Teisių gynimo grupės apkaltino Turkiją migrantais ir pabėgėliais naudojantis kaip derybų korta ir stumiant juos Graikijos sienos link. Vis dėlto žmogaus teisių gynėjai griežtai kritikavo ir Europą, nesuteikusią didesnės pagalbos.

Tūkstančiai žmonių atvyko prie sienos, Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui praėjusią savaitę paskelbus, kad jo šalis nebetrukdys migrantams keliauti į Europą.

Po savaitgalį oficialioje sienos perėjoje vykusių įnirtingų susirėmimų su Graikijos policija migrantai sakė, kad jie išsisklaido palei siaurą, abi valstybes skiriančią Evro upę.

Daugelis migrantų žiemišku oru klaidžiojo laukais palei upę, ieškodami saugios vietos ją kirsti.

Graikų policija prieš migrantus panaudojo ašarines dujas ir kurtinamąsias granatas, be to, pasirodė nepatvirtintų vaizdo įrašų, kuriuose esą matyti, kaip pakrančių apsaugos pareigūnai muša migrantus ir šaudo netoli jų valčių.

Kontrabandininkai mažina kainas


Turkų kontrabandininkai naujienų agentūrai AFP sakė, kad dabar jiems leidžiama laisvai veikti, tad kainos greitai krito.

„Tai tapo Turkijos leidžiamu dalyku. Anksčiau perkeldavome juos už 200 ar 300 dolerių (180–270 eurų) žmogui, o dabar tai darome už 15 dolerių (13,5 euro)", – sakė vienas kontrabandininkas, prisistatęs Semiho vardu.

R. T. Erdoganas sako, kad netrukus „milijonai“ pabėgėlių gali patraukti iš Turkijos į Europą, bet daugelis tokius pareiškimus laiko bandymu paspausti ES lyderius, kad šie paremtų Turkijos karinį puolimą Sirijoje.

Turkijoje jau yra maždaug 4 mln. pabėgėlių, o dabar gresia nauja didžiulė pabėgėlių iš Sirijos banga, nes Damasko režimas, kuriam padeda rusų karo aviacija, tęsia didelį puolimą paskutinei sukilėlių kontroliuojamai provincijai atsiimti.

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis antradienį vyksta į Ankarą, kur aptars padėtį Sirijos Idlibo provincijoje. Turkijoje jis praleis dvi dienas ir dalyvaus „aukšto lygio“ susitikimuose dėl Sirijos krizės bei ginčo migrantų klausimu.

Tuo tarpu trijų ES institucijų vadovai – Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis ir Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli – apsilankys Graikijoje prie sienos su Turkija ir derėsis su graikų premjeru Kiriaku Micotakiu, raginusiu Briuselį pademonstruoti „tvirtą paramą“.

Europos lyderiai reikalauja, kad Turkija laikytųsi 2016 metų susitarimo migrantams sustabdyti mainais į 6 mlrd. eurų paramą.

Sienų atvėrimas migrantams „yra Turkijos ataka prieš Europos Sąjungą ir Graikiją“, sakė Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas. Jis pridūrė: „Žmonėmis naudojamasi siekiant spausti Europą.“

Antradienį Stambule susitikusios teisių gynimo grupės pareiškė: „Migrantais neturėtų būti naudojamasi kaip derybiniu įrankiu ir vyriausybė turėtų nebenukreipti jų į nesaugius sienos kirtimo taškus.“

Tačiau organizacijos taip pat kritikavo Europą dėl „šimtų tūkstančių migrantų gyvybėms sukelto pavojaus“ uždarius sienas.