Vis dar trūksta cheminių reagentų testams, nurodė Giovanni Cattoli, vadovaujantis Gyvulininkystės ir sveikatos laboratorijai, kurią bendrai kontroliuoja JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) ir Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA).

„Pasaulio rinkoje tikrai trūksta kai kurių prekių, konkrečiai – reagentų, nes paklausa jiems yra visame pasaulyje“, – sakė G. Cattoli naujienų agentūros AFP žurnalistams, šią savaitę apsilankiusiems už 40 kilometrų nuo Vienos esančioje Zeibersdorfo laboratorijoje.

„Padėtis tebėra kritinė, – sakė jis. – Mes dirbame,.. kad pagreitintume įsigijimą ir ieškome alternatyvių reagentų.“

Laboratorijoje gaminami testai sukurti pagal atvirkštinės transkripcijos lizdinės polimerazės grandininės reakcijos (AT-PGR) technologiją, kuri dabar dažnai naudojama koronaviruso nustatymui ir per kelias valandas parodo tyrimo rezultatus.

Pasak G. Cattoli, krizė pamokė, kad „mes negalime pasikliauti vieno tipo testais, o turime turėti testų ir reagentų portfelį, kad turėtume planą B ir galbūt planą C, galėtume reaguoti greitai ir efektyviai“.

119 valstybių pateikė prašymus TATENA aprūpinti testavimui reikalinga įranga daugiau nei 200 laboratorijų, pridūrė G. Cattoli.

Iš jų 18 jau sulaukė įrangos, dar daugiau jau išsiųsta ir yra pakeliui.

Kiekvieno įrangos paketo vertė – maždaug 100 tūkst. eurų.

„Kai kurios laboratorijos kai kuriuose pasaulio rajonuose neturi reikalingos įrangos. Jos neturi reikalingų reagentų ir priemonių greitam viruso nustatymui“, – kalbėjo G. Cattoli.

Testavimo įrangos jau yra gavusios Bosnija ir Hercegovina, Burkina Fasas, Iranas, Kenija, Latvija, Libanas, Lesotas, Malaizija, Juodkalnija, Marokas, Nigerija, Šiaurės Makedonija, Peru, Filipinai, Senegalas, Šri Lanka, Tailandas ir Togas.

TATENA laboratorijos Zeibersdorfe yra vienintelės tokio pobūdžio JT laboratorijos pasaulyje.

Jos bendradarbiauja su FAO ir kitomis laboratorijomis, stebėdamos naujojo koronaviruso ir kitų virusų evoliuciją.

Jos taip pat siekia patobulinti AT-PGR technologiją, kad jos testus ateityje galima būtų atlikti ir už laboratorijų ribų, nurodė G. Cattoli.