„Visa žvalgybos bendruomenė nuosekliai teikė kritiškai svarbią paramą JAV politikos formuotojams ir reaguojantiems į [susirgimą] COVID-19 [sukeliantį] virusą, kuris atsirado Kinijoje“, – sakoma nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuro pranešime.

„Žvalgybos bendruomenė taip pat sutinka su plačiu mokslo konsensusu, jog COVID-19 virusas nėra žmogaus sukurtas arba genetiškai modifikuotas“, – nurodoma dokumente.

Pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas užsiminė galįs siekti reikalauti, kad Kinija atlygintų už koronaviruso pandemijos sukeltą žalą.

Žiniasklaida pranešė, kad D. Trumpas įpareigojo JAV žvalgybos tarnybas surinkti daugiau informacijos apie viruso kilmę.

Iš pradžių kelta prielaida, kad koronavirusas persimetė žmonėms Kinijos vidurio regiono mieste Uhane veikusiame turguje, kurioje buvo prekiaujama egzotiškais gyvūnais, įskaitant šikšnosparnius. Vėliau taip pat buvo iškelta prielaida, kad užkratas galėjo pasklisti iš netoliese esančios virusų tyrimo laboratorijos.

D. Trumpas tvirtino, kad Pekinas nelinkęs bendradarbiauti aiškinantis, iš kur kilo naujoji liga, kuria pasaulyje užsikrėtė apie 3,2 mln. žmonių ir daugiau kaip 227 tūkst. mirė. JAV prezidentas pirmadienį sakė, kad esama daug būdų „patraukti juos atsakomybėn“.

„Nesame patenkinti Kinija, – kalbėjo jis. – Nesame patenkinti visa šia padėtimi, nes manome, kad ji galėjo būti sustabdyta prie ištakų.“

JAV žvalgybos direktoratas nurodė, kad ištikus nacionalinio saugumo krizei visuomet skiria daugiau išteklių tyrimams ir analizėms.

Žvalgybos bendruomenė „toliau kruopščiai nagrinės atsirandančią informaciją ir žvalgybos duomenis, kad nustatytų, ar protrūkis prasidėjo nuo kontakto su užsikrėtusiais gyvūnais, ar buvo nelaimingo atsitikimo laboratorijoje Uhane rezultatas“, sakoma pranešime.

Prielaida, kad COVID-19 sukėlėjas gali būti dirbtinės kilmės, sklandė nuo pat epidemijos pradžios Kinijoje gruodį ir sausį.

Sociologinių tyrimų agentūros „Pew Research Center“ balandžio 8-ąją paskelbti apklausos rezultatai rodė, kad 29 proc. amerikiečių tiki, jog virusas buvo sukurtas laboratorijoje; 23 proc. mane, kad tai buvo padaryta tikslingai, o likę šeši procentai laikėsi nelaimingo atsitikimo versijos.

Kol kas nebuvo pateikta jokių įrodymų šiai teorijai pagrįsti, o mokslininkai sakė neįžvelgiantys viruso genome jokių požymių, kad juo buvo manipuliuojama laboratorijoje.