Nacionalinio saugumo patarėjas Robertas O'Brienas (Robertas O'Brajenas) perspėjimą paskelbė tuo metu, kai tarp Vašingtono ir Pekino sustiprėjo įtampa ir vos po kelių valandų, kai Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi (Vang I) perspėjo, jog abi šalys, regis, „artėja prie naujo Šaltojo karo slenksčio“.

Primindamas 1984 metų Pekino įsipareigojimą suteikti Honkongui, buvusiai Didžiosios Britanijos kolonijai, didelio masto autonomiją iki 2047 metų, R. O'Brienas kanalo CBS laidoje „Face the Nation“ pareiškė, jog, „regis, kad jie [kinai] pažeidžia tą susitarimą“.

„Nemanau, kad Honkongas išliks Azijos finansų centru, jei Kinijos komunistų partija žengs toliau ir įgyvendins savo nacionalinio saugumo įstatymą, kuris apims Honkongą“, – teigė Baltųjų rūmų patarėjas.

„Tai būtų tragedija Honkongo žmonėms ir būtų labai blogai Kinijai“, – pridūrė R. O'Brienas.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) penktadienį pareiškė, kad siūlomas įstatymas – kurį, kaip manoma, paklusnūs Kinijos įstatymų leidėjai nedelsdami priims – reikš mirties bausmę Pekino pažadėtai Honkongo plataus masto autonomijai.

R. O'Brienas teigė, kad Kinijos pagarba Honkongo demokratinėms institucijoms ir pilietinėms laisvėms yra „raktas norint išsaugoti jo ypatingą statusą pagal JAV įstatymus“.

Vašingtonas ir Pekinas pastaruoju metu smarkiai konfliktuoja dėl koronaviruso pandemijos kilmės ir dėl Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vaidmens.

Praėjusiais metais priimtame JAV įstatyme reikalaujama, kad valstybės sekretorius kiekvienais metais patvirtintų, jog Honkongas iš esmės išlieka autonomiškas; jei tai nepadaroma, Honkongas gali prarasti išskirtines prekybos privilegijas.

Naujasis Kinijos įstatymas numatytų bausmes už „ardomąją veiklą, išdavystę ir pagrobimą“, o tai leistų Pekinui susidoroti su protestuotojais ir disidentais.

Honkongą pernai apėmė masiniai ir kartais smurtiniai demokratiniai protestai, o sekmadienį susirinkę tūkstančiai protestuotojų prieš siūlomą įstatymą susigrūmė su policija.

Honkongo gyventojai naudojasi teisėmis, įskaitant žodžio laisvę, kurių nėra žemyninėje Kinijos dalyje. Miestas taip pat turi savo teisinę sistemą ir prekybos statusą.