Vyriausybė ketina ir toliau neleisti veikti kavinėms bei restoranams, bet nori atidaryti mokyklas, nors pastarasis planas sukėlė šalyje kontroversiją.

Ministras pirmininkas Edouard'as Philippe'as pristatys priemones, kai 15 val. vietos (16 val. Lietuvos laiku) kreipsis į parlamentą, vyriausybei besistengiant siekiant išlaikyti trapią pusiausvyrą tarp būtinybės vėl užkurti krizę išgyvenančią ekonomiką ir poreikio apsaugoti visuomenės sveikatą.

Po E. Philippe'o kalbos vyks diskusija ir balsavimas. Siekiant nepažeisti socialinio atstumo taisyklių, į Nacionalinę Asamblėją bus įleisti tik 75 iš 577 įstatymų leidėjų, o likusieji balsuos per įgaliotinius.

Prezidentas Emmanuelis Macronas anksčiau šį mėnesį paskelbė, kad karantinas bus atšauktas gegužės 11 dieną, bet šio plano išsamiai nekomentavo.

Prancūzija, kaip ir Jungtinė Karalystė, Italija ir Ispanija, yra viena iš labiausiai nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusių Europos šalių, o aukų skaičius joje pasiekė jau 23 293.

Tačiau pastarosiomis dienomis šalyje atsiranda vis daugiau vilčių teikiančių požymių, ligoninėse ir reanimacijose nuolat mažėjant pacientų.

Vyriausybė perspėjo, kad Prancūzijai šiemet gresia istorinis bendrojo vidaus produkto (BVP) mažėjimas 8 proc., o kovo mėnesį šalyje užfiksuotas rekordinis nedarbo lygio padidėjimas 7,1 procento.

Tačiau nepaisant būtinybės padėti ekonomikai atsistoti ant kojų, vyriausybė nepamiršta ir antrosios infekcijų bangos pavojaus, o gegužės 11 dieną prancūzų gyvenimas dar toli gražu nebus sugrįžęs į įprastas vėžes.

„Laipsniškas ir kontroliuojamas“ švelninimas

Skirtingai nuo Italijos, kurioje mokyklos bus uždarytos iki rugsėjo, Prancūzija ketina atnaujinti švietimo procesą, E. Macronui pareiškus, kad šalies mokyklos galėtų pamažu atsidaryti nuo gegužės 11 dienos.

Tačiau toks valstybės vadovo pareiškimas sukėlė nevienareikšmišką reakciją: pačios vyriausybės ekspertų grupė pasisakė už švietimo įstaigų atidarymą rudeniop, bet pripažino „politinį“ vyriausybės sprendimą atidaryti jas anksčiau.

„Mokslo tarybos užduotis – pateikti tam tikrą kiekį informacijos, tačiau sprendimus priima politinė valdžia“, – naujienų agentūrai AFP sakė šios institucijos vadovas Jeanas-Francois Delfraissy.

Tarybos nuomone, reikėtų „palaipsniui ir kontroliuojamai švelninti izoliavimą“.

Kitas klausimas, kuris bus atidžiai stebimas, yra tas, ar kaukės bus privalomos dėvėti viešajame transporte, kuris, kaip tikimasi, nuo gegužės 11 dienos veiks aktyviau.

Sulaukusi nuožmios kritikos dėl apsauginių kaukių atsargų stygiaus, vyriausybė pareiškė, jog Prancūzija planuoja iki šios savaitės pabaigos leisti įsigyti piliečiams daugiau nei 26 mln. ne medicininių kaukių.

Be to, turėtų atsidaryti daugiau parduotuvių ir galbūt nebebus varžoma gyventojų laisvė keliauti tarp miestų.

Tačiau labai karantino paveikti restoranai ir kavinės liks uždaryti – vyriausybė turėtų leisti atnaujinti veiklą šioms įmonėms tik gegužės pabaigoje.

„Virusas nemėgsta prancūzų gyvenimo būdo“, – praėjusią savaitę pareiškė E. Macronas per pramonės atstovų susitikimą, kuriame dalyvavo ir keli žymūs vyriausieji virėjai.