Buvusi teisėja 63 metų Ekaterini Sakelaropulu prie šalies vairo stojo praėjus beveik dviem mėnesiams po to, kai parlamente triuškinama balsų dauguma buvo išrinkta prezidente.

Jos kadencija truks penkerius metus.

E. Sakelaropulu prisaikdinimo ceremonija vyko pustuštėje parlamento salėje – dėl saugumo priemonių, kurių imtasi siekiant pažaboti naujojo koronaviruso plitimą. Ceremoniją stebėjo tik nedidelė grupė įstatymų leidėjų ir žurnalistų.

Vyriausybė, bandydama pažaboti viruso plitimą, dviem savaitėms uždarė mokyklas ir universitetus, teismus, kino teatrus, sporto ir naktinius klubus. Žmonės raginami likti namuose ir vengti didesnių susibūrimų.

Šalyje iki šiol nustatyta 117 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų. Vienas asmuo mirė, o dar trims taikoma intensyvioji slauga.

Prezidentės prisaikdinimo ceremoniją tiesiogiai transliavo televizija.

Ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis pasiūlė E. Sakelaropulu kaip nepartinę kandidatę, galinčią užsitikrinti skirtingų šalies politinių jėgų palaikymą. Už jos paskyrimą sausio mėnesį balsavo visos pagrindinės politinės partijos – 261 iš 300 parlamentarų.

Graikijoje aukštus politinius postus užima nedaug moterų. K. Mitsotakis sulaukė kritikos, kai po pergalės 2019 metų liepą vykusiuose visuotiniuose rinkimuose pristatė vyriausybę, kurioje beveik visi portfeliai atiteko vyrams.

Dabartiniame ministrų kabinete iš 18-os aukštų postų 17-a užima vyrai.

Savo prioritetais E. Sakelaropulu įvardija kovą su ekonomikos krize, klimato kaita ir masine migracija.

Naujoji prezidentė iki šiol vadovavo Graikijos aukščiausios instancijos administraciniam teismui – Valstybės Tarybai.

Aukščiausiojo Teismo teisėjo duktė E. Sakelaropulu studijavo Paryžiaus Sorbonos universitete ir yra konstitucinės ir aplinkosaugos teisės ekspertė.

Ji buvo pirmoji moteris, vadovavusi Valstybės Tarybai.

Nors prezidentas formaliai yra Graikijos valstybės vadovas ir vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, šis postas didele dalimi yra reprezentacinis.