Apie 800-1200 „Vagner“ grupės samdinių – vadovaujami Rusijos prezidento Vladimiro Putino patikėtinio – aktyviai veikia Libijoje nuo 2018 metų, tarp jų priešakinėse pozicijose figūruoja bent 39 rusų snaiperiai, savo pirmojoje išsamioje ataskaitoje apie samdinius, su kuria susipažino „Bloomberg“, rašė Jungtinių Tautų ekspertai, stebintys, kaip laikomasi sankcijų Šiaurės Afrikos šalyje.

Libija, kurioje glūdi didžiausios Afrikoje naftos atsargos, yra faktiškai nebevaldoma nuo 2011 metų, kai per NATO remiamą sukilimą buvo nukautas Muammaras Qaddafis, valdęs šalį daugiau nei keturiasdešimt metų.
Pastaraisiais metais tarptautinės bendruomenės pripažinta vyriausybė, įsikūrusi Tripolyje, yra įklimpusi į konfliktą su Kh. Haftaro pajėgomis.

76-erių metų Kh. Haftaras pradėjo savo Tripolio puolimo kampaniją praėjusiais metais, netrukus po to, kai į Tripolį atvyko JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas. Generalinio sekretoriaus vizito tikslas buvo baigti pasiruošimą konferencijai, skirtai suvienyti susiskaldžiusią šalį.

Rusijos jėgų dislokavimas dar labiau apsunkino tarptautines pastangas nutraukti konfliktą Libijoje.
Jungtiniai Arabų Emyratai jau įsitraukė į konfliktą, remdami Kh. Haftarą, tuo tarpu Turkija yra viena iš pagrindinių Libijos vyriausybės rėmėjų.

JT komisija taip pat atkreipė dėmesį, kad be to, jog Turkija užverbavo tūkstančius Sirijos kovotojų remti JT palaikomą vyriausybę, apie 2000 sirų buvo greičiausiai nuskraidinti į Libiją Damaske įsikūrusių „Cham Wings“ oro linijų paremti Haftaro pajėgų, taip pradėjus naują mūšio etapą.

Su „Vagner“ grupe susijusi struktūra dalyvavo „itin sudėtingoje ir didelio masto socialinės žiniasklaidos kampanijoje“, skirtoje paremti Kh. Haftarą ir jo sausumos operacijas, pažymėjo komisija, pridurdama, kad „psichologinio pobūdžio operacijos“ yra draudžiamos pagal JT ginklų embargą.

Panašių priemonių imtasi siekiant paremti Saifą Al-Islam Qaddafį, žuvusio diktatoriaus sūnų ir tikėtiną įpėdinį.

Ataskaitoje taip pat minimi įtempti santykiai tarp Rusijos ir Kh. Haftaro, Maskvai tenkinant daugelį Kh. Haftaro reikalavimų, tuo tarpu jo paties reakcijos dažnai apibūdinamos kaip „mažiau draugiškos“.

Kh. Haftaras suvaržė „Vagner“ grupės judėjimą ir informacijos prieigą, tuo pat metu neprileisdamas jų prie sprendimų priėmimo proceso, priduriama ataskaitoje.

JT komisija publikavo žemėlapio rusų kalba kopijas, kur nurodoma mokomoji stovykla; anot komisijos, šią stovyklą pietrytinėje Libijoje įkūrė rusų samdiniai 2019 metų pabaigoje.

Komisija taip pat paskelbė rusų samdinių Libijoje nuotraukas, taip pat detalias nuotraukas konkrečių ginklų, tokių kaip 40 mm skeveldrinė granata VOG-25, kurias „Vagner“ samdiniai naudoja Rytų Ukrainoje ir Sirijoje.

Nors JT komisija vis dar tiria Sirijos kovotojų Libijoje buvimą, ji pacitavo pranešimus, kad sirai Dūmos mieste buvo samdomi už 800 dolerių mėnesinę algą, ir paminėjo „patikimų“ atvirų šaltinių informaciją apie Rusijos pastangas pasamdyti sirų kovotojus.