AfD Brandenburgo skyrius „kelia įtarimų ir yra stebimas“, sakė šios šiaurės rytinės Vokietijos žemės vidaus reikalų ministerijos atstovas.

Esama „pakankamai svarbių faktinių požymių“, rodančių, kad AfD Brandenburge „veikia prieš laisvą demokratinę santvarką“, sakė žemės konstitucijos gynimo biuro vadovas Joergas Muelleris.

Šis sprendimas suteikia Brandenburgo valdžiai plačius įgaliojimus stebėti AfD organus ir pareigūnus šioje žemėje, kur ši politinė jėga užėmė antrą vietą 2019 metais vykusiuose rinkimuose, surinkusi 23,5 proc. balsų.

Toks stebėjimas gali būti taikomas politinėms partijoms ir organizacijoms, kurie laikomi keliančiais grėsmę demokratijai ir teisinei valstybei.

Vienas iš AfD vadovų Alexander'as Gaulandas sakė, kad sprendimas stebėti partiją yra „neteisingas“.

Prieš tris mėnesius policija dėl sąsajų su žinomais neonaciais ėmė stebėti radikaliąją partijos frakciją, vadinamą „Der Fluegel“ („Sparnu“).

Visoje šalyje maždaug 7 tūkst. narių turinčią frakciją kartu su bendraminčiais įkūrė AfD įstatymų leidėjas Bjoernas Hoecke, anksčiau išprovokavęs pasipiktinimą savo pareiškimais, nukreiptais prieš Vokietijos branginamą nacių nusikaltimų atminties kultūrą.

Vidaus nesantaika


AfD Brandenburgo skyriui vadovavo Andreasas Kalbitzas, kuris gegužę buvo pašalintas iš partijos už tai, kad nuslėpė anksčiau priklausęs neononacių judėjimui „Tėvynei ištikimas vokiečių jaunimas“ („Heimattreue Deutsche Jugend“).

Tačiau jis išsaugojo įtaką partijoje, o sprendimą jį pašalinti apskundė teismui.

A. Kalbitzo pašalinimas pakurstė rusenusią nesantaiką tarp AfD populistinio ultrakonservatyvaus sparno ir partijos narių, susijusių su dešiniaisiais ekstremistais.

AfD, įkurta 2013 metais kaip protesto judėjimas prieš euro valiutą, per pastaruosius septynerius metus smarkiai išaugo ir dar labiau pakrypo į dešinę.

„Alternatyva Vokietijai“ rengė didelius protestus prieš 2015 metais kanclerės Angelos Merkel priimtą sprendimą plačiai atverti Vokietijos sienas pabėgėliams. Tuomet visuomenės palaikymas šiam judėjimui labai išaugo, ir tapęs partija jis susirinko daug vyriausybės migracijos politika nepatenkintų rinkėjų balsų.

Šiuo metu AfD yra didžiausia opozicinė partija Bundestage.

Pastaraisiais mėnesiais Vokietijoje buvo įvykdytos kelios dešiniųjų ekstremistų atakos, o AfD sulaukė kritikos, kad kursto visuomenėje antiimigracines nuotaikas.

Antradienį Frankfurte prieš teismą stos neonacis, kaltinamas praėjusiais metais nužudęs vieną pabėgėlius palaikiusį politiką.