Pasiūlymas, kurį Jungtinės Valstijos ir Honkongo demokratijos aktyvistai jau pasmerkė kaip varžantį miesto teises, buvo pateiktas svarstymui penktadienį.

Kodėl Kinija ėmėsi šio įstatymo priėmimo?


Honkongo valdymą apibrėžiančio Pagrindinio įstatymo 23-asis straipsnis numato, kad miestas turi priimti saugumo įstatymą, kad užkirstų kelią „valstybės išdavystei, ardomajai veiklai ir kurstymui maištauti“ prieš šalies vyriausybę.

Honkongas jau daug metų bando priimti šį įstatymą, tačiau praėjusiais metais miestą paralyžiavusios demokratijos šalininkų demonstracijos privertė atidėti jo svarstymą, o Pekiną – susiimti.

Praėjusį mėnesį aukšto rango pareigūnas Pekino ryšių biuro Honkonge direktorius Luo Huiningas pareiškė, kad miestui skubiai reikia naujo nacionalinio saugumo įstatymo, siekiant kovoti su smurtiniais protestais ir nepriklausomybės šalininkais.

Penktadienį Kinijos Nacionalinio Liaudies Kongreso (NLK) Nuolatinio komiteto vicepirmininkas Wang Chenas perspėjo, jog reikia „galingų priemonių“, kad būtų pažabotas prodemokratinis judėjimas mieste.

Ką apie tai mano Honkongo žmonės?


Tačiau 23-asis straipsnis iki šiol nebuvo įgyvendintas dėl visuomenėje įsišaknijusių būgštavimų, kad jis suvaržys Honkongo ypač branginamas laisves, įskaitant saviraiškos ir žodžio laisvę.

Tokios laisvės yra neįsivaizduojamos žemyninėje Kinijoje, tačiau Honkonge jas gina 1997 metais miestą Kinijai grąžinusios Britanijos ir Pekino susitarimas.

2003 metais bandymas įgyvendinti 23-ąjį straipsnį buvo atidėtas, protestuoti į gatves išėjus pusei milijono žmonių. Po šios nesėkmės atsistatydino vyriausioji už saugumą atsakinga Honkongo administracijos pareigūnė Regina Ip.

Naujas Kinijos žingsnis suteiks įgaliojimus jos įstatymų leidėjams apeiti Honkongo įstatymų leidimo instituciją ir tiesiogiai priimti įstatymą ateityje.

Kas bus toliau?


Kinijos įstatymų leidėjai turėtų automatiškai patvirtinti įstatymo projektą ketvirtadienį – paskutinę kasmetinės sesijos dieną, o kitą mėnesį numatytame kitame NLK susitikime būtų pristatytos įstatymo detalės.

Pasak Wang Cheno, po to įstatymas bus įgyvendintas Honkonge, nors šis precedento neturintis žingsnis gali sukelti naują protestų bangą.

Penktadienį Honkongo lyderė Carrie Lam pažadėjo „visiškai bendradarbiauti“ su Pekinu šio įstatymo klausimu.

NLK sesijoje taip pat dalyvaujanti Honkongo lyderė nurodė, kad vietos vyriausybė „parengs šį įstatymą kiek įmanoma anksčiau, kad įvykdytų savo pareigą užtikrinti nacionalinį saugumą“.

Tuo metu pernai sueigas organizavusio Pilietinių žmogaus teisių fronto vadovas Jimmy Shamas penktadienį paragino milijonus žmonių vėl išeiti į gatves.

Ką tai reiškia principui „viena šalis, dvi sistemos“?


Prodemokratiškų pažiūrų įstatymų leidėjai sako, kad šis įstatymas reiškia principo „viena šalis, dvi sistemos“, numatyto 1997 metų Londono ir Pekino sudarytame Honkongo perdavimo Kinijai susitarime ir užtikrinančio dalinę miesto autonomiją, pabaigą.

Būgštavimai dėl nuolat Kinijos varžomų žmonių laisvių Honkonge tvyrojo dar iki saugumo įstatymo projekto pasiūlymo.

„Tai Honkongo galas, tai „vienos šalies, dviejų sistemų“ pabaiga, neapsigaukite“, – žurnalistams sakė Pilietinės partijos parlamentaras Dennisas Kwokas.

„Jis (Pekinas) dabar visiškai atsisako savo įsipareigojimo Honkongo žmonėms“, – pridūrė jis.

Prodemokratiškų pažiūrų parlamentarė Tanya Chan sakė, kad šis įstatymas „priverčia mus manyti, kad Honkonge oficialiai įgyvendinamas „vienos šalies, vienos sistemos“ principas“.

JAV: naujasis saugumo įstatymas – laidotuvių varpai Honkongo autonomijai


JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo penktadienį sukritikavo Pekiną dėl jo siūlomo naujo saugumo įstatymo Honkongui ir perspėjo, kad dėl jo ši pusiau autonominė teritorija gali netekti ypatingų prekybos privilegijų.

„Sprendimas apeiti Honkongo gerai patikrintas teisėkūros procedūras ir ignoruoti Honkongo žmonių valią didelei daliai Pekino Honkongui pažadėtos autonomijos reikštų laidotuvių varpus“, – sakoma M. Pompeo pareiškime.

M. Pompeo nurodė, kad dėl šio sprendimo Jungtinės Valstijos gali atsisakyti patvirtinti Honkongo autonomiją naujame Pekino puolamame JAV įstatyme, kuriuo siekiama išreikšti paramą daug mėnesių trukusiems prodemokratiškiems protestams.

Jeigu Jungtinės Valstijos daugiau nebelaikys Honkongo autonomine teritorija, šis finansų centras gali netekti savo lengvatų prekyboje su didžiausia pasaulio ekonomika.

„Jungtinės Valstijos griežtai ragina Pekiną peržiūrėti savo pražūtingą pasiūlymą, laikytis tarptautinių įsipareigojimų ir gerbti Honkongo didelę autonomiją, demokratines institucijas bei pilietines laisves, kurie yra būtini siekiant išsaugoti jo (Honkongo) ypatingąjį statusą pagal JAV įstatymą“, – nurodė M. Pompeo.

„Bet koks sprendimas, kuriuo kėsinamasi į Honkongo autonomiją ir laisves, užtikrintas Kinijos ir Britanijos bendroje deklaracijoje bei Pagrindiniame įstatyme, neišvengiamai turės įtakos „vienos šalies, dviejų sistemų“ principo ir teritorijos statuso mūsų įvertinimui“, – kalbėjo jis.

Kinija pažadėjo užtikrinti Honkongo autonomiją, susigrąžindama šios teritorijos kontrolę iš Didžiosios Britanijos 1997 metais.

Honkongo lyderė Carrie Lam anksčiau penktadienį dalyvaudama Kinijos parlamento sesijoje pažadėjo „visiškai bendradarbiauti“ su Pekinu saugumo įstatymo klausimu.

Naujajame įstatyme bus numatytos bausmės už „ardomąją veiklą“ ir kitas grėsmę komunistinei sistemai keliančias veikas. Honkongo demokratiją palaikantys aktyvistai sako, kad dėl jo miestas neteks savo ypatingojo statuso.