Rusija pasirengusi bet kokiam dialogo formatui, tačiau tik lygiateisiais pagrindais su kitais dalyviais, agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos Federacijos Tarybos Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas. Jis pridūrė, kad „žiūrovo vieta Rusijai netinka“. Anot K. Kosačiovo, Rusija laukia detalių dėl iniciatyvos, kad galėtų spręsti dėl dalyvavimo.

Šių metų G7 viršūnių susitikimo šeimininkas Donaldas Trumpas savaitgalį pareiškė, kad į rugsėjį nukelia birželį planuotą konferenciją. Kartu jis pareiškė norįs į ją pakviesti daugiau šalių. Dabartinį G7 formatą D. Trumpas pavadino „pasenusiu“. Jis teigė į išplėstinę viršūnių konferenciją rudenį norįs pakviesti ir Rusiją, Pietų Korėją, Australiją ir Indiją.

Savo planuojamą naują formatą D. Trumpas pavadino „G10 ar G11“. Jis savo idėją „grubiai“ jau aptaręs su dar keturių šalių lyderiais. Viršūnių susitikimas galėtų įvykti rugsėjį prieš arba po JT Generalinės Asamblėjos visuotinų debatų – „arba aš jį surengsiu po rinkimų“, sakė D. Trumpas.

JAV prezidento rinkimai vyks lapkričio pradžioje, D. Trumpas juose sieks perrinkimo. Baltieji rūmai kovą paskelbė, kad dėl koronaviruso pandemijos birželį planuotas G7 viršūnių susitikimas negalės vykti Kemp Deivide, o turės būti surengtas vaizdo ryšiu.

Tačiau D. Trumpas prieš kelias dienas netikėtai pareiškė, kad jo šalis jau atsigauna nuo pandemijos ir kad susitikimas galės įvykti.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel šeštadienį pareiškė, kad dėl pandemijos asmeniškai G7 viršūnių susitikime birželio pabaigoje nedalyvaus.

Ankstesnė JAV prezidento iniciatyva dėl Rusijos grįžimo į G7 šalių grupę kitų šešių šalių pritarimo nesulaukė. Rusija buvo pašalinta iš klubo po 2014 metais įvykdytos Krymo aneksijos. Be to, JAV ir ES įvedė sankcijas šaliai, kurios galioja iki šiol.

Kremlius praeityje ne kartą teigė, kad G7 formatas Rusiją mažai domina, nes jis neatspindi jėgų santykio pasaulyje. Todėl Maskva pirmenybę teikia G20 formatui.