Vyriausybė liepė užsidaryti daugumai parduotuvių, uždraudė didesnius nei trijų žmonių susibūrimus ir paragino visus, išskyrus būtiniausius darbuotojus, palikti namus tik prireikus nusipirkti maisto, vaistų ar prasimankštinti.

Tačiau, kaip matyti nuotraukose, antradienį kai kuriose Londono metro linijose traukiniai tebebuvo perpildyti, kilus painiavai dėl to, kam vis dar leidžiama eiti į darbą.

Sostinės meras Sadiqas Khanas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Negalėčiau to pasakyti griežčiau: tučtuojau turime liautis naudotis viešuoju transportu bet kokiais nebūtinais tikslais. Darbdaviai: prašome sudaryti sąlygas savo darbuotojams dirbti iš namų, nebent [vykti į darbą] yra absoliučiai būtina. Šių taisyklių nepaisymas reiškia, kad prarasime daugiau gyvybių.“

Anot vyriausybės, policija turės įgaliojimus išsklaidyti neteisėtus susirinkimus ir skirti baudas taisyklių pažeidėjams. Tačiau kritikai pažėrė abejonių, ar įmanoma priversti žmones laikytis tokių griežtų reikalavimų.


„Iš tikrųjų nėra taip, kad policija galėtų tai įgyvendinti pasitelkdama įgaliojimus. Tai įvyks tik esant didžiosios dalies visuomenės pritarimui“, – transliuotojui BBC sakė buvęs Didžiojo Mančesterio policijos viršininkas Peteris Fahy.

Jungtinė Karalystė pirmadienį nurodė pradėti trijų savaičių karantiną, siekiant suvaldyti naujojo koronaviruso plitimą.

Šalyje bus uždarytos „nebūtinų“ prekių parduotuvės ir paslaugų teikėjai, taip pat bus draudžiami daugiau kaip dviejų žmonių susirinkimai.

„Likite namuose“, – kreipdamasis į tautą per televiziją paragino premjeras Borisas Johnsonas, pristatydamas taikos metu šalyje dar neregėtas priemones, kai epidemijos aukų padaugėjo iki 335.

Toks pranešimas pasirodė vyriausybėje kilus pasipiktinimui, kad ignoruojamos rekomendacijos sumažinti socialinius kontaktus, kuriomis siekiama minimizuoti viruso plitimą.

Minios žmonių pastebėtos savaitgalį besimėgaujančios pavasario saulės spinduliais šalies parkuose ir kaimiškose vietovėse, todėl buvo reikalaujama imtis griežtesnių veiksmų.

„Nuo šio vakaro (pirmadienio) turiu duoti britų žmonėms labai paprastą nurodymą – jūs turite likti namuose“, – sakė B. Johnsonas.

„Nes kritiškai svarbus dalykas, kurį turime padaryti, yra sustabdyti ligos plitimą tarp namų ūkių“, – tęsė jis.

B. Johnsonas teigė, kad, remiantis naujosiomis taisyklėmis, vis tiek bus leidžiama išeiti nusipirkti būtiniausių prekių, taip pat mankštintis, eiti pas gydytojus bei vykti į darbą ir iš jo.

Vis dėlto parduotuvės, kuriose prekiaujama tokiais daiktais kaip drabužiai ar elektronika, bibliotekos, žaidimų aikštelės ir maldos vietos bus uždarytos, o draudimas taip pat būtų taikomas vestuvėms ir krikštynoms, bet ne laidotuvėms.

Parkai liks atviri, tačiau B. Johnsonas perspėjo: „Jei nesilaikysite taisyklių, policija turės įgaliojimus priversti jų laikytis, be kita ko, skirdama baudas ir išskirstydama susirinkimus.“

Jis pavadino koronaviruso protrūkį „didžiausia grėsme, su kuria ši šalis susidūrė per ištisus dešimtmečius“, ir teigė, kad jau perkrauta valstybinė Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) nesugebės susitvarkyti, jei ligos plitimo tempas nesulėtės.

„Aš raginu jus šiuo nacionalinės nepaprastosios padėties metu likti namuose, saugoti mūsų NHS ir išgelbėti gyvybes“, – sakė premjeras.

Jis pridūrė, kad apribojimai, panašūs į galiojančius kitose šalyse, bus „nuolat peržiūrimi“.

„Mes vėl žiūrėsime po trijų savaičių ir jas sušvelninsime, jei įrodymai parodys, kad galime“, – sakė B. Johnsonas.

„Tačiau šiuo metu tiesiog nėra lengvų variantų. Kelias priešaky yra sunkus, ir vis tiek tiesa, kad daug gyvybių, deja, bus prarasta“, – teigė jis.