„Atsižvelgdamas į Nematomo priešo ataką ir poreikį apsaugoti mūsų DIDŽIOSIOS Amerikos piliečių darbo vietas, pasirašysiu vykdomąjį įsaką, leisiantį laikinai sustabdyti imigraciją į Jungtines Valstijas!“ – tviteryje parašė D. Trumpas.

Jis nedetalizavo, kokias imigracijos programas gali paveikti tokia tvarka, kaip ji bus įgyvendinta ir kaip ilgai galios.

D. Trumpas galėtų pasirašyti atitinkamą vykdomąjį įsaką jau antradienį, pranešė laikraštis „The Washington Post“, cituodamas du Baltųjų rūmų pareigūnus.

Valstybės departamentas 2019 fiskaliniais metais išdavė apie 462 tūkst. imigrantų vizų, o JAV Pilietybės ir imigracijos tarnybos suteikė leidimą nuolat gyventi beveik 577 tūkst. asmenų.

D. Trumpas teigė, kad šis žingsnis taip pat apsaugos amerikiečių darbo vietas, nors dėl karantino, įvesto valstijų siekiant sustabdyti infekcijos plitimą, jau 22 mln. JAV gyventojų prarado darbą.

D. Trumpas priskiria sau nuopelnus už kelionių į JAV uždraudimą iš Kinijos ir pandemijos labiausiai paveiktų Europos šalių, pabrėždamas, kad šis žingsnis padėjo sulėtinti viruso plitimą Jungtinėse Valstijose. Tačiau prezidentas kol kas neišplėtė tokios priemonės masto, kad ji galiotų ir kitų protrūkių apimtų valstybių atžvilgiu.

Dėl pandemijos jau kelioms savaitėms buvo įšaldytos beveik visų vizų, įskaitant išduodamas migrantams, tvarkymo procedūros Valstybės departamente.

Iki šiol koronavirusinė infekcija COVID-19 buvo nustatyta beveik 793 tūkst. amerikiečių, o per 42,5 tūkst. užsikrėtusių žmonių šalyje mirė.

Draudimai – „pavėluoti“

Prezidentas tikriausiai turi įgaliojimus apriboti imigraciją, siekdamas apsaugoti visuomenės sveikatą, savo tinklaraštyje nurodė Vašingtone įsikūrusio Katono instituto tyrėjai Alexas Nowrastehas ir Andrew Forresteris.

„Tačiau visa apimantys draudimai, kokie buvo įvesti administracijos pastaraisiais mėnesiais ir kurie įsigalios balandžio 21 dieną, yra tas pats, kaip uždaryti tvarto duris, kai arklys jau pabėgęs“, – parašė jie.

„Atlikus daugelį tyrimų dėl kelionių draudimų, įvedamų reaguojant į pandemijas, nustatyta, kad jie neapriboja ligų plitimo – iš dalies todėl, kad jų visada imamasi jau išplitus ligai.“

Anot abiejų mokslininkų, D. Trumpo tviterio žinutėje slypi užuomina, kad imigrantai platina COVID-19 Jungtinėse Valstijose.

Tačiau ištyrus koronaviruso pandemijos raidą nustatyta, kad „užsikrėtimo ir mirties nuo COVID-19 atvejų procentas pagal apygardas JAV nėra koreliuojamas su užsienyje gimusių gyventojų dalimi“.

Panašu, kad D. Trumpui kartais išsenka kantrybė dėl pastangų, skirtų sulėtinti protrūkio plitimą šalyje. Jis leido suprasti palaikąs protestuojančius prieš valstijų gubernatorių nurodymus likti namuose, ir pareiškė, jog kai kurie regionai gali artimiausiu metu pradėti atšaukinėti karantino priemones.

Vis dėlto pirmadienį Baltųjų rūmų šeimininkas pažymėjo, kad kovojant su virusu „pasielgėme labai teisingai“, ir pabrėžė, jog leidus nevaldomai plisti užkratui JAV būtų ištikusi „tragedija“.

D. Trumpas daugelio kritikuojamas, kad iš pradžių menkino viruso grėsmę savo pareiškimais, esą naujoji liga yra kaip paprastas gripas, nekeliantis pavojaus visuomenei. Vis tik vėliau valstybės vadovas pripažino, jog Jungtinėse Valstijose susiklostė kritinė padėtis.

Lieka neaišku, ką paveiks vėliausias prezidento žingsnis dėl imigracijos, nes Vašingtonas jau ir šiaip yra uždraudęs beveik visas keliones į šalį.

Praėjusį mėnesį JAV dėl koronaviruso pandemijos įšaldė įprastų vizų, įskaitant skirtas migrantams, išdavimo paslaugas visame pasaulyje, taip pat įvedė virtinę kelionių draudimų.

Vėliausias žingsnis tikriausiai paveiks žmones, besitikinčius gauti vadinamąsias „žaliąsias korteles“ – leidimus nuolat gyventi JAV.