Dešimtys tūkstančių prieglobsčio prašytojų jau savaitę bando kirsti Graikijos sausumos sieną su Turkija, Ankarai paskelbus, kad ji nebetrukdys žmonėms patekti į Europos Sąjungą.

Turkija, kurioje yra maždaug 4 mln. pabėgėlių, daugiausia sirų, ne kartą piktinosi tuo, ką vadina neteisingu naštos pasidalijimu.

R. T. Erdoganas sekmadienį paragino Graikiją „atverti vartus“ migrantams, graikų policijai per susirėmimus su miniomis prie sienos panaudojus ašarines dujas ir vandens patrankas.

„Tikiuosi, kad grįšiu iš Belgijos su kitokiais rezultatais“, – pridūrė jis, Stambule sakydamas kalbą ir pranešdamas apie būsimas derybas Briuselyje.

„Ei,Graikija! Kreipiuosi į jus: taip pat atverkite vartus ir nusimeskite šią naštą. Leiskite jiems vykti į kitas Europos valstybes“, – sakė Turkijos prezidentas.

Anksti pirmadienį Vokietija paskelbė, kad ES galvoja priimti iki 1,5 tūkst. pabėgėlių vaikų, šiuo metu esančių stovyklose Graikijoje.

„Europos lygiu deramasi dėl humanitarinio sprendimo „norinčiųjų koalicijai“ priimti šiuos vaikus“, – sakoma vyriausybės pareiškime.

Berlynas, norėdamas „paremti Graikiją sunkioje humanitarinėje situacijoje“, yra pasirengęs priimti „deramą“ dalį, sakoma jame.

Dėl šių mažamečių nerimaujama, nes jiems arba reikia skubaus medicininio gydymo, arba jų nelydi jokie suaugusieji.

Penktadienį R. T. Erdoganas šalies pakrančių apsaugos tarnybai liepė neleisti migrantams, norintiems patekti į Graikiją, kirsti Egėjo jūros, nes tai esą per daug rizikinga. Per praėjusią savaitę daugiau kaip 1,7 tūkst. migrantų, išplaukusių iš Turkijos, pasiekė Lesbą ir dar keturias Graikijos Egėjo jūros salas.

Tačiau pakrančių apsaugos tarnyba nurodė, kad Turkijos politika leisti migrantams ir pabėgėliams išvykti sausuma tebegalioja.

Turkijos prezidentas 18 val. (19 val. Lietuvos laiku) susitiks su su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'u Micheliu ir Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

Jie „aptars ES ir Turkijos reikalus, įskaitant migraciją, saugumą, stabilumą regione ir krizę Sirijoje“, tviteryje parašė Ch. Michelio atstovas spaudai.

2015 metais Europos Sąjungoje kilus pabėgėlių krizei blokas pasirašė su Turkija susitarimą, kad Ankara nebepraleis pabėgėlių per savo sienas mainais į milijardų eurų pagalbą. Tačiau Turkija ne kartą kaltino Bendriją netesint šių pažadų.

Per tą pabėgėlių krizę į Senąjį žemyną atvyko daugiau kaip milijonas žmonių.

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis ir Ch. Michelis praėjusį trečiadienį Ankaroje susitiko su R. T. Erdoganu, Turkijai reikalaujant didesnės pagalbos dėl konflikto Sirijoje ir migrantų.

Po derybų J. Borrellis pažadėjo papildomą 170 mln. eurų pagalbą pažeidžiamoms grupėms Sirijoje.

R. T. Erdoganas jaučia didžiulį spaudimą, beveik milijonui žmonių plūstelėjus iš Sirijos šiaurės vakarinės Idlibo provincijos prie Turkijos sienos per pastarąjį Damasko režimo puolimą, palaikomą Rusijos ir Irano.

Ketvirtadienį R. T. Erdoganas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sutarė dėl paliaubų Sirijoje. Susitarimas buvo pasiektas po to, kai Turkija pradėjo karinę operaciją prieš Damasko režimo pajėgas, per kelias savaites nukovusias 59 turkų karius.