėmusi, turi daug užduočių ir labai gerai atlieka savo darbą“, – pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“, kur I. Safronovas pradėjo dirbti gegužę, irgi pareiškė, kad jo sulaikymas nesusijęs su šiuo darbu.

„Roskosmos“ vadovas Dmitrijus Rogozinas nurodė, kad jo patarėjas „neturėjo leidimo dirbti su slapta informacija“.

Pastaraisiais metais Rusijos valdžia sutelkė pastangas užgniaužti pasipriešinimą, ir daugybė asmenų, įskaitant mokslininkus, buvo apkaltinti valstybės išdavyste ar valstybės paslapčių atskleidimu.

Pasak saugumo analitiko Andrejaus Soldatovo, I. Safronovo areštas rodo, kad represijos šalyje galbūt pasiekė naują lygį.

„Byla prieš Ivaną Safronovą yra visiškai naujas represijų prieš žurnalistiką šalyje lygis“, – sakė jis.