Anot jo, išimtis daroma skrydžiams iš Jungtinės Karalystės į JAV

Anot cnn.com kalbintų ambasadorių, šis sprendimas pritrenkė Vašingtone reziduojančius Europos šalių atstovus.

„Mes žinojome, kad laukia kažkokia žinia dėl kelionių iš Europos (galbūt griežtesnės kelionių rekomendacijos), bet nesitikėjome, kad veiksmai bus tokie drastiški, – Belgijos ambasadorius JAV sakė CNN, – nesuprantama yra išimtis Jungtinei Karalystei ir priemonių šalies viduje trūkumas“.

Kiti diplomatai tvirtina, kad apie tokį sprendimą iš anksto informuoti nebuvo. Anot jų, nebuvo jokių užuominų, kad gali būti stabdomos kelionės iš Europos.

Šie teigia apie draudimus keliauti į JAV iš Europos buvę informuoti po Trumpo pranešimo visuomenei.

Draudimai įsigalios penktadienį.

„Kad mūsų krantų nepasiektų nauji atvejai, sustabdysime visas keliones iš Europos į Jungtines Valstijas ateinančioms 30-čiai dienų. Naujosios taisyklės įsigalios penktadienį vidurnaktį“, – kreipdamasis į šalies gyventojus paskelbė D. Trumpas.


Pasak jo, Europoje užsikrėtimo naujuoju virusu atvejų padaugėjo todėl, kad vyriausybės nesustabdė kelionių iš Kinijos, kur praėjusių metų pabaigoje kilo COVID-19 epidemija.

Geriausiu vakaro laiku iš Ovaliojo kabineto kreipdamasis į susirūpinusius amerikiečius, D. Trumpas stengėsi atsikirsti kritikams, sakantiems, kad šios krizės metu trūko jo vadovavimo, ir tvirtino, kad „virusas neturės šansų“.

„Tai agresyviausios ir išsamiausios pastangos stojant prieš užsienio virusą per dabartinę istoriją“, – sakė jis.

Savo kalboje D. Trumpas smarkiai akcentavo Europos vaidmenį dėl viruso plitimo.

„Europos Sąjunga nesiėmė tokių pačių [kaip JAV] atsargumo priemonių ir nesuvaržė kelionių iš Kinijos ir kitų „karštųjų taškų“, – sakė jis. – Todėl keliautojai iš Europos Jungtinėse Valstijose pasėjo daug naujų židinių.“

Šiuo metu JAV nustatyti 1135 koronaviruso atvejai, nuo jo mirė 38 užsikrėtęs žmonės.


D. Trumpo išdėstyta griežta pozicija kovai su koronavirusu buvo kiek netikėta daugeliui, mat dar šios savaitės pradžioje prezidentas stengėsi sumažinti viruso keliamą grėsmę ir vaizdavo reakciją į kovą su COVID-19 kaip jo priešininkų propagandą, skirtą sutrukdyti jo perrinkimui šiemet vykstančiuose rinkimuose.

D. Trumpas kaltino „melagingų naujienų žiniasklaidą“ ir Demokratų partiją stengiantis tyčia kelti grėsmės lygį. Praėjus vos dviems dienoms po šių teiginių prezidentas sustabdė skrydžius iš Europos.

Akcijų kritimas


Po panašių paramos priemonių visame pasaulyje, D. Trumpas paskelbė apie žingsnius, kuriais bus siekiama apsaugoti didžiausią pasaulio ekonomiką nuo pandemijos poveikio. Tarp šių priemonių bus mokesčių atidėjimas kai kuriems asmenims ir kompanijoms.

Tačiau rinkos į pranešimą sureagavo neigiamai. Australijoje akcijų vienos dienos kritimas buvo didžiausias nuo 2008 metų finansinės krizės: 7,4 proc., nors anksčiau šalis paskelbė apie daugelio milijardų dolerių paskatų paketą.

Baltųjų rūmų pareigūnai taip pat buvo priversti aiškintis po D. Trumpo pranešimo, kad bus uždraustas „didžiulis prekybos ir krovinių kiekis“ iš Europos.

Vėliau Vašingtonas pabrėžė, kad šios priemonės, įsigaliosiančios nuo „penktadienio vidurnakčio“, bus taikomos tik žmonėms, o ne prekėms ar kroviniams.

Valstybės departamentas vėliau patarė amerikiečiams persigalvoti dėl kelionių į užsienį, Johnso Hopkinso universitetui paskelbus, kad JAV žinomų užsikrėtimo koronavirusu atvejų yra maždaug 1,3 tūkst., o mirties atvejų – 36.

„Nerimą keliantis“ neveiklumas


PSO anksčiau perspėjo, kad ligos plitimo ir sunkumo mastą nulėmė „nerimą keliantis neveiklumo lygis“.

„Niekada anksčiau nematėme kokio nors koronaviruso sukeltos pandemijos“, – sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Dauguma atvejų užregistruota Kinijoje, kur pernai gruodį prasidėjo ligos COVID-19 protrūkis.

Tačiau kai naujų užsikrėtimo atvejų skaičius Kinijoje stabilizavosi, „karštųjų taškų“ atsirado kitur ir tarp labiausiai šiuo požiūriu paveiktų šalių yra Italija, Iranas ir Ispanija.

Olimpiados atšaukimas „neįsivaizduojamas“

Tai, kad liga gali paveikti visų visuomenės grupių žmones, parodė ir Holivudo superžvaigždės Tomo Hankso ketvirtadienio pranešimas, kad jam ir jo žmonai testais nustatytas koronavirusas.

„Mums buvo atlikti testai dėl koronaviruso ir jų [rezultatai] buvo teigiami“, – sakė 63 metų aktorius, kuris yra nuvykęs į Australiją dėl kino projekto.

T. Hanksas ir jo žmona izoliuoti ligoninėje Australijoje.

Pandemija toliau trikdo kultūros ir sporto renginius visame pasaulyje, pareigūnams stengiantis užkirsti kelią dideliems žmonių susibūrimams.

Niujorko miestas dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos pirmą kartą per daugiau kaip 250 metų atidėjo kasmetinį Šv. Patriko dienos paradą, trečiadienį vėlai vakare pranešė pareigūnai.

Atšauktos pirmosios Anglijos aukščiausios futbolo lygos rungtynės, taip pat tarptautinė vaizdo ir kompiuterinių žaidimų paroda E3, kuri birželio mėnesį turėjo įvykti Los Andžele.

JAV krepšinio lyga NBA paskelbė nuo ketvirtadienio stabdanti reguliarųjį sezoną, komandos „Utah Jazz“ krepšininkui nustačius naująjį koronavirusą.

Pandemijos poveikis sporto renginiams pakurstė susirūpinimą liepą turinčios prasidėti 2020 metų olimpiados Japonijoje likimu, bet Tokijo gubernatorė Yuriko Koike sakė, jog „nesivaizduojama“, kad žaidynės galėtų būti atšauktos.