Būsimoje pagrindinėje Rusijos ginkluotųjų pajėgų katedroje kariuomenės kultūros ir poilsio parke „Patriot“ netoli Maskvos greta Dievo, Švč. Mergelės Marijos ir šventųjų atvaizdų sukurtas tikras šalies lyderių panteonas.

Katedros, pastatytos pergalės prieš nacius 75-ųjų metinių proga, puošniame interjere šlovinami ir kiti „rusų liaudies kariniai žygiai“, įskaitant Krymo perėmimą, nurodė Gynybos ministerija.

Beveik 100 m aukščio, šešiais auksu švytinčiais kupolais karūnuota katedra bus trečia pagal dydį Rusijos ortodoksų cerkvė, naujienų agentūrai AFP sakė ministerijos atstovas.

Pagrindinis katedros akcentas yra spalvingos mozaikos, vaizduojančios J. Staliną, V. Putiną ir kitus aukščiausio rango pareigūnus, įskaitant gynybos ministrą Sergejų Šoigu, užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą ir Saugumo tarybos sekretorių Nikolajų Patruševą.

Be to, vienoje iš mozaikų sudėliotas užrašas: „Krymas mūsų!“

Ši frazė po pusiasalio atplėšimo nuo Ukrainos 2014 metais tapo nacionalistų šūkių.

Projektas persmelktas simbolikos: varpinė yra 75 m aukščio pergalės 75-osioms metinėms paminėti, laiptams panaudotos išlydytos nacių tankų ir lėktuvų dalys.

Pasak ministerijos atstovo, keli tūkstančiai darbininkų ištisą parą pluša, kad cerkvė būtų užbaigta iki gegužės 9-osios, kai Rusija minės savo Pergalės dieną.

„Ji bus baigta iki gegužės 9-osios“, – sakė atstovas, bet pridūrė nežinantis, kada cerkvė bus oficialiai atidaryta.

Rusija Pergalės dieną kiekvienais metais mini kariniu paradu Raudonojoje aikštėje, bet šiemetinis renginys, kuriame buvo sutikę dalyvauti daugelio valstybių lyderiai, buvo atidėtas dėl koronaviruso pandemijos.

Katedrą kritikavo tokie žmonės kaip istorikas Sergejus Briunas. Pastarasis jos interjerą pavadino „pasityčiojimu iš Rusijos istorijos ir valstybingumo“.

Verslo dienraštyje „Vedomosti“ jis rašė apie ironiją, kad ortodoksų cerkvėse pirmą kartą atsirado J. Stalino, kuris vykdė represijas prieš religiją ir dvasininkus, atvaizdas.

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia atmetė kritiką.

„Negalima griauti mūsų valstybės istorijos“, – radijui „Govorit Moskva“ sakė Bažnyčios meno ir architektūros tarybai vadovaujantis aukšto rango dvasininkas Leonidas Kalininas.

Jis teisino J. Stalino atvaizdą ir atkreipė dėmesį, kad jam vadovaujant Sovietų Sąjunga pasiekė pergalę Antrajame pasauliniame kare.

L. Kalininas taip pat gynė kaukėtų ir ginkluotų komandosų, per operaciją „be kraujo praliejimo“ užėmusių Krymą, atvaizdus.