Departamento atstovė Morgan Ortagus pareiškime nurodė, kad siunta, kurioje buvo kvėpavimo aparatų ir asmeninių apsaugos priemonių, nebuvo dovana.

„Abi šalys anksčiau krizių metu viena kitai teikė humanitarinę pagalbą ir, be abejo, vėl tai darys ateityje, – sakė ji. – Dabar laikas dirbti drauge ir įveikti bendrą priešą, keliantį pavojų visų mūsų gyvybei.“

M. Ortagus nesakė, kiek JAV sumokėjo už rusų krovininio lėktuvo į Johno F. Kennedy tarptautinį oro uostą atskraidintą siuntą, kuri buvo perduota Federalinei nepaprastųjų situacijų valdymo agentūrai Niujorke.

Atstovė nurodė, kad JAV ir toliau padės kitoms šalims kovoti su koronaviruso pandemija, bet pridūrė: „Negalime to daryti vieni.“

Kad medicininių prekių siunta buvo nupirkta, tviteryje patvirtino ir JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo.


Anksčiau trečiadienį Rusijos ambasadorius Vašingtone sakė, kad krovinio pristatymas atspindi poreikį nepaisant politinių nesutarimų apjungti pasaulines pastangas kovai su naujuoju koronavirusu.

Tvirtinimus, kad Rusija pristatydama siuntą siekia politinės naudos, ambasadorius Anatolijus Antonovas atmetė kaip „ciniškus ir amoralius“, ir pridūrė esą rusų karo medicinos ekspertai kasdien rizikuoja savo gyvybėmis.

Delfi primena, kad trečiadienį Rusijos Gynybos ministerijos atstovai informavo, kad lėktuvas „Antonov-124“ su „medicininėmis kaukėmis ir medicinine įranga“ naktį išskrido į JAV, tačiau daugiau su siuntiniu susijusių detalių jame nenurodoma.

Gynybos ministerijos paviešintame vaizdo įraše buvo matyti, kaip krovininis dėžių prikrautas lėktuvas trečiadienio rytą ruošiasi pakilimui iš netoli Maskvos esančios karinės aviacijos bazės.


AFP žurnalistų paklaustas, gynybos ministras atsisakė pateikti daugiau informacijos apie siuntinį, kuris sukrautas pirmadienį Vladimirui Putinui telefonu pasikalbėjus su Donaldu Trumpu.

Rusija anksčiau išsiuntė medicininių prekių ir ekspertų į koronaviruso smarkiai paveiktą Italiją. Tai buvo humanitarinės pastangos, turėjusios, pasak analitikų, ir geopolitinių gaidelių.

Maskva sakė, kad į Italiją nusiuntė maždaug 100 virusologų ir epidemiologų iš Rusijos gynybos ministerijos, turinčių „didelės tarptautinės patirties“ kovojant su Ebolos, afrikinio kiaulių maro ir juodligės protrūkiais.

Tačiau Italijos žiniasklaida skelbė, kad didžioji Rusijos pagalbos dalis buvo nenaudinga kovoje su COVID-19.

Praėjusį mėnesį Rusija pranešė, kad į buvusias sovietines respublikas ir kitas šalis, įskaitant Iraną bei Šiaurės Korėją, nusiuntė beveik 1 tūkst. koronaviruso testų rinkinių.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas antradienį teigė, kad V. Putinas tikisi tokios pat JAV paramos, jei Rusiją ištiktų panaši krizė, o JAV gamintojai padidintų medicinos priemonių gamybos tempą.

„Dabar, kai ši situacija liečia kiekvieną žmogų, nėra jokios kitos išeities, kaip tik veikti išvien, esant bendradarbiavimo ir abipusės pagalbos dvasiai“, – sakė D. Peskovas.

Delfi primena, kad Rusija net kelis orlaivius su savo kariniais ekspertais pasiuntė į koronaviruso siaubiamą Italiją.

Praėjusią savaitę Italijos dienraštis „La Stampa“, citavęs svarbius politinius šaltinius, pranešė, kad maždaug 80 proc. kovos su koronavirusu priemonių, kurias Rusija išsiuntė į Italiją, yra „niekam tikusios“.

Rusija po šalies prezidento Vladimiro Putino ir Italijos premjero Giuseppe Conte pokalbio kovo 21 d. į Italiją išsiuntė 600 ventiliatorių ir 100 karo virusologų ir epidemiologų. Praėjusią savaitę internete paplito įrašai, kuriuose matyti, kaip Rusijos kariniai sunkvežimiai keliauja iš Romos į koronaviruso epicentrą Bergamą.

„80 proc. Rusijos priemonių Italijoje yra absoliučiai bevertės arba menkos vertės. Trumpai tariant, tai – veikiau pretekstas“, – dienraščiui „La Stampa“ sakė neįvardytas šaltinis.

Šaltinis teigė, kad tarp Rusijos atsiųstų išteklių yra dezinfekcinių priemonių, sterilizuoti skirta laikina lauko laboratorija, taip pat yra kitos panašios įrangos bei priemonių. Dienraščio „La Stampa“ šaltiniai tvirtino, kad V. Putinas šiuo pagalbos paketu, pavadintu „Iš Rusijos – su meile“, išnaudoja geopolitines ir diplomatines galimybes, o G. Conte priėmė pagalbą siekdamas užsitikrinti gerus asmeninius santykius su Maskva.

Vis dažniau demonstruojama Rusijos ir Kinijos pagalba šalims kovoje su koronavirusu yra tik dar vienas politinis įrankis savo įtakai pasaulyje plėsti, teigia ekspertai.

Anot jų, Vakarams ir Lietuvai didžiausią grėsmę keliančios valstybės – Rusija ir Kinija – gali pasinaudoti viruso krize norėdamos dar labiau susilpninti Vakarus. Todėl, pasak ekspertų, reikėtų į šių valstybių humanitarinę pagalbą žiūrėti itin atsargiai.

Politologai taip pat pabrėžia, kad didesnio solidarumo tarp ES valstybių krizinėje situacijoje kol kas taip pat nematyti. Nuo koronaviruso šiuo metu labiausiai nukentėjusi Italija jaučia didelę ES solidarumo stoką. Jei tai pradės įžvelgti ir kitos ES narės, teigia jie, euroskepticizmas Europoje gali sustiprėti dar labiau.

Jungtinėse Valstijose koronaviruso pandemijos aukų skaičius trečiadienį viršijo 5 000, rodo Johnso Hopkinso universiteto kaupiami duomenys.

Užfiksavus rekordiškai daug mirčių per parą – 884 – koronavirusinės infekcijos COVID-19 aukų skaičius JAV išaugo iki 5 116.

JAV užregistruota mažiau mirčių nei Italijoje ar Ispanijoje, bet daugiau nei Kinijoje, kur pernai gruodį atsiradusi COVID-19 pareikalavo 3 316 gyvybių.

Johnso Hopkinso universiteto kaupiami duomenys rodo, kad JAV yra užregistruota daugiausia pasaulyje užsikrėtimo koronavirusu atvejų – 215 417.

Prezidentas D. Trumpas, kuris anksčiau nesureikšmino pandemijos poveikio JAV, trečiadienį sakė, kad „turėsime porą savaičių, kurios prasideda maždaug dabar, bet ypač kelios dienos nuo dabar, ir kurios bus siaubingos“.

Praėjusią savaitę JAV Nacionalinio alergijos ir užkrečiamųjų ligų instituto vadovas Anthony Fauci perspėjo, kad naujojo koronaviruso epidemija šalyje gali nusinešti 100–200 tūkst. žmonių gyvybių.