Daugiau kaip penkerius metus aukų artimieji ragino patraukti atsakomybėn asmenis, atsakingus už reisu MH17 skridusio Malaizijos oro linijų „Malaysia Airlines“ lėktuvo „Boeing 777“ numušimą 2014 metais, pareikalavusį visų orlaivyje buvusių 298 vyrų, moterų ir vaikų gyvybių.

Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs lėktuvas buvo numuštas Rusijoje pagaminta raketa, virš prorusiškų separatistų kontroliuojamos Rytų Ukrainos dalies. Lėktuvui sudužus nuolaužos ir lavonai išsibarstė didelėje teritorijoje.

Olandų prokurorai pernai pateikė pirmuosius kaltinimus šioje byloje: rusams Igoriui Girkinui, Sergejui Dubinskiui, Olegui Pulatovui ir Ukrainos piliečiui Leonidui Charčenkai, kurie visi yra susiję su prorusiškais separatistais Rytų Ukrainoje.

Nors jiems yra išduoti tarptautiniai arešto orderiai, nė vieno iš jų tikriausiai nebus itin saugomame teisme netoli Amsterdamo Schipholio oro uosto, iš kurio 2014 metų liepos 17-ąją pakilo pasmerktasis lėktuvas.

Pirmininkaujantis teisėjas Hendrikas Steenhuisas pradėdamas procesą patikrins, ar atsakovai yra teismo salėje.

Jei ne, trijų teisėjų komisija tikriausiai tęs bylos nagrinėjimą atsakovams nedalyvaujant.

Teismo salėje prasidedant procesui tikriausiai bus daug lėktuvo katastrofos aukų artimųjų, advokatų ir žurnalistų iš viso pasaulio. Procesas turėtų trukti vienus metus.

Nyderlandų vyriausybės vadovas Markas Rutte penktadienį sakė, kad teismo procesas vyks „visiškai nepriklausomai“ ir yra „labai svarbus žingsnis siekiant nustatyti tiesą ir rasti teisingumą aukoms bei jų giminaičiams“.

Daugiau kaip du trečdaliai aukų – 196 – buvo olandai.

„Įrodymų spragos“


Rusija bet kokias sąsajas su lėktuvo numušimu neigia ir yra pasiūliusi virtinę alternatyvių paaiškinimų dėl lėktuvo numušimo.

Penktadienį Maskva vėl kaltino Nyderlandus „šiurkščiu bandymu daryti spaudimą teismui“.

„Paskutinėmis dienomis prieš teismo procesą buvo padaryta viskas, kad tik būtų užpildytos pateiktų įrodymų spragos ir užmaskuotas šios versijos faktų falsifikavimas“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Tačiau teismo procesą gynė ne tik M. Rutte: JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo sakė, jog „visiškai pasitiki“ Nyderlandų teisingumo sistema, ir pridūrė, kad kaltininkai „privalo būti patraukti atsakomybėn“.

Olandų prokurorai sako, kad visi atsakovai yra susiję su prorusiškais separatistais Rytų Ukrainoje, kurių teritorijoje nukrito numušto lėktuvo nuolaužos, ir kad jie suvaidino esminį vaidmenį atgabenant rusišką raketų sistemą BUK į Ukrainą, net jei ir nepaspaudė gaiduko.

49 metų I. Girkinas, taip pat žinomas slapyvardžiu „Strelkovas“, yra garsiausias įtariamasis: buvęs Rusijos šnipas, istorinių rekonstrukcijų gerbėjas, padėjęs inicijuoti karą Ukrainoje.

57 metų S. Dubinskis, kuris taip pat buvo susijęs su Rusijos žvalgyba, kaip manoma, vadovavo separatistų karinei žvalgybai. Teigiama, kad jis paprašė pristatyti minimą raketą.

53 metų O. Pulatovas, buvęs Rusijos specialiųjų pajėgų narys, buvo vienas S. Dubinskio pavaduotojų ir, kaip įtariama, padėjo atvežti raketų sistemą į Ukrainą, o 48 metų L. Charčenka, manoma, vadovavo separatistų daliniui Rytų Ukrainoje ir gavo tą raketų sistemą.

Jei bus pripažinta jų kaltė, jie gali būti nuteisti kalėti iki gyvos galvos.

„Baisiai apmaudu“


Kaltinimai šiems keturiems vyrams buvo pateikti po atkaklaus tarptautinio tyrimo, kuriam vadovavo olandų pareigūnai ir padėjo Australija, Belgija, Malaizija ir Ukraina.

Tyrėjai sako, kad priešlėktuvinė raketa BUK buvo paleista iš separatistų teritorijos ir kad ją separatistams pristatė Rusija, todėl Nyderlandai ir Australija yra pareiškę, kad laiko Rusiją atsakinga šalimi.

Aukų šeimos sakė, kad teismo proceso pradžia yra „labai svarbus momentas“.

„Išgirsime, kas įvyko, kodėl įvyko, koks buvo Rusijos valstybės vaidmuo. Tikiuosi, gausime visus atsakymus, kurių negavome pusšeštų metų“, – prieš teismą sakė per minimą lėktuvo katastrofą brolio, brolienės ir sūnėno netekęs Pietas Ploegas, vadovaujantis reiso MH17 aukų fondui.

„Baisiai apmaudu, kad šie keturi įtariamieji gerai leidžia laiką ir linksminasi Rusijoje, bet nieko dėl to negalime padaryti, jie nebus išduoti. Tai faktas ir turime su tuo susitaikyti,“ – sakė P. Ploegas, kuris žadėjo kasdien dalyvauti teismo procese.

„Yra giminaičių, kurie nori smulkiausių detalių, nori teisingumo įvykdymo. Taip pat yra tokių, kurie nori gyventi toliau, visa tai palikti praeičiai“, – prasidedant teismui kalbėjo P. Ploegas.

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis taip pat išreiškė palaikymą teismo procesui ir sakė, jog „gyvybiškai svarbu nustatyti tiesą ir patraukti atsakomybėn kaltuosius“.

Po tragedijos paskelbtos griežtos ES sankcijos Rusijai dėl jos vaidmens kare Rytų Ukrainoje tebegalioja.