Dešinojo sparno Nuosaikioji partija ir populistinė Švedijos demokratų partija pareiškė norėjusios, kad komisija būtų suformuota iki vasaros pradžios.

Švedų premjeras socialdemokratas Stefanas Lofvenas ne kartą teigė pritariantis siūlymui paskirti komisiją, tačiau pabrėžė, tai būtina daryti tik pasibaigus pandemijai.

Šalyje buvo pasiektas konsensusas dėl švelnesnio požiūrio į viruso keliamą grėsmę, tačiau dauguma politinių jėgų sutinka, kad reikia įvertinti vyriausybės pasirinktą krizės valdymo strategiją.

Švedijai, iki penktadienio pranešusiai apie 4 350 mirties nuo COVID-19 atvejų, sunkiai sekasi apsaugoti savo pagyvenusius piliečius nuo šios ligos. Daugiau nei trys ketvirtadaliai mirusiųjų gyveno slaugos namuose ar buvo prižiūrimi savo namuose.

Komisijai veikiausiai taip pat tektų įvertinti šalies ekonominį atsaką į krizę, taip pat protrūkio pradžioje lėtai judėjusį potencialių viruso nešiotojų testavimo procesą.

Nors vyriausybė ilgainiui išplėtė testavimo pajėgumus iki 100 tūkst. tyrimų per savaitę, dėl biurokratinių kliūčių Švedija net gegužės pabaigoje jų atlikdavo tik 30 tūkst. per savaitę.

„Daugelis partijų sutinka su mumis, kad reikia kuo greičiau paskirti [komisiją] ir nelaukti krizės pabaigos“, – žurnalistams sakė Nuosaikiosios partijos lyderis Ulfas Kristerssonas.

Jis pažadėjo ateinančią savaitę iškelti šį klausimą parlamente, jei S. Lofvenas nepradės jo nagrinėti.

U. Kristerssono siūlymui pritaria daugelis parlamentarų.