A. Laschetas yra Vokietijos daugiausiai gyventojų turinčios Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės premjeras. Šiame regione esančiame Giuterslo mieste vienoje skerdykloje buvo registruota daugiau nei 700 užsikrėtimo koronavirusu atvejų.

Trečiadienį atsakydamas į klausimą, ką šis protrūkis sako apie viruso plitimą ribojančių priemonių sušvelninimą Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje, A. Laschetas atsakė: „Apie tai nieko nesako, nes ten nuvyko rumunai ir bulgarai – štai iš kur atėjo tas virusas“.

Vėliau, bandydamas sušvelninti savo pareiškimą, leidiniui „Rheinische Post“ jis sakė, kad tik norėjo išryškinti tarptautinių kelionių keliamus pavojus, ir pridūrė, kad „kaltinti bet kokios kilmės žmones dėl viruso“ yra nepriimtina.

Arminas Laschetas
Foto: Imago / Scanpix

A. Lascheto pareiškimas sulaukė kritikos. Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas ketvirtadienį jį pavadino „labai pavojingu“ ir reikalaujančiu atsiprašymo.

Bulgarijos užsienio reikalų ministrė Jekaterina Zaharieva taip pat pavadino šį pareiškimą nepriimtinu.

„Virusai nepripažįsta sienų. Bulgarai daug prisideda prie Šiaurės Reino-Vestfalijos ekonomikos“, – sakė ji.

Kanclerės Angelos Merkel koalicinės vyriausybės jaunesniosios partnerės Socialdemokratų partijos (SPD) generalinis sekretorius Larsas Klingbeilas pareiškė, kad premjero komentaras buvo „skandalingas“ ir turėtų užgesinti A. Lascheto politines ambicijas.

„Bet kas, šitaip argumentuojantis, kurstantis nepasitenkinimą, skaldantis, nėra tinkamas kandidatuoti į kanclerio postą ir, žinoma, nėra tinkamas būti kancleriu“, – sakė jis interviu „Bild Live“.

A. Merkel konservatyvios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) lyderio rinkimai numatyti 2020 metų pabaigoje.

A. Laschetas yra laikomas rinkimų favoritu. Jis nusprendė dalyvauti partijos vadovo rinkimuose, kai kanclerės įpėdine laikyta Annegret Kramp-Karrenbauer anksčiau šiais metais atsistatydino iš partijos pirmininkės posto.

Jo varžovas į CDU vadovo postą yra įmonių teisės specialistas Friedrichas Merzas.

Rinkimų nugalėtojui teks vesti A. Merkel centro dešiniųjų CDU-CSU bloką į visuotinius rinkimus kitų metų rudenį.

Kitą varžovą, pretenduojantį į kanclerio postą, gali iškelti iš CDU regioninė partnerė Bavarijoje – Krikščionių socialinės sąjunga (CSU). Jos favoritu laikomas partijos lyderis Bavarijos pirmasis ministras Markus Soederis.