JAV įsikūrusi „Freedom House“ savo metinėje ataskaitoje „Nations in Transit“ nurodo, kad Vengrija dabar yra „hibridinis režimas... „pilkojoje zonoje“ tarp demokratijų ir tikrų autokratijų“.

Balkanų valstybės Serbija ir Juodkalnija pirmą kartą nuo 2003-iųjų taip pat prarado demokratijų statusą – dėl daug „metų vis labiau didėjusio valstybės užvaldymo, piktnaudžiavimo valdžia“ ir jų atitinkamų prezidentų Aleksandro Vučičiaus ir Milo Djukanovičiaus „pasitelktos tvirtos rankos taktikos“, sakoma ataskaitoje.

Europos Sąjungos narės Vengrijos, kuri 2005-aisiais buvo „demokratijos lyderė“, nuosmukis yra didžiausias per visą „Freedom House“ stebėjimų laiką.

2020-aisiais Vengrija tapo pirmąja šalimi, nusmukusia per dvi šios organizacijos kategorijas ir „visiškai iškritusia iš demokratijų grupės“, sakoma ataskaitoje.

„Šiandien Vengrijos nebegalima laikyti demokratija“, – sakė „Freedom House“ ir nurodė, kad V. Orbano vyriausybė „net nebeapsimetinėja gerbianti demokratines institucijas“.

„Centralizavęs valdžią, iškreipęs rinkimų galimybes, perėmęs didelę žiniasklaidos dalį ir nuo 2010 metų puldinėdamas kritiškas pilietinės visuomenės organizacijas, Orbanas 2019 metais ėmėsi veiksmų konsoliduoti kontrolę naujose visuomeninio gyvenimo srityse, įskaitant švietimą ir menus“, – rašoma ataskaitoje.

Kovo mėnesį priimtas COVID-19 ekstremaliosios padėties įstatymas, kuriuo vyriausybei leidžiama neribotą laiką valdyti įsakais, „dar labiau atskleidė nedemokratinį Orbano režimo pobūdį“.

Vengrijos vyriausybės atstovas atmetė „Freedom House“ reitingą ir pavadino organizacija „Soroso tinklo kumščiu“, paminėdamas JAV milijardierių George'ą Sorosą, kurį V. Orbanas seniai kaltina kišimusi Vengrijoje.

„Freedom House“ kažkada garsėjo kaip dvipartinė žmogaus teisių organizacija. Gavę Soroso finansavimą jie smuko, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Zoltanas Kovacsas. – Visi, kas neatitinka jų liberalaus požiūrio, menkinami.“

„Freedom House“ taip pat pranešė apie „pribloškiantį demokratijos žlugimą“ 29 vertintose šalyse nuo centrinės Europos iki centrinės Azijos ir pažymėjo, kad dabar „regione yra mažiau demokratijų nei bet kada nuo metinių ataskaitų leidimo pradžios 1995-aisiais“.